Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Ból brzucha u dziecka – co warto podać? | leki.pl
,

Co stosować na ból brzucha u dziecka?

SPIS TREŚCI

    Ból brzucha u dziecka – co warto podać?

    Ból brzucha u dziecka jest zjawiskiem występującym bardzo często. Budzi to wśród rodziców obawę o to co może być powodem bólu. Często niestety szybki kontakt z lekarzem może być utrudniony, zwłaszcza w czasach panującej pandemii COVID-19. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat przyczyn i leków bez recepty, które można podać dziecku na ból brzucha.

    Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci?

    Ból jest jednym z najczęściej wysyłanych sygnałów naszego ciała, informujący nas o tym, że coś złego dzieje się w organizmie. Jest to na tyle ogólny symptom, że często wprost nie wskazuje na przyczynę jego występowania. W dodatku receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu są w obrębie jamy brzusznej rozłożone rzadko, co powoduje, że lokalizacja bólu brzucha, nie zawsze daje informacje na temat dokładnego miejsca, w którym występuje przyczyna bólu. U dzieci, zwłaszcza w pierwszych latach życia, ból brzucha występuje często. Najczęściej jego powodem są niegroźne łagodne zaburzenia trawienia, jednak istnieją przypadki, w których ból brzucha u dziecka może być pierwszym objawem stanu zagrażającemu życiu dziecka [1].

    Jakie objawy powinny być alarmujące?

    Przede wszystkim alarm powinny wzbudzić powtarzające się bóle brzucha, którym towarzyszą mu inne niepokojące objawy takie jak na przykład gorączka, promieniowanie do pleców, spadek masy ciała, przewlekłe wymioty lub biegunki. Do najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha u dzieci zaliczamy przede wszystkim infekcje zarówno wirusowe jak i bakteryjne. Mogą być one wywołane zakażeniem bakteriami od innych dzieci, lub z pożywienia. W przypadku małych dzieci ból brzucha może być spowodowany również zatruciem pokarmowym spowodowanym spożyciem przypadkowych produktów takich jak na przykład mydło, czy kredki. U niemowląt ból brzucha jest często spowodowany zaparciami spowodowanymi niewystarczającym trawieniem laktozy ze spożywanego mleka.

    Przewlekły ból brzucha zdarza się znacznie rzadziej, jednak najczęściej dotyczy zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego. Zespół jelita drażliwego (IBS) oraz dyspepsja czynnościowa może zacząć się objawiać już w wieku dziecięcym. W związku z tym niezwykle istotne jest prawidłowe zdiagnozowanie bólu brzucha u dziecka [1,2].

    Ból brzucha u dziecka – co podać?

    Pytanie “co na ból brzucha u dziecka?” pojawia się bardzo często w głowie każdego rodzica, który chce pomóc swojemu dziecku. Dobór odpowiedniego środka zależy od wieku dziecka oraz objawów dodatkowych. W zależności od powyższych czynników zaleca się stosowanie takich substancji jak:

    1. Simetikon – kapsułki i krople na ból brzuca u dziecka

    Espumisan, czy Bobotic: jest wskazany w przypadku wzdęć i kolek, które u małych dzieci często dają objawy bólowe. Simetikon działa na zasadzie obniżania napięcia powierzchniowego między płynem i pęcherzykami gazu, co powoduje rozbicie pęcherzyków. Dzięki temu gaz zgromadzony w jelitach jest łatwiej uwalniany i dolegliwości bólowe ustępują. W aptece można dostać simetikon bez recepty w postaci kropel łatwych do podania dla najmłodszych dzieci [3].

    2. Nifuroksazyd: tabletki i syrop na ból brzucha u dziecka

    Jest to substancja wykazująca działanie przeciwbakteryjne, zwłaszcza na bakterie dające zakażenia w obrębie jelit. Stosuje się najczęściej jeśli występują oprócz bólu brzucha takie objawy jak biegunka, wymioty. Bez recepty dostaniemy nifuroksazyd w kapsułkach, który polecamy dla dzieci powyżej 6 roku życia. Istnieją też zawiesiny dla młodszych dzieci, jednak stosowanie nifuroksazydu u najmłodszych należy skonsultować z lekarzem, który wystawi odpowiednią receptę. U dzieci powyżej 6 roku życia powinno się stosować 600-800 mg na dobę w 3-4 dawkach, więc 200 mg co 6-8h [4].

    3. Probiotyki

    Ból brzucha u niemowląt może być wywołany niedojrzałością układu pokarmowego. Najczęściej u najmłodszych lekarze zalecają stosowanie probiotyków, które wspomagają naturalne procesy trawienia i przynoszą ulgę. W aptece spotkamy całą gamę preparatów probiotycznych. Są one dostępne zarówno w postaci kapsułek, saszetek jak i kropli. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim przechowywaniu oraz okresie ważności po otwarciu.

    4. Imbir

    Imbir wybieramy, jeśli bólowi brzucha towarzyszą nudności czy wymioty. Jest to roślina tradycyjnie stosowana w nudnościach. Można wspomóc się imbirem u dzieci powyżej 3 roku życia. W aptece znajdziemy imbir pod nazwami handlowymi Lokomotiv. Napar z imbiru można też wykonać samodzielnie w warunkach domowych ze świeżego kłącza [5].

    5. Laktaza – krople na ból brzucha u dziecka

    Jest to enzym pozwalający nam trawić laktozę zawartą w mleku. Niemowlęta żywią się najczęściej wyłącznie mlekiem matki, a ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego, mogą u nich występować dolegliwości bólowe ze względu na niecałkowite trawienie laktozy. Zaleca się stosowanie laktazy w kroplach, która pomoże dziecku strawić mleko. W aptece znajdziemy enzymy pod nazwą handlową Kolzym [6].

    Czego nie wolno podawać dzieciom na ból brzucha?

    Wiele osób ból kojarzy ze środkami przeciwbólowymi. Jednak ból brzucha jest o tyle niespecyficzny, że bez dokładnej wiedzy na temat jego źródła bezwzględnie nie wolno podawać środków przeciwbólowych takich jak Nurofen, Ibum czy Paracetamol. Środki przeciwbólowe podrażniają śluzówkę żołądka, w związku z tym mogą zaostrzyć dolegliwości bólowe. Bez konsultacji z lekarzem nigdy nie sięgamy sami po środki przeciwbólowe w przypadku bólu brzucha [7].

    Bibliografia

    1. Bufler P, Gross M, Uhlig HH. Recurrent abdominal pain in childhood. Dtsch Arztebl Int. 2011;108(17):295-304. doi:10.3238/arztebl.2011.0295
    2. Friesen C, Colombo JM, Deacy A, Schurman JV. An Update on the Assessment and Management of Pediatric Abdominal Pain. Pediatric Health Med Ther. 2021;12:373-393
    3. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Espumisan.
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Nifuroksazyd Hasco 200 mg.
    5. Właściwości prozdrowotne imbiru. P. Glibowski, A. Długołęcka, A. Grdeń, K. Toczek. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – L, 2017, 2, str. 115 – 121
    6. Zatwarnicki P. Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne. 2014;4, 3, S273–S276.
    7. Charakterystyka produktu leczniczego, Ibuprom 200 mg.

    Omawiane substancje

    • Laktaza

      Laktaza to enzym, który pomaga w trawieniu laktozy, czyli cukru mlecznego. Jest stosowana w leczeniu nietolerancji laktozy oraz w produkcji żywności bez laktozy.
      syntetyczne
    • Nifuroksazyd

      Nifuroksazyd jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu biegunek bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich rozwój i powodując ich śmierć.
      syntetyczne
    • Simetikon

      Simetikon jest substancją stosowaną w leczeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak wzdęcia i bóle brzucha. Jest to silikonowy polimer, który działa poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego gazów w przewodzie pokarmowym.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Ból w okolicy brzucha i miednicy

      Schorzenie to może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak infekcje, choroby układu moczowo-płciowego, problemy trawienne czy choroby nowotworowe. W przypadku wystąpienia bólu w okolicy brzucha i miednicy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .