Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity na odchudzanie – czy rzeczywiście działają? | leki.pl
,

Zastrzyki na odchudzanie – jak działają i czy warto je stosować?

SPIS TREŚCI

    Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity na odchudzanie – czy rzeczywiście działają?

    Victoza, Ozempic, Saxenda, a może Trulicty, czy te nazwy coś Ci mówią? A rozglądasz się za czymś na odchudzanie? Zastanawiasz, kiedy wreszcie kupisz skuteczne tabletki na nadwagę? Tego nie wiem, ale na jakimś forum ludzie chwalą się swoimi przemianami. Niektórzy stracili nawet 46 kg. Niewiarygodne. I stosowali właśnie Ozempic. Interesuje Cię, co to jest? Jak…

    Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity — co to za leki?

    Użytkownicy internetu wymieniają się nazwami leków: Victoza, Ozempic, Saxenda. Czasami pada także Trulicity. Preparaty stosuje się w leczeniu cukrzycy. Okazało się, że niektórzy chorzy dzięki nim pozbywali się nadmiernych kilogramów. Stąd ogromne zainteresowanie lekami Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity.

    Myślisz o tym? Masz powody? Rozumiem. 

    Zanim otrzymasz kod recepty, poznaj kilka faktów i sam zadecyduj czy te leki są dla Ciebie? 

    Zacznę od tego, że wszystkie należą do tej samej rodziny i działają tak samo, chociaż nazywają się inaczej. A poza tym 

    • To zastrzyki, a nie tabletki. Wiem, ja też nie lubię kłucia, ale bądź spokojny. Każdy bez trudu zrobi sobie zastrzyk preparatami Victoza, Ozempic, Saxenda lub Trulicity. Leki umieszczono w łatwym do użycia wstrzykiwaczu. Pomoc pielęgniarki jest zbędna.
    • Tylko lek Saxenda oficjalnie stosuje się w otyłości. To prawda. Leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity lekarze przepisują w cukrzycy. Natomiast leczenie otyłości wymieniono jedynie w dokumentach leku Saxenda. Jednak użytkownicy forum dzielą się swoimi przemianami po stosowaniu leku Ozempic. Badania nad użyciem leku Ozempic w leczeniu otyłości nadal trwają. 
    • W leczeniu otyłości lekiem Saxenda nie ma taryfy ulgowej. Obowiązuje zbilansowana dieta i zwiększona aktywność fizyczna. W trakcie badań nad wykorzystaniem Ozempic w leczeniu otyłości także zalecano zdrowy tryb życia. 
    • W trakcie leczenia otyłości preparatem Saxenda lub innym możesz poczuć się źle. To przez działania niepożądane. Dalej poznasz, czego możesz się spodziewać? 
    • Doświadczenia osób są różne. Jedni spektakularnie chudną, u innych waga stoi jak zaklęta. Jednak ostateczna decyzja o farmakologicznym leczeniu otyłości należy do lekarza. Ty weź pod uwagę różne scenariusze i oczywiście koszty terapii, które przedstawię poniżej. 
    • Użytkownicy forum narzekają na brak dostępności leku Ozempic i Trulicity. Bez problemu można dostać jedynie Saxenda [1] [2] [3] [4] [6]. 

    Czy leki na cukrzycę odchudzają?

    To prawda. Kilka lat temu pojawiły się w Polsce cztery nowe leki na cukrzycę. Okazało się, że Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity nie tylko skutecznie kontrolują poziom cukru, ale także pomagały niektórym zrzucić wagę. A to dlatego, że Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity oszukują organizm człowieka. Podszywają się pod ważny enzym i wprowadzają w błąd wątrobę, trzustkę, a nawet sam mózg. Jeśli zjesz jakiś posiłek, Twój organizm nie będzie o tym wiedział. Śniadanie, obiad i kolacja „przelecą” przez Ciebie niezauważone przez narządy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Wtedy organizm sięgnie po tłuszcz zapasowy. Tak w uproszczeniu wygląda mechanizm działania preparatów Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity [6]. 

    Zastrzyki na cukrzycę - czy odchudzają?

    Jakie są efekty po zastrzykach na odchudzanie?

    Co mówią pacjenci leczeni preparatem Saxenda? Czy i ile kilogramów gubią? 

    Okazuje się, że większość osób traci wagę. Pacjenci twierdzą, że nie czują głodu i nie mają apetytu na cokolwiek. Rewelacja.

    A to nie wszystko, bo w trakcie badań leku Ozempic pacjenci wybierali mniejsze porcje jedzenia. Nakładali mniej na talerze, a nawet rezygnowali z niektórych posiłków. Średnio ich zapotrzebowanie zmniejszyło się o 700 kcal. Tak jakbyś Ty całkowicie zrezygnował z obiadu. 

    Pacjenci leczeni preparatami Victoza, Ozempic, czy Saxenda utratę wagi osiągają, ponieważ 

    • Czują mniejsze łaknienie, mniej jedzą podczas jednego posiłku. 
    • Nie mają apetytu, pomijają całe posiłki. 
    • Mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne i dlatego nie potrzebują dodatkowej energii w postaci jedzenia.
    • Niektóre źródła mówią o hamowaniu opróżniania żołądka, więc dłużej czują sytość. Badania tego nie potwierdziły [1] [2] [3] [5] [6]. 

    Kiedy zaczyna działać Ozempic?

    Efekt odchudzający preparatem Ozempic jest różny. Niektórzy chorzy na cukrzycę po pierwszej dawce zgłaszali zmniejszenie apetytu, a utratę wagi zauważyli w ciągu kilku tygodni. Niektórzy musieli czekać kilka miesięcy. 

    Potwierdzają to także osoby, z którymi rozmawiała w aptece. Na przykład mężczyzna od 3 miesięcy stosował zalecaną dawkę leku (0,25 mg na tydzień) Ozempic i nie schudł ani kilograma. Jednak był zadowolony z poziomu cukru. Przyznał szczerze, że nie kontroluje posiłków i nie bilansuje diety. 

    Kobieta schudła 10 kg w ciągu 3 miesięcy. Ze względów finansowych przerwała kuracje i po miesiącu ważyła 5 kg więcej. Podkreśliła, że próbowała wszystkiego i jedynie Ozempic pomógł jej zredukować wagę. 

     Wniosek jest jeden, każdy reaguje indywidualnie.

    Co jeszcze odkryło badanie leku Ozempic? Ile schudły badane osoby? [2].

    Ile można schudnąć po Ozempic?

    Lekiem Ozempic lekarze powinni leczyć jedynie cukrzycę, ale trwają badania nad zastosowaniem preparatu Ozempic w otyłości i nadwadze. 

    Cytuję wnioski z badania chorych na cukrzycę, leczonych preparatem Ozempic.

    Podczas leczenia semaglutydem*) wykazano trwałe, statystycznie częstsze i klinicznie istotne zmniejszenie […] masy ciała w okresie do dwóch lat w porównaniu z placebo i leczeniem porównawczym**) […]

    *) Ozempic; **) skojarzonym z innymi lekami

    I wnioski z kolejnych badań.

    U chorych na cukrzycę typu 2 i otyłość w 12. tygodniu stosowania semaglutydu*) obserwowano zmniejszenie wydatku energetycznego rzędu 600 kJ dziennie oraz spożycia kalorii o średnio 730 kcal/dobę. Takie postępowanie pozwoliło na redukcję masy ciała o 5 kg w porównaniu z przyrostem o 1 kg w grupie stosującej placebo […]

    *) Ozempic;

    To pewne, chorzy na cukrzycę chudną dzięki zastrzykom Ozempic. Obiecujący jest także efekt redukcji wagi u osób zdrowych. Sprawdzano go przy wyższej dawce -2,4 mg tygodniowo. Wyniki pokrywają się z relacjami użytkowników forum. Bywają wyjątki [2] [5]. 

    Ile można schudnąć stosując lek Saxenda?

    Co mówią badania, a co osoby, które leczą otyłość lekiem Saxenda? 

    Saxenda jest jedynym lekiem, który oficjalnie lekarze mogą przepisać w leczeniu otyłości. Badania naukowe potwierdziły, że chorzy po stosowaniu leku Saxenda tracą wagę.

    Po roku leczenia spadek wynosi około 11,2 % masy wyjściowej. Z tym że kobiety mogły pochwalić się lepszymi wynikami. 

    I ważna uwaga dla chętnych do leczenia otyłości prepartem Saxenda [3]. 

    Należy przerwać leczenie, jeżeli po 12 tygodniach stosowania produktu Saxenda w dawce 3,0 mg na dobę u pacjenta nie stwierdzono zmniejszenia początkowej masy ciała o co najmniej 5%.

    Dlaczego nie chudnę po Ozempic?

    Ozempic, tak jak wcześniej wspomniano, jest lekiem, który powoduje zmniejszenie apetytu. Dzieje się to w związku z zastępowaniem substancją czynną hormonu GLP-1, który odpowiada między innymi za wysyłanie sygnałów sytości do mózgu. Jednak zasada odchudzania, czy z pomocą leku Ozempic, czy nie, jest taka sama: organizm musi mieć dostarczane mniejsze ilości pożywienia, niż wynosi całkowita przemiana materii. Przyjmowanie leku pomaga osiągnąć deficyt kaloryczny, jednak jeśli mimo terapii nadal spożywamy zbyt duża ilość pożywienia, lub towarzyszą nam inne zaburzenia metaboliczne powodujące tycie takie jak niedoczynność tarczycy, czy choroba Hashimoto to efekty mogą nie nadejść [2].

    Kiedy widać pierwsze efekty?

    Pierwsze efekty zależą bezpośrednio od ilości przyjmowanych posiłków i tego jak duży zastosujemy deficyt kaloryczny. Tak jak wspomniano, efekty mogą wystąpić już w pierwszych tygodniach od aplikacji leku. Są również zależne od dodatkowo występujących chorób. Zaburzenia metaboliczne mogą wpływać na opóźnienie efektu odchudzającego. Za to unormowanie poziomu glukozy zgodnie z informacjami od pacjentów nastąpiło bardzo szybko.

    Jak długo stosować Ozempic lub Saxenda?

    Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo stosować Ozempic lub Saxenda? Badania kliniczne trwały dwa lata i już wiesz, brzmią optymistycznie. Dodatkowym atutem jest fakt, że zdaniem producentów utrata wagi jest trwała. Ja nie byłabym taka pewna, bo potrzeba więcej czasu, aby to potwierdzić. W mojej opinii leczenie powinno trwać do skutku. Najczęściej osoby, które odchudzały się preparatami Ozempic lub Saxenda potrzebowały roku, aby osiągnąć zakładaną wagę. Być może to dobry czas, aby zmienić nawyki na zdrowsze i tym sposobem utrzymać wagę, czego wszystkim życzę [2] [3]. 

    Ile kosztuje terapia zastrzykami na odchudzanie?

    W tabeli zestawiłam koszty leczenia preparatami Ozempic, Saxenda oraz koszt leczenia cukrzycy lekiem Victoza. Niektóre leki dawkuje się według określonego schematu. 

    W leczeniu otyłości lekarze przepisują Saxenda. Natomiast producenci Ozempic dopiero starają się, aby lekarze także stosować go w kontroli wagi. Pozostałe leki są rzadziej stosowane [1] [2] [3].

    Nazwa preparatu dawkowanie  cena opakowania zł koszt tygodniowej terapii zł wskazania 

    Victoza 6 mg/ml

    2 wstrzykiwacze 

    po 3 ml 

    wg schematu

    maks.1,8 mg

    na dobę

     

    27*

     

    94 -172  cukrzyca typu 2

    Ozempic 0,25-1 mg; 

    1 wstrzykiwacz 1,5 ml 

      0,25 – 1 mg

    tygodniowo

    357,72**   89,43 – 357,72*** cukrzyca typu 2

    Saxenda

    6 mg/ml; 3 wstrzykiwacze

    po 3 ml 

    wg schematu

     w 5. tyg. 3 mg

    na dzień 

    350 -900*

    w 5.tygodniu leczenia 

    135 – 350 

    cukrzyca, otyłość, nadwaga 

    Trulicity 0,75 mg

    2 wstrzykiwacze jednorazowe

    po 0,5 ml

    zalecana dawka

    0,75 – 1,5 mg

    raz na tydzień

    194,18**   194,18**** cukrzyca typu 2

    *) ceny regulowane stan na kwiecień 2022, w każdej aptece mogą być inne;

    **) ceny urzędowe stan na kwiecień 2022, w każdej aptece takie same;

    ***) przy stosowaniu dawki 1 mg Ozempic; Ozempic występuję także w dawkach 0,25, 0,5 mg. 

    ****) przy stosowaniu dawki 3 mg Trulicity; Trulicity występuje także w dawkach 0,75 mg 1,5 mg oraz 4,5 mg.

    Kto może przepisać preparaty Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity?

    Jeśli chorujesz na cukrzycę leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity przepisze Ci każdy lekarz. Jednak częściej recepty wystawi Twój diabetolog lub endokrynolog. Pewnie dlatego, że mają doświadczenie w leczeniu tymi preparatami.

    Przypomnę, że tylko lekarz podejmuje decyzję o farmakologicznym leczeniu otyłości lub nadwagi z pomocą preparatów Saxenda. Nikt inny. Na pewno będzie chciał lepiej Cię poznać, przeprowadzi wywiad i zapozna się z Twoimi wynikami badań. Dopiero wtedy zakwalifikuje do leczenia. 

    Leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity kupuj tylko w aptece!

    Jeśli leczysz nadwagę preparatami Victoza, Ozempic, Saxenda, za leki zapłacisz 100% ceny. Leczenie otyłości nie jest refundowane. 

    Jakie skutki uboczne powodują zastrzyki odchudzające?

    Podczas kuracji zastrzykami Victoza, Ozempic oraz Saxenda możesz odczuć skutki uboczne leków. Najczęstsze to:

    Zaburzenia układu nerwowego 

    • bezsenność
    • zawroty głowy
    • zaburzenia smaku

    Zaburzenia serca

    • tachykardia (przyspieszona akcja serca) 

    Zaburzenia żołądka i jelit

    • nudności
    • wymioty
    • biegunka
    • zaparcie
    • suchość w jamie ustnej 
    • bóle brzucha
    • nadmierna produkcja gazów jelitowych
    • odbijanie się
    • wzdęcie brzucha

    Niektóre skutki uboczne przechodzą w 2- 4 tygodniu kuracji. Jeśli skutki uboczne leków Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity utrzymują się dłużej, zgłoś lekarzowi prowadzącemu [2] [3] [5].

    Bibliografia

    1. Karta charakterystyki produktu leczniczego Victoza
    2. Karty charakterystyki produktu leczniczego Ozempic
    3. Karty charakterystyki produktu leczniczego Saxenda
    4. Karta charakterystyki produktu leczniczego Trulicity
    5. Friedrichsen, M., Breitschaft, A., Tadayon, S., Wizert, A., & Skovgaard, D. (2021). The effect of semaglutide 2.4 mg once weekly on energy intake, appetite, control of eating, and gastric emptying in adults with obesity. Diabetes, Obesity & Metabolism, 23(3), 754–762. https://doi.org/10.1111/dom.14280
    6. Buczko, W., Danysz, A., & Edra Urban & Partner. (2020). Farmakologia Danysza: Kompendium farmakologii i farmakoterapii. Edra Urban & Partner.

    Omawiane substancje

    • Liraglutyd

      Liraglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
      syntetyczne
    • Semaglutyd

      Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Cukrzyca

      Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, nerwów, oczu oraz serca.
    • Cukrzyca typu 1

      Cukrzyca typu 1 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się brakiem insuliny w organizmie. Objawy cukrzycy typu 1 to m.in. nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu oraz utrata masy ciała.
    • Cukrzyca typu 2

      Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to choroba przewlekła, która wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi oraz zmiany stylu życia.
    • Otyłość

      Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .