Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Najlepszy krem na mróz dla dzieci — który wybrać? | leki.pl
,

Jaki krem na zimę dla dzieci wybrać?

SPIS TREŚCI

    Najlepszy krem na mróz dla dzieci — który wybrać?

    Dziecięca skóra jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jest cieńsza niż skóra dorosłych, a także o wiele wrażliwsza i delikatniejsza. W związku z tym ważne jest, aby chronić ją przed szkodliwym działaniem środowiska. Jednym z czynników, przed którym należy osłaniać skórę maluchów, są niskie temperatury. Jaki krem na mróz dla dzieci wybrać?

    Krem ochronny na mróz, aby był skuteczny i bezpieczny, musi spełniać kilka wymogów. Priorytetowym jest, aby był jak najtłustszy. Im bardziej tłusty krem, tym trwalszą powłokę ochronną tworzy na skórze. Jeśli jest to możliwe, powinien zawierać jak najmniej wody, a już na pewno nie powinna się ona znajdować na pierwszym miejscu na liście składników. Kosmetyki na zimę nie powinny jej zawierać zbyt dużo — przy ujemnych temperaturach krem na bazie wody może podrażniać wrażliwą skórę maluchów. Niemniej, gdy temperatura wynosi powyżej OºC – wówczas taki krem jest słusznym wyborem. 

    To, że krem na mróz na być tłusty nie oznacza jednak, że można stosować ochronnie jakiekolwiek oleje czy masła. Część z nich może się wchłonąć w głąb skóry, a jedną z miar skuteczności kremu ochronnego jest czas pozostawania na skórze. Dobry krem na mróz tworzy barierę ochronną na długi czas

    Warto, aby krem na mróz był wzbogacony także filtrem SPF. Promieniowanie słoneczne występuje nie tylko latem — nawet w chłodne i pochmurne dni nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni UVA i UVB [1-3].

    Krem ochronny na zimę dla niemowląt i dzieci – jak go stosować?

    Krem należy nałożyć na skórę twarzy tuż przed samym wyjściem — maksymalnie kilkanaście minut przed wystawieniem skóry na działanie ujemnych temperatur. Krem należy zastosować powtórnie, gdy zauważymy, że dziecko starło go z powierzchni skóry. 

    Co niezwykle ważne, pozostałości ochronnego kremu na mróz należy zmyć po powrocie do domu. Ze względu na jego tłustą konsystencję, mogą na nim osiadać zanieczyszczenia z powietrza. Ponadto jego oleista konsystencja może nadmiernie obciążać skórę [1-3].

    Zasady stosowania kremów na mróz dla dzieci.

    Kremy na zimę do twarzy dostępne w aptekach

    Półki apteczne uginają się od rozmaitych kremów na mróz dla dzieci. Niestety sama deklaracja producenta, że dany produkt przeznaczony jest dla najmłodszych, nie jest jeszcze gwarantem jakości i skuteczności. Niektóre kremy ochronne rzeczywiście mają składy dostosowane do skóry dziecka, niemniej istnieje także wiele preparatów, których składy pozostawiają wiele do życzenia. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

    Weleda, Nagietkowy krem na wiatr i niepogodę

    W jego skład wchodzą m.in.:

    • olej sezamowy (Sesamum Indicum Seed Oil) — emolient o właściwościach natłuszczających, nawilżających i zmiękczających skórę;
    • olej ze słodkich migdałów (Prunus Amygdalus Seed Oil) — emolient o właściwościach natłuszczających;
    • lanolina (Lanolin) — naturalny emulgator, łączący fazę olejową z fazą wodną;
    • wosk pszczeli (Cera Alba) — naturalny emulgator i emolient, zapobiega utracie wody;
    • ekstrakt z nagietka (Calendula Officinalis Flower Extract) — działa przeciwzapalnie, łagodząco i wspomaga gojenie ran i podrażnień.

    Krem ten nie zawiera w swoim składzie wody. Oparty jest na samych naturalnych składnikach. Jest bardzo tłusty, większość jego składników ma bowiem konsystencję olejową. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci.

    Skarb Matki, Krem z filtrem UV SPF 20 na zimę dla niemowląt i dzieci

    Lista składników powyższego kremu jest wyjątkowo długa. Wygląda bowiem następująco:

    Aqua, Paraffinum Liquidum, Polydecene, Titanium Dioxide, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerine, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Isostearyl Neopentanoate, Microcrystalline Wax, Magnesium Sulfate, Hydrogenated Castor Oil, Polygliceryl-4 Isostearate, Trimethoxycaprylysilane, Tocopheryl Acetate, DMDM Hydantoin, Parfum.

    Warto jednak zwrócić uwagę na trzy aspekty dotyczące powyższego składu:

    1. Pierwszym składnikiem jest Aqua, czyli woda. Tak jak wspomniano we wstępie, należy jej unikać w kremach na mróz.
    2. Ethylhexyl Methoxycinnamate — to filtr przeciwsłoneczny. Producent rzeczywiście deklaruje, że ten ochronny krem na mróz chroni także przed szkodliwym promieniowaniem UV, niemniej ten konkretny filtr nie jest odpowiedni dla dzieci [4].
    3. DMDM Hydantoin — to konserwant, który jest pochodną formaldehydu. Lepiej unikać go w produktach przeznaczonych dla dzieci [5].

    Nivelazione Skin Therapy Winter, Zimowy krem kojący dla dzieci i niemowląt

    Krem o wyjątkowo długim składzie:

    Aqua, Propylheptyl Caprylate, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Ethylhexyl Stearate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Lanolin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Titanium Dioxide, Polyhydroxystearic Acid, Stearic Acid, Alumina, Cichorium Intybus (Chicory) Root Extract, Panthenol, Allantoin, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Vegetable Oil, Cera Alba (Beeswax), Paraffin, Cl 0-C18 Triglyceride, Hydrogenated Castor Oil, Magnesium Sulfate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Disodium EDTA, Citric Acid, Parfum (Fragrance).

    Niestety pierwszym składnikiem tego kremu jest woda, co go od razu dyskwalifikuje. Należy jej bowiem unikać w preparatach na mróz. Niewielka zawartość składników olejowych. 

    Nivea, Baby krem ochronny dla dzieci na każdą pogodę

    Powyższy krem składa się m.in. z:

    • parafiny (Paraffinum liquidum) — olej mineralny i emolient;
    • wazeliny (Cera Microcristallina) — emolient;
    • talku (Talc) — zagęstnik;
    • tlenku cynku (Zinc Oxide) — zagęstnik;
    • uwodornionego oleju rycynowego (Hydrogenated Castor Oil) — emolient;
    • prowitaminy B5 (Panthenol) — łagodzi podrażnienia, zapobiega wysuszaniu;
    • wyciągu z nagietka (Calendula Officinalis Flower Extract) — działa przeciwzapalnie i łagodzi podrażnienia;
    • oleju sojowego (Glycine Soja Oil) — emolient. 

    Powyższy krem nie zawiera wody, co jest jego bardzo dużym walorem. Nie można go określić mianem „naturalnego kosmetyku”, jednak nie można tego również traktować jako jego wady. Jest tłusty, nie zawiera filtrów SPF. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci. Niewielka zawartość naturalnych olejów.

    Mustela, Sztyft ochronny z Cold Cream

    W skład tego kremu wchodzą m.in.:

    • olej słonecznikowy (Helianthus Annuus Seed Oil) — naturalny emolient;
    • uwodorniony olej kokosowy (Hydrogenated Coconut Oil) — emolient;
    • Poluglyceryl-3 Beeswax — emulgator;
    • Caprylic/Capric Trigliceryde — emolient;
    • wosk pszczeli (Cera Alba) — stabilizator emulsji, emolient;
    • wosk Candelilla (Candelilla Cera) — regulator konsystencji;
    • masło Karote (Butyrospermum Parkii Butter) — natłuszcza i nawilża, łagodzi podrażnienia;
    • woda (Aqua);
    • pochodna witaminy E (Tocopheryl Acetate) — antyoksydant, nawilża i uelastycznia;
    • bisabolol — jeden ze składników olejku rumiankowego, działa kojąco i przeciwzapalnie;
    • ekstrakt z awokado (Persea Gratissima Fruit Extract) – działa ochronnie na skórę;
    • ceramidy — działają nawilżająco.

    Chociaż w powyższym składzie występuje woda, nie stanowi ona bazy kremu. Wymieniona jest dopiero w ok. połowie składników, zatem jej zawartość jest niewielka. Powyższy krem w głównej mierze zawiera oleiste i tłuste składniki, dzięki czemu jego konsystencja jest odpowiednia i spełnia wymagania kremu ochronnego na mróz. Sztyft nie zawiera filtrów SPF. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci.

    Momme, Zimowy krem do zadań specjalnych

    Skład powyższego kremu jest niezwykle długi, jednak obfituje on w wiele cennych składników. Są to między innymi:

      • olej słonecznikowy (Helianthus Annuus Seed Oil) naturalny emolient;
      • olej babassu (Orbignya Oleifera Seed Oil) naturalny emolient;
      • olej makadamia (Macadamia Ternifolia Seed Oil) emolient;
      • olej awokado (Persea Gratissima Oil) emolient, uzupełnia barierę lipidową;
      • masło jojoba (Jojoba esters) emolient;
      • skwalen (Squalene) związek o właściwościach odżywczych, bakteriobójczych i nawilżających;
      • wosk z kwiatów mimozy (Acacia Decurrens Flower Wax) działa nawilżająco i zmiękczająco;
    • i wiele innych cennych, olejowych składników…

    Krem nie zawiera wody. Ze względu na bardzo dużą zawartość olejowych składników, jest bardzo tłusty, dzięki czemu tworzy warstwę ochronną na skórze. Nie zawiera filtrów SPF. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci. 

    Linomag, Cold Cream 0+

    W skład kremu wchodzą m.in.:

    • olej ze słodkich migdałów (Prunus Amygdalus Dulcis Oil) substancja natłuszczająca, zmiękczająca i łagodząca podrażnienia;
    • masło Karite (Butyrospermum Parkii Butter) emolient, łagodzi podrażnienia, natłuszcza i nawilża;
    • masło kakaowe (Theobroma Cacao Seed Butter) emolient o właściwościach odżywczych i natłuszczających;
    • olej kokosowy (Cocos Nucifera Oil) emolient o właściwościach regenerujących i natłuszczających;
    • olej z siemienia lnianego (Linum Usitatissimum Oil) działa regenerująco, nawilża, natłuszcza i odżywia skórę;
    • wyciąg z nagietka (Calendula Officinalis Extract) działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran;
    • olej słonecznikowy (Helianthus Annuus Seed Oil) emolient, wzmacnia barierę naskórkową, działa przeciwzapalnie;
    • olej z awokado (Persea Gratissima Oil) emolient, zapobiega utracie wody, uzupełnia barierę lipidową;
    • alantoina (Allantoin) działa regenerująco, przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia;
    • pochodna witaminy E (Tocopheryl Acetate) działa antyoksydacyjnie.

    Ten ochronny krem na mróz nie zawiera wody. Składa się głównie z wyciągów olejowych, dzięki czemu skutecznie tworzy warstwę ochronną na skórze. Nie zawiera filtrów SPF.  Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci.

    FlosLek, Sopelek krem ochronny dla dzieci i niemowląt na zimę

    Skład powyższego kremu wygląda następująco:

    Aqua, Isopropyl Myristate, Petrolatum, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Glycerin, Polyglyceryl-4 Isostearate, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Hexyl Laurate, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Stearyl Heptanoate, Paraffinum Liquidum, Stearyl Caprylate, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Paraffin, Sodium Chloride, Methylparaben, Parfum, Imidazolidinyl Urea, Decylene Glycol, BHT.

    Niestety pierwszym składnikiem jest woda, co dyskwalifikuje ten krem już na początku. Ponadto zawiera on Ethylhexyl Methoxycinnamate — filtr przeciwsłoneczny, które nie nadaje się dla dzieci. W skład kremu wchodzi także Imidazolidinyl Urea — konserwant, będący jednocześnie pochodną formaldehydu. Może powodować podrażnienia na delikatnej skórze dziecka. Krem zawiera niewiele olejów naturalnych. 

    Emolium, Krem ochronny na wiatr i mróz

    Skład kremu wygląda następująco:

    Aqua, Paraffinum Liquidum, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Glycerin, Virtis Vinifera Seed Oil, Cyclohexasiloxane, Methyl Methacrylate Crosspolymer, Sodium Chloride, Paraffin, Cera Microcristallina, Olus Oil, Camelina Sativa Oil, Retinyl Palmitate, Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Arachis Hypogaea (Peanut) Oil, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate.

    Niestety pierwszym składnikiem jest woda, co oznacza, że krem ten nie nadaje się do stosowania przy ujemnych temperaturach. Zawiera niewiele substancji tłustych i olejowych, przez co nie tworzy skutecznej warstwy ochronnej na powierzchni skóry. 

    BasicLab Famillias, krem na zimę od 1 miesiąca życia

    Składniki kremu to:

    Aqua (Water), Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Staerate SE, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glycerin, Tocopheryl Acetate, Pentylene Glycol, Trehalose, Linum Usitatissimum (Linseed) Seed Oil, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Panthenol, Allantoin, Copper Gluconate, Magnesium Aspartate, Zinc Gluconate, Citric Acid, Rosmarinus Officinails Leaf Extract, Hydroxyacetophenone.

    Pierwszym składnikiem kremu jest woda. Nie powinien być on zatem stosowany w trakcie mrozu, gdyż może spowodować podrażnienia na skórze dziecka.  Warto jednak zaznaczyć, iż krem ten zawiera dużo naturalnych, cennych składników, w tym olejów. Jego skład jest bardzo wartościowy, jednak ze względu na dużą zawartość wody, powinien być raczej rekomendowany na jesień, gdy temperatura nie spada poniżej zera. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci.

    Baby EcoLogica, Krem na wiatr i mróz dla dzieci od 1. dnia życia Przyjaciel Zimy

    W skład tego kremu wchodzą m.in.:

      • olej słonecznikowy (Helianthus Annus Seed Oil) — emolient;
      • olej ze słodkich migdałów (Prunus Amygdalus Dulcis Oil) — substancja natłuszczająca i nawilżająca;
      • olej kokosowy (Cocos Nucifera Oil) — emolient;
    • masło Shea (Butyrospermum Parkii Butter) — emolient;
    • wosk z kwiatów mimozy (Acacia Decurrens Flower Wax) — emolient;
    • olej owsiany (Avena Sativa Kernel Oil) — emolient;
    • wiele innych, cennych składników…

    Krem ten nie zawiera wody, może być zatem stosowany w trakcie mrozów. Składa się głównie ze składników tłustych i olejowych, dzięki czemu skutecznie tworzy barierę ochronną na powierzchni skóry. Nie zawiera filtrów SPF. Nie zawiera składników, które nie powinny być stosowane u dzieci.

    Pharmaceris E, Emotopic, krem barierowy emolientowy do twarzy i ciała

    W jego skład wchodzi m.in.:

    • woda (Aqua)
    • ciekła parafina (Paraffinum Liquidum);
    • olej konopny (Cannabis Sativa Seed Oil) — emolient;
    • olej canola (Canola Oil) — emolient;
    • lanolina (Lanolin) — emulgator;
    • ceramidy;
    • hialuronian sodu — humektant
    • glicerol — humektant
    • hydroxyacetophenone — konserwant.

    Przede wszystkim warto zaznaczyć, że krem ten jest przeznaczony dla skóry atopowej. Zdrowe dzieci nie powinny w ogóle go stosować. Ponadto, skład powyższego kremu oparty jest na wodzie, w związku z czym nie nadaje się do stosowania w trakcie mrozów. Plusem jest natomiast brak dodatków zapachowych i barwników oraz zawartość naturalnych olejów.

    Bioderma, ABCderm Cold Cream, ochronny krem natłuszczający dla dzieci i niemowląt do twarzy

    Skład powyższego kremu jest następujący:

    Aqua, Paraffinum Liquidum/Mineral Oil/Huile Minerale, Glycerin, Isostearyl Isostearate, Silica Dimethyl Silylate, Cera Alba/Beeswax/Cire D’abeille, Cetearyl Alcohol, Polyglyceryl-3 Ricinoleate, Sorbitan Isostearate, Zinc Stearate, Sodium Citrate, Capryloyl Glycine, Pentylene Glycol, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Xanthan Gum, Fragrance (Parfum).

    Na pierwszym miejscu znajduje się woda. Krem może zatem powodować podrażnienia w kontakcie skóry z ujemnymi temperaturami. Niewielka zawartość naturalnych olejów, przy jednoczesnej dużej zawartości oleju mineralnego (parafina płynna).

    Bibliografia

    1. Jimenez Soriano MM, et al., Proposal and pharmacotechnical study of a modern dermo-pharmaceutical formulation for cold cream, Bollettino Chimico Farmaceutico, 01 Jun 1996, 135(6):364-373.
    2. Martin BA, et al., A New Approach to Atopic Dermatitis Control with Low-Concentration Propolis-Loaded Cold Cream, Pharmaceutics 2021, 13(9), 1346.
    3. Preetha S Panicker, et al., Preparation and evaluation of polyherbal coldcream, Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry 2021; 10(1): 1708-1710.
    4. Amine H, et al., UV filters, ethylhexyl methoxycinnamate, octocrylene and ethylhexyl dimethyl PABA from untreated wastewater in sediment from eastern Mediterranean river transition and coastal zones, Marine Pollution Bulletin 2012, 64(11): 2435-2442.
    5. De Groot AC., et al., Patch test reactivity to DMDM hydantoins, Contact Dermatitis 1988,18(4):197-201.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .