Zatrucie pokarmowe jest zaburzeniem działania układu pokarmowego na skutek działania drobnoustrojów. Objawy są na tyle uciążliwe, że warto sięgnąć po leki, które złagodzą objawy i przyspieszą zdrowienie. Niestety w przypadku kobiet karmiących piersią nie wszystkie preparaty można bezpiecznie stosować. Poniższy artykuł odpowie na pytanie, co na biegunkę przy karmieniu piersią, oraz wyjaśni problematykę, jaką niesie zatrucie pokarmowe, a karmienie piersią.
Czym jest zatrucie pokarmowe?
Zatrucia pokarmowe biorą się z bezpośrednio ze spożytych razem z pokarmem drobnoustrojów chorobotwórczych. Najczęstszymi przyczynami ich rozwoju w pożywieniu jest nieprawidłowy transport, przechowywanie, lub niedostateczna obróbka termiczna przed spożyciem. Najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Jak się objawia zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe najczęściej ma gwałtowny przebieg. Objawia się dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Należą do nich:
- biegunka
- wymioty
- nudności
- ból brzucha
Co podać kobiecie karmiącej na zatrucie pokarmowe?
Okres karmienia piersią jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka. Pokarm matki jest najczęściej jedynym pożywieniem, jakie dziecko dostaje, a zażywane leki i suplementy diety przez matkę mogą przenikać do mleka i wpływać na jego jakość.
Biegunka, a karmienie piersią
Jedną z najczęstszych dolegliwości w przebiegu zatrucia pokarmowego jest biegunka. Jest ona o tyle niebezpieczna, że może doprowadzić do odwodnienia. Niestety nie wszystkie najczęściej stosowane leki mogą być przyjmowane podczas karmienia piersią.
Stoperan, a karmienie piersią
Substancją czynną występującą w leku Stoperan jest loperamid. Niestety w nieznacznym stopniu może ona przenikać do mleka matki, w związku z tym nie można go zastosować w czasie karmienia piersią [1].
Nifuroksazyd, a karmienie piersią
Nifuroksazyd jest substancją, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Działa na większość bakterii powodujących zatrucie pokarmowe. Niestety obecnie nie ma odpowiednich badań zapewniających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie laktacji [2].
Smecta, a karmienie piersią
Smecta zawiera diosmektyt, który działa absorbująco na gazy oraz powleka błonę śluzową żołądka i jelit. Pomimo braku dostępnych badań odnośnie bezpieczeństwa stosowania w trakcie karmienia piersią, substancja czynna nie wykazuje działania ogólnoustrojowego. W związku z tym może być stosowana u kobiet w trakcie karmienia [3].
Węgiel aktywny, a karmienie piersią.
Węgiel aktywny działa w obrębie przewodu pokarmowego absorbująco na wszelkiego rodzaju toksyny i drobnoustroje. Jest bezpieczny w trakcie karmienia piersią [4].
Co oprócz leków podać w trakcie biegunki?
Przede wszystkim należy pić dużą ilość płynów, można podać także elektrolity. Warto zachować lekkostrawną dietę, unikać surowych i niedogotowanych mięs oraz niemytych warzyw i owoców. Można spożywać jogurty, lub probiotyki, które uzupełnią naruszoną florę jelitową.
Wymioty, a karmienie piersią
Leki przeciwwymiotne są dostępne z przepisu lekarza i stosuje się tylko jeśli wymioty są na tyle intensywne, że zagrażają zdrowiu matki. Bez recepty można zastosować wyciąg z imbiru, który wg badań nie powoduje negatywnych skutków u dziecka oraz nie zaburza laktacji. Ponadto można podawać melisę do parzenia, która reguluje trawienie. Melisa jest stosowana u niemowląt w celu zwalczenia kolek, u matki może nieznacznie zwiększyć laktację. Jednak jej stosowanie jest bezpieczne [5,6].