Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Panthenol w piance – czy to dobry wybór na oparzenia? | leki.pl
, , ,

Panthenol na oparzenia – jaką piankę wybrać?

SPIS TREŚCI

    Panthenol w piance – czy to dobry wybór na oparzenia?

    Sezon letni i pierwsze promienia słońca, to w aptekach czas, kiedy rośnie sprzedaż pianki z panthenolem na oparzenia słoneczne. Czy to jednak dobry wybór? Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając ten preparat?

    Na co zwrócić uwagę wybierając piankę z panthenolem?

    Po pierwsze sprawdź, jakie oferowany produkt ma stężenie panthenolu. Przyzwoite to 5%, idealnie byłoby znaleźć 10%. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji o stężeniu, to z całą pewnością możemy założyć, że jest to kiepski produkt. Gdyby producent umieścił w produkcie przyzwoitą ilość panthenolu, na pewno by się tym pochwalił na opakowaniu.

    Po drugie, unikaj składników takich PEG, Paraben, DMDM Hydratoin, Phenoxyethanol. Dlaczego? Ponieważ są to konserwanty, które po kontakcie z podrażnioną skórą, a skóra poparzona słońcem jest już wystarczająco podrażniona – mogą powodować pieczenie, ból i zwiększyć jej podrażenienie.

    Warto również unikać Mineral Oil (Paraffinum Liquidum) w składzie pianki z panthenolem, ponieważ jest to ciężki, tłusty składnik, który będzie utrudniał oddawanie ciepła z podrażnionej skóry, a nie o to nam chodzi.

    Pianka na oparzenia słoneczne z panthenolem – na co zwrócić uwagę?

    Z doświadczenia wiem, że nie ma idealnego panthenolu w piance na rynku. Niestety. Każdy produkt, który przeanalizowałam, zawiera powyższe składniki, ale szukamy takiego, który ma ich jak najmniej, i jak najdalej na liście składników.

    Im więcej ww. składników zawiera pianka, tym bardziej będzie drażnić skórę! A my i tak już mamy rumień, ból i nieprzespaną noc w perspektywie.

    Wiele razy słyszałam, że po nałożeniu pianki z panthenolu, dopiero zaczęło boleć i piec. Moja odpowiedź była zawsze jedna – piecze i boli, bo pianki z panthenolem mają średnie, kiepskie lub tragiczne składy… sztuką jest trafić na ten średni skład.

    Poniżej przedstawię kilka produktów, na które warto zwrócić uwagę, szukając dobrego panthenolu:

    • Panthenol Spray – jedyny lek z dekspantenolem (niecałe 5% leku w składzie produktu) – niestety w składzie zaweira olej mineralny, który będzie utrudniał oddawanie ciepła z oparzonej skóry
    • Ziaja D-panthenol 10% w piance – kosmetyk o dużej zawartości panthenolu, przyzwoitych dodatkach i korzystnej cenie; niestety zawiera szkodliwy konserwant, ale w porównaniu z innymi produktami – wypada korzystnie
    • Pantenol Med w piance, zawierający 10% panthenolu – podobnie jak powyższy produkt z Ziaji – konserwowany jest phenoxyethanolem, ma również dodatek aromatów – ale w porównaniu z innymi produktami wypada korzystnie
    • Panthen Plus – z najwyższym stężeniem panthenolu, bo aż 20%, podobnie jak powyższe produkty – zawiera kiepski konserwant, ale wysokie stężenie panthenolu, a dodatkowo sok z aloesu i olej z rokitnika, powinny złagodzić podrażnioną skórę

    Panthenol – pianka na oparzenia. Czy to jedyny sposób?

    Na szczęście nie!

    Są jeszcze genialne (niestety droższe niż panthenol) hydrożele (żele hydrokoloidowe) na leczenie oparzeń. Mamy też hydrożele w formie opatrunku-nowoczesnego plastra- idealne rozwiązanie na spalone ramiona. Żel aloesowy też się nada.

    Z domowych patentów-pod warunkiem, że na skórze nie ma pęcherzy czy ran otwartych, zawsze można zastosować zimny kefir lub maślankę.

    I pamiętajmy o właściwym nawodnieniu. Poparzona skóra traci dużo wody, a my powinniśmy uzupełniać te straty. Można spożywać zwykłą wodę, a jeszcze lepiej izotoniki.

    I koniecznie, przed następnym kontaktem z promieniami słonecznymi, zastosujmy silny filtr przeciwsłoneczny.

     

    Panthenol pianka – jak stosować?

    Panthenol w piance nakłada się na uszkodzoną powierzchnię skóry kilka razy dziennie. Dzięki dozownikowi w formie sprayu, nie ma konieczności dotykania oparzonej skóry, co zmniejsza odczucia bólowe. Podczas aplikacji należy trzymać pozownik pionowo, z głowicę ku górze. Aby uzyskać najlepszą formę pianki, przed każdym użyciem należy mocno wstrząsnąć pojemnikiem.

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    • Dekspantenol

      Dekspantenol to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Jest stosowany w kosmetyce i medycynie ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące skórę.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia

      Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia jest łagodnym schorzeniem skóry, które powstaje na skutek nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem skóry. W większości przypadków samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .