Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie leki stosować? | leki.pl
, ,

Leki i zioła na zapalenie błony śluzowej żołądka

SPIS TREŚCI

    Zapalenie błony śluzowej żołądka – jakie leki stosować?

    Zapalenie błony śluzowej żołądka może być spowodowane eradykacja Helicobacter pylori, przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz innymi czynnikami. Poniższy artykuł odpowie na pytania: czy zapalenie błony śluzowej żołądka jest wyleczalne oraz jak odbudować błonę śluzową żołądka?

    Skąd się bierze zapalenie błony śluzowej żołądka? 

    O zapaleniu żołądka mówimy, kiedy dochodzi do jakiegokolwiek uszkodzenia błony śluzowej w żołądku. Błona śluzowa jest najbardziej wewnętrzną warstwą ściany narządu. Zapalenie jest najczęściej wynikiem działania na żołądek bakterii Helicobacter pylori. Kolejnym powodem są nadżerki, które mogą powstać w wyniku licznych czynników takich jak:

    • aktywność destrukcyjna na błonę śluzową żołądka leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czyli ibuprofenu, diklofenaku, naproksenu
    • działania na żołądek alkoholu
    • stosowania żelaza w formie doustnych preparatów
    • chemioterapii
    • wrzodów żołądka na tle stresowym
    • wrzodów powstających w wyniku innych chorób takich jak zespół Cushinga, czy sepsy [1]

    Jakie są objawy zapalenia żołądka?

    W praktyce wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie żołądka. Ostre najczęściej występuje z mocnym bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Są to jednak objawy na tyle niespecyficzne, że bez wykonania gastroskopii nie da się jednoznacznie stwierdzić jego obecność. Z diagnozą przewlekłego zapalenia żołądka jest podobnie. Część osób uskarża się na długotrwałe występującą niestrawność, bóle brzucha czy uczucie pełności po spożyciu posiłku. Co gorsza, bywają pacjenci, którzy mają zapalenie żołądka, a nie obserwują żadnych objawów. Najczęściej są oni diagnozowani przypadkowo [1].

    Jak zregenerować i odbudować błonę śluzową żołądka?

    Przede wszystkim terapię zapalenia żołądka zawsze należy rozpocząć od dokładnej diagnostyki. Bez określenia przyczyn nie ma możliwości wyeliminowania problemu. Inne leki dobiera się pacjentom z Helicobacter pylori, a inną u osób z autoimmunologicznym zapaleniem żołądka. W związku z tym, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy, udaj się jak najszybciej do lekarza w celu wykonania badań [1]. 

    Zapalenie żołądka: co pomaga?

    Zanim doczekamy się wyników badań, możemy sobie pomóc, stosując leki na zapalenie żołądka bez recepty. W aptece otrzymamy szereg preparatów, które w tym przypadku powinny należeć do jednej z poniższych grup:

    Inhibitory pompy protonowej (IPP)

    Lek na zapalenie błony śluzowej żołądka zawierający IPP znajdziesz w aptece pod nazwami handlowymi: Piastprazol, Pantoprazol, Omeprazol, Ortanol, Goprazol. Jest to grupa leków działająca na błonę śluzową żołądka w taki sposób, którego skutkiem jest zahamowanie wydzielania kwasu solnego do żołądka. Dzięki temu podrażniona błona śluzowa nie ulega dalszemu uszkodzeniu przez kwas. Leki te przez ich działanie mogą zaburzać uwalnianie i metabolizm niektórych innych leków. Dla bezpieczeństwa należy zachować kilkugodzinny odstęp czasowy od zażywania leków [2]. 

    Antagoniści receptora H2

    Leki z tej grupy działają na receptory H2 znajdujące się w żołądku. Hamowanie tych receptorów prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Jednocześnie nie podrażnia on uszkodzonych błon śluzowych. W aptece bez recepty możemy dostać lek z tej grupy pod nazwą: Famotydyna Ranigast [3]. 

    Zioła na zapalenie błony śluzowej żołądka

    W zapaleniu błony śluzowej żołądka można stosować wspomagająco zioła, jednym z nich jest korzeń lukrecji. Badania dowodzą, że przyspiesza gojenie się wrzodów żołądka. Warto jednak pamiętać, że nie można go stosować w przypadku marskości wątroby, zastoju żółci czy niewydolności nerek. Dobrze sprawdzą się zioła rozkurczające mięśniówkę gładką takie jak na przykład rumianek. W zapaleniu błony śluzowej żołądka przed diagnozą lepiej jest unikać nalewek na spirytusie, ponieważ alkohol może dodatkowo zaognić zapalenie. W tym przypadku lepiej sięgnąć po suszone zioła i samodzielnie wykonać napar [4].

    O czym pamiętać stosując leki na zapalenie żołądka bez recepty?

    Zazwyczaj leki te powodują bardzo szybką ulgę. Jednak nie jest to w żadnym wypadku powód odwołania wizyty lekarskiej. Brak ustalenia przyczyny wiąże się z tym, że nie eliminujemy problemu, jaki wywołał zapalenie, a jedynie maskujemy objawy. W ten sposób można doprowadzić do groźnych, często nieodwracalnych powikłań. 



    Bibliografia

    1. Wpływ farmakologicznej modyfikacji reakcji zapalnej na wyniki leczenia zapalenia żołądka wywołanego zakażeniem Helicobacter pylori. Zbigniew Niestrata. Rozprawa doktorska. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kierownik Kliniki: Prof. zw. dr hab. Jarosław Walkowiak. Poznań 2014
    2. Charakterystyka produktu leczniczego, Piastprazol.
    3. Charakterystyka produktu leczniczego, Famotydyna Ranigast.
    4. Postępowanie fitoterapeutyczne w gastroenterologii. J. Hasik. Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 2-9

    Omawiane substancje

    • Famotydyna

      Schorzenie, którego dotyczy lek Famotydyna, to choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Lek ten działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku, co przyczynia się do zmniejszenia objawów choroby.
      syntetyczne
    • Omeprazol

      Omeprazol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Substancja ta hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
      syntetyczne
    • Pantoprazol

      Pantoprazol jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy. Substancja ta hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co przyczynia się do zmniejszenia objawów chorób układu pokarmowego.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Choroba wrzodowa żołądka

      Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem owrzodzeń na błonie śluzowej żołądka. Jest to choroba przewlekła, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak krwawienia czy perforacje żołądka.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .