Ciąża, to nie tylko radosny czas na oczekiwanie dziecka. Dla przyszłej mamy, jest to okres dość trudny, ponieważ objawy, które towarzyszą w ciąży są uciążliwe. Do najczęściej pojawiających się należą:
- poranne mdłości,
- wymioty,
- zgaga,
- coraz większy dyskomfort w jamie brzusznej,
- zaparcia,
- częste oddawanie moczu,
- obrzęk nóg.
Jakie są przyczyny zgagi?
Powiększająca się macica powoduje przesunięcie jelit i żołądka ku górze. Zmienia się w związku z tym również perystaltyka jelit. Pokarm zostaje dłużej w jelitach, a z żołądka zostaje cofnięty do przełyku. W żołądku jest środowisko kwaśne a w jamie ustnej i przełyku obojętne. Kwaśna treść pokarmowa, która cofa się do przełyku, powoduje w nim pieczenie i uczucie zgagi w ustach.[1]
Co pomaga na zgagę w ciąży?
Podstawą jest odpowiednia dieta. Jedzenie kilku posiłków dziennie i nienajadanie się do syta oraz jedzenie potraw, które nie drażnią żołądka, to podstawa. Niestety nie zawsze dieta pomaga.
Z pomocą w radzeniu sobie ze zgagą w ciąży, przychodzą preparaty, które można kupić w aptece. Zasada ich działania polega na zobojętnianiu kwaśnej treści pokarmowej. Takie działanie spowoduje zmniejszenie lub ustąpienie zgagi.
Leki na zgagę w ciąży – co można kupić w aptece?
- Gaviscon w płynie: każda dawka 10 ml produktu leczniczego zawiera: 500 mg alginianu sodu, 267 mg wodorowęglanu sodu i 160 mg węglanu wapnia. Natomiast w 10 ml Gavisconu Duo znajduje się 500 mg alginianu sodu i 213 mg wodorowęglanu sodu oraz 325 mg węglanu wapnia. W 10 ml preparatu Advance znajdziemy 1000 mg alginianu sodu i 200 mg wodorowęglanu potasu.
- Gaviscon w tabletkach do ssania składa się z: 250 mg alginianu sodu i 133,5 mg wodorowęglanu sodu oraz 80 mg węglanu wapnia.
- Rennie Antacidum tabletki – zawierają 680 mg węglanu wapnia i 80 mg węglanu magnezu
- Maalox tabletki – 1 tabletka zawiera: 400 mg wodorotlenku glinu i 400 mg wodorotlenku magnezu
- Maalox zawiesina – 1 saszetka 4,3 ml zawiera: 460 mg tlenku glinu i 400 mg wodorotlenku magnezu
- Gealcid – 1 tabletka zawiera: 350 mg kwasu alginowego, 120 mg sodu wodorowęglanu i 100 mg glinu wodorotlenku
- Alugastrin zawiesina – 15 ml zawiesiny zawiera 1,02g węglanu dihydroksyglinowo-sodowego
- Alugastrin tabletki – zawierają 340 mg węglanu dihydroksyglinowo-sodowego.
Niektóre środki zobojętniające kwas solny zawierają glin i choć nie są przeciwwskazane w ciąży, to w I trymestrze należy je stosować ostrożnie. Glin może zwalniać rozwój płodu. Szczególnie ważną rzeczą jest, aby nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta. [3]
Jak radzić sobie ze zgagą w ciąży naturalnymi środkami?
Niektóre z wyżej wymienionych środków zawierały alginiany. Środki pomagających w radzeniu sobie ze zgagą w ciąży a zawierające alginiany (polisacharydy uzyskiwane z niektórych gatunków alg morskich) są jednymi z bardziej bezpiecznych. Mechanizm ich działania, polega na pęcznieniu włókien polisacharydowych w zetknięciu z kwaśnym środowiskiem żołądka. Żel, który tworzy się w żołądku i powleka ochroną warstwą jego śluzówkę, działa kojąco. Pozostałe składniki tego typu preparatów, mają różne mechanizmy działania. Skutkiem ich działania jest zmniejszenie możliwość cofania się pokarmu z żołądka do przełyku.[2]
Produkty z alginianami to np.:
- Ranigast SOS,
- Gastrotuss
- GastroAlg
Na zgagę i inne nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego pomagają też nasiona lnu. Substancje w nich zawarte, szczególnie śluz, powlekają błonę śluzową przełyku i żołądka. W związku z tym drażniące działanie kwaśnego soku żołądkowego oraz kwaśnej treści pokarmowej na przełyk, zmniejsza się.
Imbir lekarski może przynieść również ulgę. Redukuje on nudności i wymioty. W rezultacie pomaga też na zgagę. Imbir można stosować w postaci świeżej i jako proszek. W tych postaciach jest doskonałym dodatkiem do napojów. Imbir znajdziemy również postaci tabletek. [4]
Czy wszystkie leki stosowane w ciąży są szkodliwe?
Informacje o szkodliwości lub nie leków stosowanych podczas ciąży, można znaleźć na ulotkach do nich dołączonych. Firmy farmaceutyczne wprowadzające produkty lecznicze na rynek, są zobowiązane do wykonania kilku etapów badań (przedklinicznych i klinicznych). Ostatnim etapem badań jest badanie na ludziach (ochotnikach).
Sprawą oczywistą jest fakt, że ze względów humanitarnych, nie przeprowadza się badań klinicznych na dzieciach i kobietach w ciąży.
Dane dotyczące teratogenności i niedorozwoju określonych narządów np. płuc, wątroby czy nerek, pochodzą głównie z przewidywania przez naukowców możliwości takich działań. Wiedzę na ten temat, czerpiemy również z informacji zgłaszanych do odpowiednich instytucji. Działania niepożądane może zgłosić każdy, nie tylko pracownik służby zdrowia lub osoba, która takich działań doświadczyła.
Instytucją właściwą do zgłaszania działań niepożądanych jest Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (sprawdź tutaj). Sprawdza on i monitoruje, wszystkie informacje, które do niego napływają. Jeżeli niepożądane działania produktów leczniczych są potwierdzone, wtedy producent umieszcza je w treści ulotki. W związku z tym, że działania niepożądane, to ważny aspekt terapii, na ulotkach opisane są również działania występujące bardzo rzadko.
Niebezpieczeństwo stosowania produktów leczniczych jest różne w każdym trymestrze ciąży. Powodem jest stopień rozwoju narządów płodu.
Leki i suplementy diety powinny być stosowane ostrożnie. Leki stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy zaniechanie ich podawania, przyniesie gorsze skutki, niż niebezpieczeństwo ich stosowania.