Iberogast to płyn doustny zawierający liczne ekstrakty roślinne. Wskazany jest do leczenia zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego lub dyspepsja czynnościowa, objawiającymi się skurczami w obrębie jamy brzusznej, bólem brzucha, uczuciem pełności, zgagą, wzdęciami i nudnościami [1].
Co wchodzi w skład Iberogastu?
Płyn doustny Iberogast to lek roślinny. 100 ml płynu zawiera:
- 15 ml Iberis amara herbae extractum — wyciąg z ziela ubiorka gorzkiego;
- 10 ml Angelicae radicis extractum — wyciąg z korzenia arcydzięgla;
- 20 ml Matricariae flos extractum — wyciąg z kwiatu rumianku;
- 10 ml Carvi fructus extractum — wyciąg z owocu kminku;
- 10 ml Silybi mariani fructus extractum — wyciąg z owocu ostropestu;
- 10 ml Melissae folii extractum — wyciąg z liścia melisy;
- 5 ml Menthae piperitae folii extractum — wyciąg z liścia mięty pieprzowej;
- 10 ml Chelidonii herbae extractum — wyciąg z ziela glistnika;
- 10 ml Liquiritiae radicis extractum — wyciąg z korzenia lukrecji [1].
Jak działa Iberogast?
Iberogast charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem. Po pierwsze, zwiększa napięcie podstawowe, zwłaszcza w obszarach niepobudzonych lub słabo pobudzonych, dzięki czemu redukuje uczucie pełności i wzdęcia. Iberogast zawiera także wyciągi roślinne o właściwościach rozkurczających, działających w silnie pobudzonych obszarach żołądka i jelit, co skutkuje osłabieniem skurczu.
Ponadto Iberogast zwiększa stężenie mucyny i prostaglandyn — związków wpływających ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jednocześnie obniża stężenie niszczących błonę leukotrienów, a także hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Lek ten działa również przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwbakteryjnie. Iberogast znalazł także zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Więcej na temat tego zastosowania można znaleźć w naszym artykule: Iberogast, Ibesan, czy Debutir-preparaty bez recepty na zespół jelita drażliwego
Jak stosować Iberogast?
Iberogast stosuje się trzy razy dziennie przed posiłkiem lub w trakcie. Butelkę z płynem należy dokładnie wstrząsnąć przed użyciem — w butelce może być obecny osad, jednak nie wpływa on na skuteczność leku. Jeśli po 7 dniach stosowania Iberogastu pacjent nie zauważy znaczącej poprawy, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny stosować jednorazowo 15 kropli Iberogastu, natomiast młodzież powyżej 12. roku życia i dorośli — 20 kropli płynu [1].
Kto nie powinien stosować Iberogastu?
Iberogast nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Lek ten zawiera etanol, a u tych grup pacjentów każda jego ilość — nawet minimalna — może być bardzo szkodliwa. Z tego też powodu Iberogast nie powinien być stosowany także przez pacjentów z chorobą alkoholową.
Co więcej, lek należy odstawić niezwłocznie w przypadku wystąpienia objawów takich jak ciemne zabarwienie moczu lub odbarwiony stolec — mogą to być objawy uszkodzenia wątroby [1]. (Czytaj także: Alergia pokarmowa – narastający problem przyszłych pokoleń?)
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po Iberogaście?
Iberogast jest na ogół dobrze tolerowanym lekiem. Jednak tak jak wszystkie inne leki, może również wywołać działania niepożądane. Są to:
- bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000): reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, duszność;
- częstość nieznana: uszkodzenie wątroby [1].
Czy po zastosowaniu leku Iberogast można prowadzić samochód?
Iberogast zawiera etanol w stężeniu objętościowym wynoszącym ok. 31%. Dawka jednorazowa dla dorosłych (20 kropli) zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Według Charakterystyki Produktu Leczniczego Iberogast nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn [1].
Jakie są zamienniki Iberogastu?
Iberogast ma unikatowy skład i nie ma swojego idealnego odpowiednika na rynku. Niemniej istnieją preparaty o zbliżonym składzie i działaniu. Są to m.in.:
- Ulgast, krople doustne;
- Igastrik płyn;
- Gastrobonisol płyn.
Powyższe produkty mają podobny skład do Iberogastu, a co za tym idzie — podobne wskazania do stosowania.