,

Grzybica pod pachami – jaka jest najlepsza maść?

SPIS TREŚCI

    Grzybica pod pachami – jak ją leczyć?

    Grzybica pach, a właściwie grzybica włosów pachowych, jest stosunkowo rzadko występującą dolegliwością. Znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i najczęściej jest związana z nadmierną potliwością i nieodpowiednią higieną. W jaki sposób leczy się grzybicę włosów pachowych? Czy jest groźna? Jak można się nią zarazić

    Grzybica pod pachami — co to za choroba?

    Grzybica włosów pachowych występuje dosyć rzadko, zdecydowanie rzadziej niż inne infekcje grzybicze. Najczęściej można spotkać się z przypadkami grzybicy paznokci,  stóp,  skóry głowy czy miejsc intymnych.

    Za grzybicę włosów pachowych odpowiadają maczugowce Corynebacteri tenuis. Co ciekawe, pomimo słowa grzybica w nazwie, ta dolegliwość jest powodowana przez bakterie. Z tego względu nie należy jej porównywać i leczyć podobnie jak inne popularne grzybice np. paznokci, stóp czy drożdżycę skóry (najczęściej atakujące skórę grzyby to drożdżaki) [1,2].

    Jakie są objawy grzybicy włosów pachowych?

    • włosy pod pachami są otoczone żółtymi, czerwonymi lub czarnymi złogami drobnoustrojów, z tego względu same włosy są zgrubiałe;
    • przez to spod pach wydziela się nieprzyjemny, zjełczały zapach;
    • na odzieży częściej pojawiają się plamy potu, a sam pot może mieć czarne, czerwone lub żółte zabarwienie;
    • włosy pod pachami, a w szczególności ich łodygi, są zniszczone, przez co łatwo wypadają [1,3].

    Jak uniknąć grzybicy pod pachami?

    • należy dbać o higienę osobistą;
    • nie należy dzielić się przedmiotami osobistymi, takimi jak ręcznik czy ubrania, które mogły mieć bezpośredni kontakt z zakażonym miejscem u chorego, z innymi osobami;
    • nie należy dotykać nieznanych zwierząt, w szczególności bezpańskich i takich, które mogą mieć łyse plamy na sierści;
    • nadmierna potliwość jest jednym z głównych powodów grzybicy włosów pachowych, dlatego, oprócz zgolenia włosów pod pachami, należy używać antyperspirantów lub blokerów pocenia np. Etiaxil;
    • otyłość sprzyja rozwojowi tego typu infekcji, warto zadbać o prawidłową masę ciała [1,3].

    Jak zdiagnozować grzybicę włosów pachowych?

    Najczęściej określa się ją na podstawie występujących objawów. W celu potwierdzenia grzybicy włosów pachowych można wykonać następujące badania:

    • badanie w lampie Wooda;
    • analiza mikroskopowe włosa;
    • hodowla bakteriologiczna.

    Jednak ze względu na stosunkowo proste leczenie i dosyć charakterystyczne objawy, w praktyce rzadko wykonuje się badania laboratoryjne [1,2].

    Czy grzybica pach jest groźna?

    Grzybica włosów pachowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, ani nie jest zaraźliwa. Daje ona jednak dosyć nieprzyjemne objawy, przez co chory i osoby z jego bliskiego otoczenia mogą czuć się niekomfortowo. Dlatego najlepiej jak najszybciej rozpocząć leczenie, tym bardziej że nie jest ono jakoś nadmiernie uciążliwe i skomplikowane [1,3].

    Grzybica włosów pachowych — jak leczyć?

    Nie ma żadnych specyficznych preparatów działających selektywnie na to schorzenie. Najczęściej stosuje się następujące schematy leczenia:

    • jednym z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić to zgolić włosy pod pachami i następnie powtarzać golenie co 2-3 tygodnie;
    • należy dbać o higienę osobistą całego ciała, a w szczególności pod pachami;
    • dobrze sprawdzają się mydła siarkowe lub preparaty zawierające nadtlenek benzoilu np. Akneroxid czy Benzacne.

    Jeżeli pomimo zastosowania tych środków zaradczych, objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Będzie on w stanie wykluczyć inne, bardziej groźne choroby i zaordynować odpowiednie leczenie [2,3].

    Grzybica pod pachami — maść czy leki doustne?

    Pacjenci często przychodzą do apteki i proszą o maści na grzybicę, nie precyzując dokładnie, o jakie miejsce chodzi i nie wiedząc, czy aby na pewno mają do czynienia z grzybicą. W przypadku grzybicy włosów pachowych standardowe preparaty przeciwgrzybicze, takie jak kremy zawierające terbinafinę np. Terbinafina Ziaja, nie spowodują pożądanego działania, ponieważ tę dolegliwość powodują bakterie, a nie grzyby! W tym przypadku zdecydowanie lepsze są żele stosowane głównie na trądzik zawierające nadtlenek benzoilu takie jak np. Benzacne [1,2].

    Podsumowanie

    Grzybica włosów pachowych jest specyficzną dolegliwością, która jest powodowana przez bakterie. Ta infekcja jest stosunkowo rzadka, częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jej leczenie nie jest też zbyt skomplikowana i polega przede wszystkim na zgoleniu włosów pod pachami. Można zastosować żele zawierające nadtlenek benzoilu czy mydła siarkowe. Jednak najważniejsza jest odpowiednia higiena osobista.

     

    Bibliografia

    1. Orfanos, Constantin E., Edgar Schloesser, and Gustav Mahrle. „Hair destroying growth of Corynebacterium tenuis in the so-called trichomycosis axillaris: New findings from scanning electron microscopy.” Archives of Dermatology 103.6 (1971): 632-639.
    2. Zawar, Vijay. „Trichomycosis (trichobacteriosis) axillaris.” Journal of Dermatological Case Reports 5.2 (2011): 36.
    3. Bonifaz, Alexandro, et al. „Trichomycosis (trichobacteriosis): Clinical and microbiological experience with 56 cases.” International Journal of Trichology 5.1 (2013): 12.

    Omawiane substancje

    • Nadtlenek benzoilu

      Nadtlenek benzoilu to organiczny związek chemiczny stosowany w leczeniu trądziku. Jest skuteczny w zwalczaniu bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków.
      syntetyczne
    • Terbinafina

      Terbinafina jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji skóry i paznokci. Substancja ta działa poprzez hamowanie syntezy ergosterolu, co prowadzi do zniszczenia błony komórkowej grzybów.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .