Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty? | leki.pl
, , ,

Leki „domowej” roboty: syrop z sosny

SPIS TREŚCI

    Jak zrobić syrop z sosny według porad farmaceuty?

    Sosna zwyczajna – Pinus silvestris to drzewo znane każdemu. Jest popularne na półkuli północnej w strefie umiarkowanej. Jego właściwości lecznicze, medycyna wykorzystuje w wielu preparatach, cieszących się na rynku aptecznym dużym powodzeniem. Dlatego są one szczególnie popularne w okresie jesienno – zimowym.

    Co sprawia, że sosna jest szeroko wykorzystywana?

    1. Olejek sosnowy – Oleum Pini silvestris. Otrzymywany jest podczas destylacji pędów jak również igieł sosnowych (rzadziej). W jego skład wchodzi m.in. alfa i beta-pinen oraz borneol i felandren. Działa przede wszystkim wykrztuśnie (np. w syropie z sosny), ale ma również działanie bakteriobójcze oraz rozkurczowe.
    2. Olejek terpentynowy – Oleum Terebinthinae. Terpentynę otrzymuje się podczas destylacji żywicy sosnowej lub oparów drewna. W jej skład wchodzi alfa i beta-pinen jak też kamfen i cymen. Pozostałością po destylacji żywicy sosnowej jest kalafonia — Calaphonium, w której skład wchodzą kwasy żywiczne.
    3. Dziegieć sosnowy — Pix liquida Pini. Otrzymywany jest podczas suchej destylacji drewna sosnowego. Zawiera gwajakol, krezol jak też węglowodory aromatyczne i kwasy żywicze.

    Zastosowanie sosny:

    Olejek sosnowy działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo i wykrztuśnie, dlatego stosowany jest zewnętrznie do inhalacji w nieżytach nosa, gardła oraz krtani i oskrzeli. W schorzeniach górnych dróg oddechowych służy również jako dodatek do kąpieli leczniczych. Kąpiele takie można stosować również w różnego rodzaju dermatozach i zmianach skórnych.

    Działanie bakteriobójcze olejku odnosi się do drobnoustrojów t.j.: gronkowce, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, jak również Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans oraz Salmonella typhimurium i in. 

    Syrop z sosny wykazuje działanie wykrztuśne. Od lat Sirupus Pini compositum, jest bardzo popularny, szczególnie w okresie przeziębień. Zarówno wiosenne pąki sosny zwyczajnej (Gemmae Pini), jak i młode pędy (Turiones Pini), zawierają olejek eteryczny, który oprócz wspomnianego działania wykrztuśnego i  moczopędnego, wykazuje też działanie napotne. Oprócz olejków eterycznych w pędach i pączkach można znaleźć: kwasy diterpenowe, pochodne kwasów sabinowego i juniperowego oraz związki goryczki. Ponadto  jest również witamina C. 

    Olejek sosnowy ma zastosowanie w preparatach zwiększających diurezę i działających rozkurczowo na przykład  Fitolizyna pasta oraz Rowatinex krople.

    Terpentyna ma działanie antyseptyczne i powoduje łagodne przekrwienie skóry oraz ułatwia wchłanianie związków w niej rozpuszczonych. Z tego względu, można ją znaleźć w preparatach takich jak: Neo-Capsiderm.

    Składniki olejku terpentynowego t. j. kamfen i alfa- pinen, nie drażnią błon śluzowych przewodu pokarmowego. Z tego względu, są jednym ze składników preparatów żółciopędnych i przeciwskurczowych na przykład: Terpichol Plus.

    Dziegieć sosnowy z uwagi na działanie antyseptyczne, jest stosowany schorzeniach skóry. Można go znaleźć m.in. w szamponach leczniczych na przykład Paraderm. 

    Jak zrobić syrop sosnowy? Przepis

    Pędy sosny mogą mieć zastosowanie nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. Można je z powodzeniem zastosować do zrobienia syropu z sosny „domowej” roboty.

    Składniki:

    • 750 g młodych pędów sosny,
    • 750 g cukru trzcinowego nierafinowanego lub białego,
    • 1 szklanka miodu,
    • 1,2 l wody.

    Wykonanie:

    Pędy sosny zwyczajnej przede wszystkim należy oczyścić z brązowych łusek (nie myć) i pokroić na mniejsze części. Następnie umieścić w naczyniu i zasypać połową cukru. Naczynie przykryć i odstawić na 6 godz. W tym czasie należy zamieszać naczyniem kilka razy. Po 6 godzinach, wsypać pozostałą część cukru i zalać gorącą wodą. Całość wymieszać i zagotować, jednak po  doprowadzeniu do wrzenia zdjąć z kuchenki i odstawić na 4 godz..

    Po tym czasie syrop można odcedzić. Następnie naczynie z odcedzonym syropem umieścić w drugim naczyniu z wodą. W takiej kąpieli wodnej, syrop gotować na wolnym ogniu tak długo, aż płyn zacznie gęstnieć i nabierze barwy herbaty. Do tak przygotowanego syropu z sosny, ostatnią czynnością będzie dodanie miodu. Pamiętać należy, że miód nie zachowuje swoich właściwości w wysokich temperaturach, dlatego też syrop po kąpieli wodnej, trzeba wystudzić do temperatury ok. 40 OC. 

    Przechowywanie:

    Tak przygotowany i rozlany do butelek syrop z sosny „domowej” roboty, powinien być przechowywany w chłodnym miejscu lub w lodówce.

    Dawkowanie:

    • dzieci powyżej 6 r. ż. – 1 łyżeczka 2 x dziennie
    • dorośli 1 łyżeczka 4 x dziennie.

    Na co zwracać uwagę stosując syrop sosnowy „domowej” roboty?

    Mimo iż syrop wykonany w domu, nie zawiera kodeiny, tak jak na przykład Sirupus Pini compositus zakupiony w aptece, nie powinien być stosowany u chorych na astmę. Również kobiety w ciąży chcące stosować syrop sosnowy zrobiony samodzielnie, powinny przed jego zastosowaniem zasięgnąć porady lekarza.

    Bibliografia

    1. 1.K Harmata, J Madeja, A Zemanek, B Zemanek: Wybrane rodzime drzewa i krzewy w polskiej botanicznej literaturze, zwyczajach i sztuce. Wszechświat, 2011
    2. 2.Z Przybylak: Sosnowe syropy i winka, Echa Leśne, 1997
    3. 3.G Nowak, J Nawrot: Surowcw roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego. Herba Polonica, 2009
    4. 4.A.Ożarowski: Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. PZWL,1982

    Omawiane substancje

    • Olejek sosnowy

      Olejek sosnowy to substancja lecznicza pozyskiwana z igieł sosny, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego oraz skóry.
      Surowce roślinne
    • Wyciąg z pędów sosny

      Wyciąg z pędów sosny jest bogaty w naturalne olejki eteryczne. Może być stosowany do inhalacji lub jako składnik kosmetyków.
      Brak danych

    Omawiane schorzenia

    • Kaszel

      Kaszel jest objawem wielu różnych schorzeń, takich jak infekcje dróg oddechowych, astma, alergie, choroby serca czy choroby płuc. Może występować w różnych formach, takich jak suchy, mokry, uporczywy, napadowy, a jego intensywność i częstotliwość zależą od przyczyny.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .