Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Otyłość i niedożywienie na świecie — ze skrajności w skrajność | leki.pl
,

Problem otyłości i niedożywienia na świecie

SPIS TREŚCI

    Otyłość i niedożywienie na świecie — ze skrajności w skrajność

    Świat jest szalenie zróżnicowany i nie trudno w nim o skrajności. Choć wydaje się to absurdalne, to jedną z nich jest równolegle występująca otyłość z niedożywieniem. Oba te problemy stanowią realne zagrożenie dla życia milionów ludzi na świecie. Jak to jest możliwe, że część społeczeństwa cierpi z niedostatku, a inni chorują od nadmiaru?

    O problemie głodu, zwłaszcza w Afryce i Azji, słyszymy nie od dziś. Obrazki z chudymi dziećmi obiegają świat, ale my, ludzie żyjący w dostatku, rzadko pochylamy się nad nimi na dłużej. O ile zdajemy sobie sprawę z problemu niedożywienia, o tyle otyłość niejednokrotnie wciąż pozostaje w sferze defektów wyłącznie kosmetycznych. Tymczasem w przypadku zdrowia żadna skrajność nie jest dobra. Zarówno niedożywienie, jak i otyłość, to problemy zagrażające realnie życiu i zdrowiu. 

    Otyłość i jej konsekwencje 

    Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, stanowiące zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Jest to choroba przewlekła wymagająca leczenia. Choć czynników predysponujących do rozwoju otyłości jest wiele, to w głównej mierze wynika ona z dodatniego bilansu energetycznego i nieadekwatnej aktywności fizycznej.

    Konsekwencji nieleczonej bądź leczonej nieefektywnie, otyłości jest wiele. Przykładowe to:

    Czym jest niedożywienie?

    Niedożywienie to stan będący następstwem braku wchłaniania lub braku spożywania substancji odżywczych. Prowadzi on do zmian składu organizmu, a tym samym do upośledzenia jego funkcji fizycznych i mentalnych. Konsekwencjami niedożywienia są m.in.:

    • zmniejszone stężenie białek, co przekłada się na osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia odporności;
    • niedokrwistość i zaburzenia krzepnięcia;
    • osłabienie perystaltyki jelit i zanik kosmków jelitowych;
    • zanik mięśni oddechowych i zaburzenia wentylacji płuc [2].

    Jak wygląda sytuacja na świecie?

    Latamy w kosmos, operujemy dzieci w łonie matki, hodujemy sztuczne tkanki zwierzęce, a za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie połączyć się z osobą na drugiej półkuli. Jak to jest możliwe, że w dobie takich postępów, wciąż dotyka nas problem głodu? Według raportów WHO problem niedożywienia nieustannie rośnie. W 2017 roku dotyczył on 811 milionów ludzi na świecie, a niespełna rok później aż 820 mln. Co więcej, Światowa Organizacja Zdrowia sporządziła projekt o chwytliwym tytule „Zero głodu do 2030 roku”, co w obliczu powyższych statystyk wydaje się wyłącznie pobożnym życzeniem. 

    Szczególnie trudna sytuacja jest w Afryce i Azji — regiony te odpowiadają za ponad 90% wszystkich przypadków niedożywienia na świecie. Azja jest domem dla ponad 500 milionów cierpiących z głodu, co stanowi ponad 60% wszystkich niedożywionych osób. Z kolei głównym problemem Afryki jest fakt, że ponad 30% wszystkich niedożywionych mieszkańców tego kontynentu stłoczonych jest na jego wschodnich obrzeżach, co tym bardziej utrudnia dostęp do żywności. Taki stan rzeczy wynika z trudnych warunków klimatycznych panujących w tym regionie oraz ze znacznego spowolnienia gospodarczego [3].

    Otyłość drugi biegun skrajności

    Nie tylko głód jest globalnym problemem. Na drugim krańcu zaburzeń odżywiania jest równie stale wzrastający odsetek ludzi z nadwagą i otyłością. Tendencja szybkiego wzrostu jest zauważalna głównie wśród dzieci w wieku szkolnym. Według raportów, około 338 mln dzieci cierpi na nadwagę, a 672 mln ogólnej populacji choruje na otyłość. To zaledwie 18% mniej niż w przypadku niedożywienia. Skala problemu jest niewiele mniejsza, jednak oliwy do ognia dolewa fakt, iż odsetek osób otyłych rośnie nieporównywalnie szybciej niż odsetek osób niedożywionych. W ciągu kilku lat może się zatem okazać, że proporcje te się odwrócą i otyłość stanie się większym problemem, niż głód [3].

    Otyłość i niedożywienie czy mogą istnieć obok siebie? 

    Niedożywienie to nie tylko głód i ograniczony dostęp do jedzenia. Choć często utożsamiamy je właśnie z ubogimi regionami afrykańskimi bądź azjatyckimi, to może ono dotyczyć nawet osób otyłych. Jak to możliwe? Niedożywienie to stan wynikający m.in. ze zbyt małej podaży składników odżywczych lub z ich nieprawidłowego wchłaniania. Oznacza to, że osoby cierpiące na otyłość, których bilans energetyczny jest dodatni, mogą jednocześnie cierpieć na wszelkie niedobory witamin, minerałów i innych cennych składników. Taki stan również określany jest mianem niedożywienia [4].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/wytyczne/246952,-nadwaga-i-otylosc-u-doroslych (dostęp z dnia 30.07.2021)
    2. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/praktyka-kliniczna/120760,niedozywienie-rozpoznanie-i-postepowanie-w-ramach-praktyki-lekarza-rodzinnego (dostęp z dnia 30.07.2021)
    3. https://www.politykazdrowotna.com/47356,who-co-9-osoba-zmaga-sie-z-niedozywieniem-co-8-jest-otyla-alarmujace-dane (dostęp z dnia 30.07.2021)
    4. https://dieta.wum.edu.pl/artuku%C5%82/osoby-otyle-tez-moga-byc-niedozywione (dostęp z dnia 30.07.2021)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Ciężkie niedożywienie białkowo-energetyczne

      Schorzenie to charakteryzuje się niedoborem białka i energii w organizmie. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak osłabienie mięśni, zaburzenia hormonalne czy uszkodzenie narządów wewnętrznych.
    • Otyłość

      Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .