Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Zioła na trawienie – jakie wybierać? | leki.pl
,

Jak poprawić trawienie? Leki i zioła na niestrawność

SPIS TREŚCI

    Zioła na trawienie – jakie wybierać?

    Niestrawność objawia się bólem brzucha, nudnościami czy odbijaniem. Przyczyną mogą być choroby przewodu pokarmowego różnego rodzaju. Można się wspomagać, stosując zioła na niestrawność. W poniższym artykule dowiesz się, co jest dobre na trawienie oraz jakie zioła na trawienie wybrać?

    Skąd się bierze niestrawność?

    Niestrawność jest najczęściej wynikiem zbyt wolnego opróżniania żołądka, lub innych zaburzeń powodujących spowolnienie trawienia pokarmu. Do przyczyn występowania niestrawności należą:

    • refluks
    • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
    • choroby trzustki
    • nowotwory układu pokarmowego
    • zażywanie niektórych leków takich jak: niesteroidowe leki przeciwzapalne, teofilina, kortykosteroidy czy żelazo

    Oprócz powyższych przyczyn niestrawność występuje z powodu tak zwanej dyspepsji czynnościowej. Schorzenie polega na samoistnym zaburzeniu funkcjonowania żołądka, w wyniku którego dochodzi do objawów charakterystycznych dla niestrawności. W dyspepsji czynnościowej nie są obecne żadne zmiany struktury ani biochemii żołądka, a występowanie dolegliwości nie jest do końca wyjaśnione [1].

    Jakie są objawy niestrawności?

    Niestrawność objawia się szybkim uczuciem sytości po posiłku. Często może występować odbijanie się, uczucie pełności, które jest odczuwane jako nieprzyjemne, uciążliwe. Objawom towarzyszy ból w nadbrzuszu oraz pieczenie. Niestrawność u każdej osoby może wyglądać nieco inaczej, zazwyczaj jednak obserwujemy chociaż jeden z powyższych objawów [1].

    Jak poprawić trawienie?

    Jednym ze sposobów poradzenia sobie z problemem niestrawności są zioła na trawienie. Można je przyjmować w postaci gotowych ekstraktów w kapsułkach, lub kroplach. Innym sposobem jest herbata na trawienie. Jest to nic innego jak suszone zioła dostępne w torebkach do samodzielnego zaparzania.

    Zioła na trawienie i niestrawność:

    Mięta

    Mięta jest rośliną bogatą w olejek eteryczny, za którego działanie odpowiedzialna jest obecność mentolu. Wyciąg z mięty powoduje zwiększenie wydzielania soków trawiennych oraz wzmacniają ruchy perystaltyczne jelit. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni gładkich, co daje dodatkową ulgę podczas niestrawności. W aptece można dostać miętę suszoną samodzielnego zaparzenia oraz w mieszankach: Gastrosan, Iberogast, Raphacholin C [2].

    Melisa

    W olejku eterycznym zawartym w liściach melisy znajdziemy między innymi cytral. Pomimo że melisa jest kojarzona z działaniem uspokajającym, działa również rozkurczowo na mięśniówkę gładką oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych. Znajdziemy go w preparacie Iberogast [3].

    Koper włoski

    W przemyśle farmaceutycznym wykorzystujemy owoce kopru. Zawierają one olejek eteryczny, którego składniki odpowiadają za działanie wiatropędne, zmniejszające napięcie mięśni gładkich. Jednocześnie powoduje zwiększenie perystaltyki jelit i wydzielania soków żołądkowych. Ze względu na działanie wiatropędne, często herbaty koperkowe są stosowane we wzdęciach. Odchodzi się już od podawania ich niemowlętom ze względu na wpływ na gospodarkę estrogenów [4].

    Rumianek

    Olejek eteryczny zawarty w kwiatach działa rozkurczowo oraz przeciwzapalnie. Dodatek rumianku jest wskazany zwłaszcza w niestrawności przebiegających z bólem brzucha. Rumianek znajdziemy osobno oraz w preparatach takich jak: Gastrosan [5].

    Czym się kierować wybierając preparaty na trawienie?

    Niestrawność najczęściej dotyczy osób dorosłych, jednak jeśli chcemy podać preparat dziecku, najlepiej sięgnąć po herbatkę z rumianku. Stanowi ona najbezpieczniejszy wybór, ze względu na brak działań niepożądanych. Stosując preparaty ziołowe, zawsze trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Dla osób dorosłych, bez alergii można wybrać formę, w jakiej woli się przyjmować produkty i w ten sposób dobrać preparat odpowiednio w tabletkach, kroplach, lub ziołach do parzenia. 

     

    Bibliografia

    1. Dyspepsja — co nowego na Kongresie Digestive Disease Week w Chicago w 2011 roku? W. Bartnik. Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3, 99–105
    2. Menthae piperitae folium, FP X.
    3. Melissae folium, FP X.
    4. Foeniculi amari fructus, FPX.
    5. Matricariae flos, FPX.

    Omawiane substancje

    • Mięta pieprzowa

      Mięta pieprzowa to roślina zielarska o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jej liście są często wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle i problemy trawienne.
      Surowce roślinne
    • Rumianek pospolity

      Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
      Surowce roślinne

    Omawiane schorzenia

    • Niestrawność

      Niestrawność to dolegliwość, która objawia się trudnościami w trawieniu pokarmów. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak niezdrowa dieta, stres czy choroby układu pokarmowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .