Jakie testy można kupić w aptece?
Sami możemy stwierdzić, czy jesteśmy zakażeni bakterią Helicobacter pylori, kiedy następuje owulacja lub sprawdzić płodność u mężczyzn. Samodzielnie możemy też wykonać ogólne badanie moczu lub sprawdzić, czy mamy zakażone drogi moczowe. Testem można też zbadać poziom białka CRP i zdiagnozować infekcję lub stany zapalne. Sprawdzając poziom PSA mężczyźni dowiedzą się o przeroście prostaty, lub schorzeniach układu moczowo-płciowego. Kobietom natomiast zbadanie poziomu hormonów wskaże menopauzę. Testami stwierdzimy też nietolerancję glutenu i poziom narkotyków w organizmie. W dobie pandemii, jednym z najnowszych testów znajdujących się w aptekach, jest test na koronawirusa. Wśród wielu różnych testów diagnostycznych od dawna dostępnych, można znaleźć test ciążowy.
Jak działa test ciążowy?
Po zapłodnieniu rozwijająca się blastocysta oraz komórki trofoblastyczne rozwijającego się łożyska zaczynają wytwarzać hormon hCG (gonadotropina kosmówkowa). Obecność tego hormonu w moczu jest podstawą działania każdego rodzaju testu ciążowego.
Po nałożeniu próbki moczu na płytkę lub pasek testowy zachodzi reakcja immunologiczna między hormonem a przeciwciałem anty CG obecnym w teście. Jednym ze składników testu jest też enzym, który przeprowadza określone reakcje tak, aby powstała barwna kreska. [3] Metoda ta to chromatografia immunologiczna. W okienku testowym pojawi się linia z przeciwciałem i linia z połączeniem przeciwciała z hormonem. [1]
Jak interpretować wyniki?
Pojawienie się dwóch wyraźnych linii świadczy o pozytywnym wyniku, czyli o rozwijającej się ciąży. Pojawienie się tylko 1 z linii jest wynikiem negatywnym lub testem wykonanym nieprawidłowo. Producent każdego z testów określa szczegółowo interpretację wyników. Czułość diagnostyczna prawidłowo wykonanego badania wynosi 99 – 99.5%. Czułość analityczna oznacza takie stężenie hormonu, które da prawidłowy wynik. Wynosi ona z reguły 25 mlU/ml (Baby Boom, Pink, Pre-Test, Quixx, TestNow, Bobo-Test). Są też testy, które można zrobić już gdy stężenie hCG jest małe np. 10 mlU /ml (Nordtest, Pink Super czuły) wskazujący ciążę już 6 dni od zapłodnienia.
Jeżeli kobieta jest w ciąży, a zrobiła test zbyt szybko i stężenie hCG nie osiągnęło właściwego poziomu, wynik testu będzie negatywny. Taki wynik można uzyskać jeśli mocz pobrany został w trakcie dnia zamiast rano (zaraz po nocy, gdy stężenie zawartych w nim związków jest największe).
Podobnie jest z wynikiem pozytywnym. Taki wynik może pojawić się u kobiet leczonych na bezpłodność i otrzymujących hCG, u tych które niedawno były w ciąży lub jeśli występuje ciąża pozamaciczna. Niektóre rodzaje torbieli jajników też mogą dawać wynik pozytywny. Wyniki fałszywie pozytywne występują jednak bardzo rzadko. Zdecydowanie częściej wynik może być fałszywie negatywny. Taki wynik daje np. wykonanie testu przed dniem spodziewanej miesiączki. [4]
O czym należy pamiętać?
Wykonując test ciążowy, należy pamiętać, że hCG po zapłodnieniu najpierw znajduje się we krwi a dopiero później w moczu. W surowicy krwi hormon pojawia się w 9-11 dniu po owulacyjnym szczycie stężenia LH (hormon luteinizujący), w 1 dniu po zagnieżdżeniu zarodka.
Potwierdzenie wczesnej ciąży testem z krwi, jest metodą zdecydowanie bardziej wiarygodną. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy u kobiety należy wykonać np. prześwietlenie RTG, podać leki działające teratogennie itp. [2]
Rodzaje testów ciążowych
- Płytkowe – mocz należy zebrać do pojemnika i odpowiednią jego ilość nanieść na płytkę
- Paskowe – podobnie jak płytkowe wymagają pobrania moczu do pojemnika i zanurzenia w nim paska pomiarowego
- Strumieniowe – wymagają umieszczenia testu w strumieniu moczu na kilka sekund
Wszystkie rodzaje testów mają okienko testowe. W nim jest pole testowe i pole diagnostyczne. [1] Testy ciążowe są testami jednorazowego użytku. Chcąc upewnić się o wyniku, należy go powtórzyć za kilka dni lub zrobić test z krwi.