Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Zatkane zatoki w ciąży- jak je bezpiecznie leczyć? | leki.pl
,

Czy wiesz, jak bezpiecznie leczyć zatoki w ciąży?

SPIS TREŚCI

    Zatkane zatoki w ciąży- jak je bezpiecznie leczyć?

    W czasie ciąży może dochodzić do pewnego osłabienia układu odpornościowego kobiety. Z tego powodu warto wiedzieć, co robić, gdy przyszła mama “złapie” infekcję górnych dróg oddechowych, np. w obrębie zatok przynosowych.

    Zapalenie zatok w ciąży — skąd się bierze?

    Zatoki odgrywają ważną rolę w organizmie człowieka — oczyszczają, nawilżają i ogrzewają powietrze, które wdychamy. Co więcej, chronią mózgoczaszkę i oczodoły, zapewniając asekurację mechaniczno-termiczną. Posiadamy cztery pary zatok, wśród których możemy wymienić część szczękową, sitową, czołową, a także klinową. Każda z nich łączy się z jamą nosową – dzięki temu wydzielina produkowana przez błonę śluzową może wydostawać się na zewnątrz. Jak nietrudno się domyśleć, owe połączenie ułatwia również swobodne przedostawanie się powietrza do wnętrza zatok. 

    W przypadku zapalenia zatok dochodzi natomiast do obrzęku błony śluzowej. Mamy tu do czynienia z efektem domina: stan zapalny błony śluzowej powoduje blokadę połączenia z jamą nosową i brak możliwości usuwania wydzieliny. To z kolei sprawia, że wydzielina gromadzi się wewnątrz zatok, powodując uczucie zatkanego nosa*, bóle głowy (szczególnie przy jej pochylaniu), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, a niekiedy także upośledzenie węchu. Czasami pojawia się również gorączka, a jeśli infekcja dotyczy zatok szczękowych, może wywoływać nieprzyjemny zapach z ust i ból zębów [1, 2].

    Zapalenie zatok — wirusowe czy bakteryjne?

    W przypadku ostrego zapalenia zatok przynosowych mamy najczęściej do czynienia z infekcją wirusową wywołaną m.in. przez adenowirusy, rinowirusy, wirusy RS lub koronawirusy. W większości przypadków choroba ustępuje w ciągu kilka dni, co oznacza, że ma charakter samoograniczający się. Jeżeli jednak objawy utrzymują się, a infekcja trwa dłużej niż 7-10 dni może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Możliwe, że w takiej sytuacji lekarz prowadzący zadecyduje o wdrożeniu kuracji antybiotykowej (Czytaj także: Czy w ciąży można przyjmować antybiotyk?).

    Jeśli natomiast stan zapalny trwa ponad 3 miesiące, możemy mówić o przewlekłym zapaleniu zatok.

    Jak leczyć zapalenie zatok w ciąży?

    W przypadku zapalenia zatok w ciąży wybór preparatów jest bardzo ograniczony. W większości przypadków brak jest informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktu przez przyszłą mamę. Z tego powodu odpowiedni dobór produktu powinien być skonsultowany z lekarzem, który zdiagnozuje infekcję oraz ukierunkuje leczenie. Jest to bardzo ważne z perspektywy prawidłowego przebiegu ciąży.

    Jakie domowe sposoby można stosować?

    Istnieje kilka sposobów mogących złagodzić objawy stanu zapalnego zatok. Jednym z nich jest wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej (Gilbert NaCl 0,9%, Nebu-Dose 0,9%), które wspomogą oczyszczanie nosa i zatok z zalegającej wydzieliny. Oprócz standardowego roztworu chlorku sodu można również sięgnąć po preparat wzbogacony dodatkiem kwasu hialuronowego (Nebu-Dose Hyaluronic 0,9%). Dzięki temu skuteczniej nawilżymy błonę śluzową dróg oddechowych, ograniczymy chrypkę i suchość gardła. Uwaga na produkty zawierające stężony roztwór chlorku sodu (np. Nebu-Dose Hipertonic 3%, Nebu Dose Plus) – mogą one wywołać skurcz oskrzeli i kaszel (!). 

    Ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny nosa. W tym celu sięgnijmy po roztwory soli morskiej w aerozolu (np. Marimer, Disnemar). Na rynku dostępne są także preparaty zawierające sól morską z  dodatkiem składnika nawilżającego (Puri-nasin z glicerolem), ektoiny (Ectimer) oraz flawonoidów i olejków eterycznych (Fitonasal 2Act). Proces oczyszczania zatok mogą również wspomóc irygacje z soli fizjologicznej. W aptekach dostępne są kompletne zestawy do płukania nosa i zatok zawierające irygator oraz saszetki z chlorkiem sodu (Irigasin, Fixsin) oraz dodatkowo dwuwęglan sodu (Zatoxin Rinse). Irygacje wykonujemy wedle wskazań lekarza, najczęściej 1-2 razy dziennie [3].

    Co ważne, w ciąży należy unikać stosowania preparatów donosowych zawierających oksymetazolinę, ksylometazolinę czy fenylefrynę m.in. ze względu na możliwość wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Przed użyciem konkretnego produktu skonsultujmy się lekarzem prowadzącym [4, 5].

    Preparaty z apteki na zapalenie zatok

    Stosowanie jakichkolwiek preparatów doustnych w okresie ciąży jest niezalecane bez konsultacji z lekarzem. Nie przyjmujemy więc na własną rękę preparatów ziołowych (np. Sinupret, Sinupret Extract, Zatoxin, Sinulan) .

    W przypadku wystąpienia bólu głowy oraz gorączki można sięgnąć po paracetamol (Apap 500 mg, Paracetamol Aurovitas 500 mg, Efferalgan tabl. musujące 500 mg), przy czym należy go stosować w jak najmniejszej ilości oraz możliwie jak najkrócej. 

    * Uczucie zatkanego nosa i katar mogą być zjawiskiem wywołanym zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety ciężarnej. Odpowiadają za to estrogeny [1].

    Bibliografia

    1. Gary A. Incaudo. Diagnosis and treatment of allergic rhinitis and sinusitis during pregnancy and lactation. Clinical Reviews in Allergy & Immunology volume 27, pages159–177 (2004).
    2. Andrzej M. Fal i wsp. Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ Lekarz POZ 5/2021 325-353.
    3. Jadczak, M. (2013). Miejsce preparatów umożliwiających płukanie jam nosa w praktyce laryngologicznej. Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny, 2(4), 226–229.
    4. ChPL Xylometazolin Teva
    5. ChPL Nasivin Classic

    Omawiane substancje

    • Ektoina

      Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
      syntetyczne
    • Kwas hialuronowy

      Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne
    • Sól morska

      Sól morska jest naturalnym źródłem sodu i chloru. Dodanie soli morskiej do potraw może poprawić ich smak i wartość odżywczą.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Nieżyt nosa (katar)

      Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.
    • Ostre zapalenie zatok

      Ostre zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się ona stanem zapalnym błony śluzowej zatok, co powoduje ból głowy, katar oraz problemy z oddychaniem.
    • Zapalenie zatok

      Zapalenie zatok to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się bólem głowy, katarzem oraz trudnościami w oddychaniu.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .