Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Przeziębienie a karmienie piersią | leki.pl
, , , , , ,

Co można stosować na przeziębienie u matek karmiących?

SPIS TREŚCI

    Przeziębienie a karmienie piersią

    Nawet najbardziej odporna osoba narażona jest na infekcje, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym. Aby nie dopuścić do przeziębień w czasie karmienia piersią, matka karmiąca powinna unikać dużych skupisk ludzi i osób chorych, używać chusteczek higienicznych, myć starannie i często ręce. Przeziębienie to infekcja wirusowa. Objawy najczęściej dotykają nosa, zatok, gardła i krtani. Może pojawić się złe…

    Gdy kobietę karmiącą dopadnie przeziębienie, powinna złagodzić objawy i skrócić czas choroby wykorzystując przede wszystkim domowe sposoby leczenie. Objawy infekcji trwają zazwyczaj 8-10 dni, czyli tyle czasu, ile organizm potrzebuje do samodzielnego zregenerowania się. Jednakże niektóre wirusy są trudniejsze do zwalczania niż inne, dlatego zawsze w przypadku niepokojących objawów zależy zwrócić się do lekarza.

    Domowe sposoby na przeziębienie w czasie karmienia piersią

    Witamina C

    Witamina ta oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii produkowanych w czasie reakcji zapalnej wywołanej przez wirusy. Może skrócić czas trwania przeziębienia z 8 do 2-3 dni. Witamina C łagodzi objawy przeziębienia takiej jak kaszel i katar. W czasie karmienia piersią zaleca się przyjmowanie ok. 80-100 mg tej witaminy dziennie. Jest ona obecna w owocach cytrusowych, czerwonej papryce i kiszonej kapuście.

    Terapia przez dietę

    Rezygnacja z ciężkich i obfitych posiłków na rzecz pokarmów lekkostrawnych, bogatych w owoce i warzywa.

    Rosół z kury

    Znany od dawna ludowy lek na przeziębienie, rosół z kury, jest powszechnie zalecany przez lekarzy. Rosół z kury z powodu zapachu lub smaku zawiera substancje wydzielające śluz w przewodach nosowych. Wydzielina wydobywająca się na zewnątrz przy wycieraniu nosa jest pierwszą linią obrony organizmu- w ten sposób zarazki zostają wydalone z ustroju.

    Dużo płynów

    Należy dużo pić, od 6 do 8 szklanek wody, soku, herbaty lub innych płynów. Dzięki temu nie dopuści się do odwodnienia organizmu, towarzyszącego zwykle przy chorobie.

    Ograniczenie fizycznego kontaktu z dzieckiem

    Ograniczenie go wyłącznie do karmienia piersią. Niezbędna jest zatem pomoc bliskich, którzy przejmą opiekę nad dzieckiem.

    Inne wskazówki

    • Przed karmieniem dziecka należy dokładnie umyć ręce- ponieważ to właśnie dłonie są największym siedliskiem zarazków.
    • Przed karmieniem piersią należy założyć jednorazową maseczkę ochronną na usta- ponieważ nie jesteśmy w stanie powstrzymać kichania i kasłania.
    • Wietrzyć często mieszkanie

    Co robić, gdy mam katar?

    • Gorący prysznic- przy dokuczliwym katarze często pomaga gorący prysznic.
    • Inhalacje- Napar w połączeniu majeranku i sody lub zwykła sól fizjologiczna (0,9%NaCl)

    Leki na katar

    Wszystkie leki miejscowe do nosa, oczu i uszu. Leki stosowane miejscowo mają działanie obkurczające śluzówkę nosa przy infekcji, przez co zmniejsza się ilość wydzieliny i powraca drożność nosa. Zalecany czas stosowania- nie dłuższy niż 5 dni.

    Przykładowe leki na katar dla matek karmiących

    • Oxymetazolini hydrochloridum (Nasivin soft, Acatar)
    • Xylometazolini hydrochloridum (Otrivin, Sudafed HA)
    • Woda morska

    UWAGA! W czasie karmienia piersią NIE WOLNO stosować preparatów z pseudoefedryną i jej pochodnymi, z uwagi na wykazane działanie hamujące produkcję mleka.

    Najpopularniejsze leki z pseudoefedryną to przede wszystkim: Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, GripBloker, Sinulan, Nurofen, Metafen, Ibum oraz Aspirin.

    Co robić, gdy kaszle?

    • Środki ziołowe- na kaszel w okresie laktacji znajdują zastosowanie zioła takie jak: prawoślaz, porost islandzki, babka lancetowata.
    • Syrop z cebuli-  cebula zasypana cukrem lub miodem, odstawiona w chłodne miejsca na kilka godzin. Następnie sok pić najlepiej 2 razy dziennie

    Leki na kaszel

    LEKI dozwolone są to: dekstrometorfan i butamirat w przypadku napadowego kaszlu suchego, natomiast w kaszlu mokrym można zastosować acetylocysteinę.

    UWAGA! W czasie karmienia piersią NIE WOLNO stosować kodeiny ze względu na niską skuteczność i ryzyko działań niepożądanych (np. syrop Thicodin).

    Co robić, gdy boli mnie gardło?

    • Płukanie gardła- podrażnienie gardła łagodzi napar z szałwii, którym płuczemy jamę ustną i gardło oraz regularne płukanie gardła wodnym roztworem soli (łyżeczka soli na szklankę wody).
    • Odkażanie jamy ustnej– imbirem, czosnkiem.

    Leki na gardło

    LEKI o niskim ryzyku dla dziecka karmionego piersią, uznaje się tabletki ziołowe do ssania o działaniu nawilżającym, jak miodowo- cytrynowe, propolisowe, z porostem  islandzkim czy prawoślazem. Dopuszcza się stosowanie leków przeciwgrzybiczych i odkażających jak chlorchinaldol.

    UWAGA! W czasie karmienia piersią NALEŻY OGRANICZYĆ stosowanie lidokainy oraz tabletek do ssania na bazie salicylanów (np. salicylanu choliny).

    Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe a karmienie piersią

    Jedyne bezpieczne leki w czasie karmienia piersią to: PARACETAMOL oraz IBUPROFEN– klasyfikacja L1 wg Leksykonu prof. Hale’a.

    Paracetamol– lek ten jest dostępny pod różnymi nazwami handlowymi w preparatach prostych (na przykład: Acenol, Apap, Panadol Paramax, Tabcin) oraz złożonych (m.in. Apap Extra, Gripex, Panadol Extra).

    Leki te uważane są za najbardziej bezpieczne w ciąży i w czasie karmienia piersią.

    Ibuprofen– jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Przenika do mleka w bardzo małych ilościach. Wysokie dawki podawane matce nie powodują zwiększonego przenikania leku.

    Saszetki – preparaty złożone np. Theraflu, Fervex

    Zawsze pierwszej kolejności brać lekarstwa jednoskładnikowe. W preparatch złożonych, tabletkach czy saszetkach lek przeciwbólowy jest w połączeniu z lekiem przewihistaminowym (feniramina, chlorfeniramina) lub obkurczającym (pseudoefedryna, fenylefryna). Te leki mogą działać uspokajająco lub nasennie na matkę karmiącą piersią, co  może utrudnić opiekę nad dzieckiem.  Czasami pojawiają się także dodatki witamin, subtancji wykrztuśnych.

    Przeziębienie a karmienie piersią — wnioski

    Przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jest wiele możliwości leczenia objawowego przeziębienia matki karmiącej piersią. Podczas wybierania leków należy wybierać te o prostym składzie, o znanym profilu bezpieczeństwa w okresie laktacji, stosowane doraźnie.  Domowe sposoby na przeziębienie oraz rozsądek przy przyjmowaniu leków dają gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa matki i dziecka.

     

    Bibliografia

    1. Nehring-Gugulska M, Żukowska-Rubik M, Pietkiewicz A. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Wydanie II. Medycyna Praktyczna, Kraków 2017: 322-323.
    2. Sears W, Sears M, Sears R, Sears J. Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia. Wydanie II. Wydawnictwo Mamania 2017: 188-191
    3. Bręborowicz G, Dworacka M. Farmakoterapia w położnictwie. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018: 487-494.

    Omawiane substancje

    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Paracetamol

      Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Przeziębienie

      Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , .