Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Biegunka a karmienie piersią – jakie leki można stosować? | leki.pl
, , ,

Co stosować na biegunkę przy karmieniu piersią?

SPIS TREŚCI

    Biegunka a karmienie piersią – jakie leki można stosować?

    Biegunka jest jednym z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. To sposób, w jaki ustrój pozbywa się szkodliwych substancji oraz bakterii, które wywoływały stan zapalny śluzówki żołądka i jelit.

    Dawniej wszystkim, którzy zgłaszali się do lekarza z powodu biegunki, zapisywano jeden z wielu leków. Dziś jesteśmy zdania, że najlepszym lekarstwem jest zaniechanie stosowania leków przeciwbakteryjnych i ograniczenie się do leczenia objawowego, tzw. intensywnego nawadniania, tak by uzupełnić straty wody i soli mineralnych oraz zapobiec odwodnieniu.

    Nawet w przypadku kobiet karmiących piersią nie zaleca się stosowania leków przeciwbiegunkowych, jeśli nie ma po temu istotnych powodów, żeby interweniować. Podczas biegunki matka może dalej karmić swoje dziecko. Prawdą jest, że naturalne przeczyszczenie organizmu przyspiesza powrót do zdrowia.

    Porady w tym artykule mają na celu pomoc w przetrwaniu  i skróceniu dolegliwości, jakie wiążą się z biegunką, a nie sztuczne jej przerwanie. Matka karmiąca, aby poczuć się lepiej i odzyskać siłę w opiece nad dzieckiem, może zastosować łagodne leki, które powstrzymają biegunkę na czas załatwienia spraw niecierpiących zwłoki.

    Domowe sposoby na biegunkę dla matek karmiących piersią

    1. Przyjmowanie dużo płynów — należy pić jak najwięcej, aby stale uzupełniać ubytki płynów w organizmie. Szczególnie zalecane są płyny zawierające sól i trochę cukru, chodzi bowiem o dostarczenie organizmowi glukozy i soli mineralnych. Można łatwo przygotować „płyn nawadniający” – wystarczy łyżeczka cukru i szczypta soli na litr wody. Można pić też gotowe napoje zawierające odpowiednią ilość glukozy oraz elektrolitów. Należy czytać uważnie etykiety, zwłaszcza jeśli jest się kobietą w okresie laktacji.
    2. Czyste płyny — kurację należy rozpocząć od „czystych płynów”. Takim czystym płynem jest rosół z kury, galaretki czy inne „przeźroczyste” potrawy. Chodzi o nieprzeciążanie jelit, póki utrzymują się rzadkie stolce.  Jeśli rosół, galaretka, ryż, banany, sok z pomarańczy i jogurt nie będą już szkodzić, wtedy można zacząć stopniowo wzbogacać dietę.
    3. Przestrzeganie lekkostrawnej diety — unikanie zwłaszcza fasoli, kapusty, brukselki. Pewne produkty o dużej zawartości trudno wchłanialnych, złożonych węglowodanów mogą nasilać biegunkę. Wśród nich należy wymienić: chleb, makarony i inne produkty z pszennej mąki; jabłka, gruszki, brzoskwinie i śliwki; płatki kukurydziane i owsiane, ziemniaki oraz otręby. Wszystkie przetwory mleczne mogą nasilać objawy. Bez względu na to, czy przyczyną biegunki jest zła tolerancja mleka, czy też cokolwiek innego, mleko może zaszkodzić.
    4. Unikanie bąbelków — nie należy pić gazowanych napojów, zawarty w nich gaz nasili biegunkę.
    5. Unikanie gotowania — należy zwrócić uwagę, aby osoba cierpiąca na biegunkę nie przyrządzała posiłków. Należy częściej niż zwykle myć ręce, by nie dopuścić do przeniesienia ewentualnej infekcji na innych członków rodziny.
    6. Przywrócenie flory bakteryjnej jelit — najlepszym lekiem na przyspieszoną rekonwalescencję jest jogurt przywracający naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Jogurt zawiera szczepy bakterii saprofitycznych (Lactobacillus). Ich obecność w jelicie przeciwdziała rozwojowi flory patogennej wywołującej biegunki. Można również dostarczać pożyteczne szczepy Lactobacillus w postaci preparatów farmakologicznych, czyli tzw. probiotyków (np. lakcid, lacidofil lub trilac).
    7. Jeśli to konieczne można wziąć lekarstwo – w uzasadnionych przypadkach (np. ważne spotkanie czy wizyta u lekarza) można zażyć węgiel aktywowany, który nie jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią, jednakże należy wziąć pod uwagę zapierające właściwości węgla, można także sięgnąć po smectę.

    Smecta a karmienie piersią – czy to bezpiecznie połączenie?

    Smecta ma postać proszku do przygotowania zawiesiny doustnej. Zawiera diosemktyt, który wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz, zwiększa wytrzymałość warstwy śluzu pokrywającego błonę śluzową na czynniki drażniące. W wyniku tych działań oraz dzięki zdolności wiązania innych substancji Smecta ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego.

    Nie należy spodziewać się wpływu leku na organizm dziecka karmionego piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na diosmektyt u kobiety karmiącej piersią jest minimalna. Zatem produkt leczniczy Smecta można stosować w okresie karmienia piersią i jest ona całkowicie bezpieczny.

    Smecta ma mało przyjemny smak i zapach, ale jest lekiem skutecznym. Można ją stosować także u dzieci, nawet poniżej roku, jednakże w tym przypadku najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

    Jeśli chodzi o inne leki na biegunkę, należy zachować ostrożność i zawsze ustalić właściwe leczenie z lekarzem.

    Czy inne leki na biegunkę mogą stosować mamy karmiące piersią?

    Inne popularne leki na biegunkę to m.in. Stoperan, Laremid, Imodium Instant czy Nifuroksazyd. Sprawdźmy, co zapisał producent w ich Charakterystykach Produktów Leczniczych.

    Stoperan a karmienie piersią?

    Stoperan: „Loperamid przenika do mleka matki w niewielkiej ilości, dlatego nie zaleca się stosowania leku.”

    Laremid a karmienie piersią?

    Laremid: „Małe ilości loperamidu mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.”

    Imodium Instant a karmienie piersią?

    Imodium Instant: „Małe ilości loperamidu mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.”

    Nifuroksazyd a karmienie piersią?

    Nifuroksazyd: „ Z powodu braku dostatecznych danych klinicznych pozwalających ocenić przenikanie nifuroksazydu do mleka kobiecego, nie jest zalecane stosowanie produktu podczas karmienia piersią.”

    Należy jednak pamiętać, by nie dążyć do natychmiastowego usunięcia przykrych dolegliwości i zahamować nadmiernej perystaltyki jelit wszelkimi środkami. W ten sposób przedłuża się tylko zaleganie w jelitach szkodliwych substancji. A tymczasem powinny one zostać jak najszybciej wydalone.

    Bibliografia

    1. Kamiński B. Domowe sposoby leczenia. PWP, Warszawa 2004: 54-60
    2. Mederska M, Fijołek M, Halarewicz A i wsp. Boża apteka. Zioła pól i ogrodów. Wydawnictwo SBM. Warszawa: 2017; 34-39.
    3. Świder K, Roemer-Ślimak R. Leczenie infekcji u kobiet karmiących piersią. Katedra i Zakład Medycyny Rodzinne, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Lekarz POZ 1/2020: 45-50.

    Omawiane substancje

    • Diosmektyt

      Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
      syntetyczne
    • Lactobacillus rhamnosus

      Lactobacillus rhamnosus to bakteria probiotyczna, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka poprzez poprawę funkcjonowania układu trawiennego i odpornościowego. Jest stosowana jako substancja lecznicza w suplementach diety oraz lekach przeciwbakteryjnych.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Biegunka

      Biegunka to stan, w którym występuje częste i luźne wypróżnianie się. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, choroby jelitowe, stres czy nieprawidłowa dieta.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .