Zapalenie pęcherza to dolegliwość typowo kobieca. W czasie połogu i karmienia piersią zdarza się niezwykle często. We wczesnym połogu to efekt obrażenia pęcherza moczowego podczas porodu, obniżenia ciśnienia w pęcherzu moczowym, zakażenie okołoporodowe okolic intymnych, założenie cewnika do pęcherza moczowego. Po połogu i na każdym etapie życia kobiety, zakażenie pęcherza są spowodowane w ogromnej większości przez bakterie o nazwie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), które należą do grupy pałeczek jelitowych. Żyją one w jelicie grubym i na skórze w okolicy odbytu. Jeśli przedostaną się do cewki moczowej, mogą wywołać zakażenie pęcherza. Zakażenie pęcherza oznacza w praktyce zakażenie moczu. Infekcja taka tli się w organizmie i wywołuje dolegliwości, które utrudniają życie. Jednakże dobra wiadomość jest taka, że można samemu w warunkach domowych zrobić wiele, by zmniejszyć objawy zakażenia i przyśpieszyć wyleczenie.
Jak łagodzić objawy zapalenia pęcherza?
Pić jak najwięcej płynów
Picie dużej ilości płynów spełnia rolę profilaktyczną oraz leczniczą. Badania wykazały, że już dwukrotne oddanie moczu przepłukiwało pęcherz, zmniejszając istotnie ilość bakterii w moczu. Pałeczki okrężnicy podwajają swoją liczebność co 20 minut, a więcej bakterii to więcej bólu. Zatem wniosek jest taki, że im więcej się pije, tym szybciej ustąpi ból.
Właściwa higiena
- utrzymywanie czystości w okolicy krocza,
- noszenie luźnej bawełnianej bielizny,
- nie należy wykonywać także częstych irygacji, ponieważ spowodują wypłukanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy, tworząc warunki do rozwoju chorobotwórczych pałeczek okrężnicy,
- ważne jest też wycieranie odbytu po oddaniu stolca w kierunku od przodu ku tyłowi. Chodzi o to, by bakterie z jelit nie przedostawały się do pochwy i cewki moczowej.
Ibuprofen
Jest akceptowalny w czasie karmienia piersią, nie stanowi ryzyka ani dla procesu laktacji, ani dla zdrowia dziecka. Ibuprofen ma działanie przeciwzapalne i bardzo pomaga w czasie zapalenia pęcherza. Zmniejsza stan zapalny w pęcherzu, a im słabszy stan zapalny, tym mniejsze pieczenie.
Witamina C
witamina ta oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii produkowanych w czasie reakcji zapalnej wywołanej przez wirusy. W czasie karmienia piersią zaleca się przyjmowanie ok. 80-100 mg tej witaminy dziennie. Witamina C zakwasza mocz w takim stopniu, że utrudnia wzrost bakterii. To godna polecenia kuracja, zwłaszcza w przypadku zakażeń nawracających. Jest ona obecna w owocach cytrusowych, czerwonej papryce i kiszonej kapuście, natce pietruszki.
Żurawina
Żurawina zmienia kształt bakterii Escherichia Coli oraz zmniejsza jej przyczepność do ścian dróg moczowych, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania.
Suplement Żuravit Forte oprócz żurawiny zawiera dwuskładnikową komponentę moczopędną z ekstraktów z liścia pokrzywy i ziela skrzypu polnego, co pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości oraz zapobiega też ich nawrotom i jednocześnie jest akceptowalny w czasie karmienia piersią.
Urosept a karmienie piersią
Urosept to dostępny bez recepty preparat ziołowy o działaniu moczopędnym. Podawany jest pomocniczo w przypadku zakażeń układu moczowego lub kamicy dróg moczowych. Urosept w swoim składzie ma wyciągi roślinne takie jak: wyciąg z liści brzozy, naowocni fasoli i korzenia pietruszki oraz zawiera dodatkowo substancje pomocnicze.
Jednakże ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania leku u niektórych grup, nie powinny go zażywać kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, a także dzieci do 12 roku życia. Pomimo że jest preparatem ziołowym, ma liczne substancje pomocnicze, a w czasie karmienia piersią pierwszorzutowe są zawsze preparaty jednoskładnikowe.
Furagina a karmienie piersią
Furagina- niektóre substancje lecznicze szeroko stosowane w Polsce praktycznie nie są używane za granicą. Przykładem takiej substancji jest furagina (Furaginum Teva, uroFuraginum). Takich leków nie odnajduje się opisanych w bazach zagranicznych. W wielkiej bazie- Charakterystyka Produktu Leczniczego widnieje informacja, że stosowanie furaginy u kobiet karmiących piersią nie jest wskazane, ze względu na to, że przenika ona do mleka. Jednakże samo przenikanie do mleka matki nie znaczy, że substancja osiąga w nim wystarczająco wysokie stężenie, by móc wywołać u dziecka działania niepożadane.
Furagina jest zarejestrowana w leczeniu zakażeń układu moczowego u dzieci od 3. miesiąca życia (Furazek Junior). Ma bardzo krótki czas półtrwania, więc jego stężenie w osoczu, jak również w mleku matki szybko ulega obniżeniu.
Wniosek jest taki, że Furaginę można uznać za dozwoloną w karmieniu piersią, gdy dziecko ma więcej niż 3 miesiące, a dla bezpieczeństwa należy synchronizować podanie dawki leku z karmieniem piersią, żeby do następnego karmienia jej stężenie w osoczu, a co za tm idzie w mleku, uległo obniżeniu.
Co warto stosować u kobiety karmiącej?
Niewątpliwie każda wdrożona farmakoterapia w czasie laktacji jest dużym stresem, dla kobiety karmiącej, dlatego trzeba przeciwdziałać poprzez odpowiednią higienę, picie dużej ilości wody, unikanie kąpieli i stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych najlepiej tych rekomendowanych jednoskładnikowych. W przypadku nasilających się objawów niezbędna będzie wizyta u lekarza, który rozważy ewentualną antybiotykoterapię i zdecyduje o indywidualnym doborze leków.