Wybielanie zębów — na czym polega?
Wybielanie zębów to proces chemiczny, podczas którego utleniane są cząsteczki odpowiedzialne za pojawienie się przebarwień. Co ważne, należy pamiętać, że plomby, licówki czy korony nie zostaną wybielone podczas zabiegu. Aby uzyskać jednolity biały kolor, należy je wymienić. Również zęby martwe wybiela się w inny sposób. Przed zabiegiem wybielania należy wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć kamień nazębny. Po wybielaniu warto stosować odpowiednią higienę jamy ustnej oraz unikać silnie barwiących produktów jak kawa, herbata czy tytoń [1].
Czy wszyscy mogą wybielać zęby?
Niestety wybielanie zębów ma wiele przeciwwskazań. Należą do nich:
- Ciąża i karmienie piersią;
- Nadwrażliwość zębów;
- Wiek poniżej 16 lat;
- Próchnica zębów;
- Stany zapalne dziąseł;
- Aparat ortodontyczny;
- Kwasowa erozja szkliwa [2,3].
Czy pasty wybielające są skuteczne?
Wbrew powszechnie używanej nazwie pasty wybielające nie wybielają zębów. Żeby wybielić zęby, musiałyby mieć w swoim składzie nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu. Te dwie substancje w odpowiednim stężeniu są w stanie zmienić odcień zęba. Z kolei pasty mają działanie ścierające. Mogą zawierać substancje takie jak glinka biała, soda oczyszczona czy krzemionka. Ścierają one zewnętrzne naloty i polerują powierzchnię zębów, dlatego najlepiej sprawdzają się u osób palących papierosy lub pijących duże ilości kawy. W przypadku tych past warto zwrócić uwagę na wskaźnik RDA (wyższy wskaźnik oznacza mocniejsze działanie wybielające pasty).
Pasty posiadające wskaźnik RDA do ok. 45 można stosować nawet codziennie, a te mające wyższy wskaźnik najczęściej maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie takich past może naruszyć szkliwo lub spowodować nadwrażliwość zębów. Pieczenie lub mrowienie zębów podczas stosowania tych past powinno skutkować przerwaniem ich używania. W aptekach można spotkać wiele takich past, np. Biała Perła Plus Krystaliczna Biel czy BlanX Med Białe Zęby [3].
Pisaki wybielające i ich skuteczność
Pisaki wybielające z reguły są stosowane do pojedynczych zębów. Z reguły zawierają niskie stężenia nadtlenku wodoru lub karbamidu, które mogą być według prawa stosowane poza gabinetami dentystycznymi. W aptece można znaleźć np. Youtel pędzelek osobisty do wybielania zębów (0.1% nadtlenku karbamidu). Mogą one również działać ścierająco z wykorzystaniem powłok polimerowych z polerującymi mikrokryształkami. Pozwalają one usunąć przebarwienia od kawy, tytoniu czy czerwonego wina. W aptece można znaleźć np. preparat R.O.C.S. ołówek do usuwania przebarwień z powierzchni zębów [3].
Jakie są gotowe zestawy do wybielania?
W skład zestawów do wybielania zębów mogą wchodzić nakładki na zęby, żel wybielający lub urządzenia emitujące światła LED. Problemem tego typu nakładek jest to, że nie są idealnie dopasowane. Może to osłabiać efekt, prowadzić do powstania białych plamek (niejednolite pokrycie). Co gorsza, może podrażnić tkanki miękkie podniebienia i kaleczyć dziąsła. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do powstania infekcji w jamie ustnej lub bólu zębów i dziąseł. Pomimo tych wad, zestawy te są dużo tańsze niż wybielanie u dentysty. Przy odpowiednim stosowaniu, u niektórych osób mogą okazać się skuteczne w stopniu zadowalającym. W aptekach można spotkać m.in. Blanx White Shock intensywny system wybielający czy Biała Perła System 5 dni [3].
Wybielanie u dentysty
Bez wątpienia najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze jest wybielanie zębów u dentysty. Dentysta jest w stanie indywidualnie dobrać metodę, np. wybielanie za pomocą lampy, lasera czy specjalnych indywidualnie przygotowanych nakładek. Niestety jest to też najdroższa metoda i związaną najczęściej z kilkoma wizytami. W porównaniu do innych tanich metod dostępnych w aptekach czy drogeriach, które oferują biały uśmiech po kilku dniach, nie brzmi to zachęcająco.
Decydując się na wybielanie zębów, należy wziąć pod uwagę wszystkie różnice. Każda z opisanych metod ma swoje wady i zalety, a każdy zainteresowany śnieżnobiałym uśmiechem powinien wybrać najlepszą dla siebie [3].