Tantum Rosa to saszetki zawierające proszek do sporządzania roztworu dopochwowego. Zawierają benzydaminę — niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lek ten stosuje się miejscowo dopochwowo oraz na okolice krocza.
Jak działa benzydamina?
Benzydamina ze względu na właściwości lipofilowe, charakteryzuje się powinowactwem do błon komórkowych — działa na nie stabilizująco oraz miejscowo znieczulająco. Zmniejsza stany zapalne oraz łagodzi ból. Ponadto działa przeciwobrzękowo oraz antyseptycznie.
Po zastosowaniu miejscowym benzydamina gromadzi się w tkankach objętych stanem zapalnym, osiągając wyższe stężenie niż po podaniu doustnym. Po miejscowej aplikacji w minimalnym stopniu wchłania się do krwiobiegu i praktycznie nie wywołuje działania ogólnoustrojowego [1,2]. (Czytaj także: Benzydamina i jej ciemne oblicze)
Jakie są wskazania do stosowania saszetek Tantum Rosa?
Wskazaniem do stosowania saszetek Tantum Rosa jest leczenie bólu, pieczenia, świądu, upławów, obrzęku powstających w wyniku:
- zapalenia sromu i pochwy;
- zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia.
Lek można także stosować profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych oraz w trakcie połogu [1]. (Czytaj także: Infekcja intymna – bakteryjna czy grzybicza?)
Jak stosować saszetki Tantum Rosa?
Prawidłowe użycie saszetek Tantum Rosa rozpoczyna się od przygotowania właściwego roztworu leku. Jedną saszetkę leku Tantum Rosa należy rozpuścić w 0,5 litra (2 szklanki) przegotowanej i ostudzonej wody.
W celu przemycia okolic krocza uprzednio przygotowanym roztworem należy przemywać okolice intymne np. w wannie, pod prysznicem lub nad sedesem.
W przypadku irygacji pochwy uprzednio przygotowany roztwór należy przelać do irygatora Tantum Rosa (buteleczka wielokrotnego użytku), a następnie wprowadzić ostrożnie końcówkę irygatora do pochwy i wykonać irygację. Pojemnik należy trzymać dwoma rękoma, a kciuk ułożyć na korku przy końcówce buteleczki. Pojemnik należy opróżnić w całości.
Płukanie można wykonać w pozycji:
- leżącej — najlepiej w wannie;
- stojącej — np. pod prysznicem;
- siedzącej — na bidecie lub sedesie [3].
Jak często używać Tantum Rosa?
Dawka dobowa leku wynosi 1-2 saszetki. Dokładne dawkowanie jest uzależnione od występujących dolegliwości i najlepiej skonsultować je z lekarzem.
W przypadku leczenia dolegliwości związanych z zapaleniem sromu, pochwy i szyjki macicy, a także profilaktycznie przed i po operacjach ginekologicznych, zaleca się stosowanie jednej saszetki 1-2 razy dziennie.
W połogu do przemywania krocza stosuje się jednorazowo jedną saszetkę, 1-2 razy dziennie.
Dla osiągnięcia istotnego efektu zaleca się stosowanie leku przez minimum 3 kolejne dni. Jednocześnie samodzielne leczenie za pomocą saszetek Tantum Rosa nie powinno trwać dłużej niż tydzień. Każda dłuższa terapia powinna być skonsultowana z lekarzem [1].
Na co należy uważać, stosując saszetki Tantum Rosa?
Długotrwałe stosowanie leków o działaniu miejscowym może niekiedy wywołać reakcję alergiczną. Wówczas saszetki Tantum Rosa należy odstawić i zasięgnąć porady lekarskiej celem wdrożenia zastępczej terapii.
Należy pamiętać, że produkt leczniczy Tantum Rosa jest przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego — nie można go przyjmować doustnie [1].
Jakie działania niepożądane może wywołać?
Saszetki Tantum Rosa są na ogół dobrze tolerowane. Bardzo rzadko wywołują działania niepożądane — rzadziej niż u 1 pacjentki na 10 000. Możliwe skutki uboczne stosowania leku to:
- uczucie pieczenia błony śluzowej pochwy;
- wysypka fotoalergiczna;
- pokrzywka [1].