Co to jest parestezja?
Parestezjami nazywamy odczuwanie nieprzyjemnych doznań w ciele, bez adekwatnej przyczyny. Jest to na przykład uczucie mrowienia, swędzenia, parzenia czy rwania skóry po muśnięciu czy delikatnym dotyku. Czasem parestezje są obecne nawet bez bodźca zewnętrznego. Objawy mogą być odczuwalne w całym ciele, jednak najczęściej spotykamy parestezje kończyn, tułowia i twarzy [1,2].
Czym są spowodowane parestezje?
Parestezje są najczęściej spowodowane uszkodzeniem neuronów ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego. Może być ono wywołane chorobą demielinizacyjną taką jak na przykład stwardnienie rozsiane, zakażeniem wirusowym jak na przykład półpasiec. Opisane zostały także przypadki, gdzie występowała parestezja po COVID. Uszkodzenia neuronów mogą powstawać wskutek chorób metabolicznych, z czego najczęstsza jest polineuropatia cukrzycowa. Kolejną jedną z najbardziej oczywistych przyczyn występowania parestezji są wszelkiego rodzaju urazy, wady postawy czy też uszkodzenia neuronów w wyniku udarów [1,2]. Zobacz też: https://leki.pl/poradnik/stwardnienie-rozsiane-objawy-i-mozliwosci-leczenia/
Jak leczyć parestezje?
Ze względu na przyczyny powstawania parestezji, które mogą mieć podłoże w innych groźnych chorobach, leki na parestezje dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Brak uniwersalnej terapii spowodowany jest tym, że czasem jedynie eliminacja przyczyny pojawienia się objawów może skutecznie wyeliminować dolegliwości. Co więcej, zaniechanie diagnozy przykładowo w przypadku parestezji powstałych w wyniku niewykrytej cukrzycy, będzie prowadziło do dalszych uszkodzeń narządów przez chorobę. W związku z powyższym terapia choroby podstawowej jest najważniejsza w leczeniu parestezji [1].
Jakie leki mogą złagodzić parestezje?
W terapii parestezji można zastosować preparaty regenerujące uszkodzone neurony. Najczęściej stosuje się preparaty zawierające:
Kwas alfa-liponowy
Jego mechanizm działania polega na mocnej antyoksydacji. Dzięki temu badania udowodniły, że działa ochronnie na neurony, które zostają poddawane stresowi oksydacyjnemu. Kwas alfa liponowy jest szczególnie polecany dla osób, u których parestezje są wynikiem neuropatii cukrzycowej oraz stwardnienia rozsianego. Kwas alfa liponowy znajdziemy w preparatach dostępnych bez recepty: Liponexin, Alfarydyna, AlaNervOn [3].
Witaminy z grupy B
Kolejną grupą witamin, jaką warto suplementować przy występowaniu parestezji, są witaminy z grupy B. Czasem ich niedobór może sam z siebie powodować parestezje. Witaminy z grupy B, a zwłaszcza witamina B12 wpływa na poprawną pracę układu nerwowego. Bierze ona udział w produkcji osłonek mielinowych neuronów. Suplementacja witamin z grupy B poprawia przewodnictwo nerwowe, stanowi budulec neuronów. W związku z tym suplementacja w przypadku występowania parestezji jest jak najbardziej wskazana [4].
Co jeszcze można zrobić w celu złagodzenia objawów?
Pamiętając o tym, że parestezje występują w wyniku uszkodzeń nerwów, lekarze podkreślają, jak wysokie znaczenie w terapii mają nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna. Ze względu na to, że objawy często występują w wyniku urazów czy chorób, w których ruchliwość pacjenta jest znacznie ograniczona, zaleca się zajęcia z fizjoterapeutą [1].