Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Różyczka w ciąży a różyczka wrodzona | leki.pl
,

Różyczka u niemowląt – jaka jest przyczyna?

SPIS TREŚCI

    Różyczka w ciąży a różyczka wrodzona

    Różyczka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy i dotykająca głównie dzieci. Z reguły ma łagodny przebieg, ale szczególnie w jednym przypadku nie wolno jej lekceważyć. Zachorowanie na nią przez kobietę w ciąży może mieć bardzo daleko idące skutki. Jak się w takim razie przed nią zabezpieczyć?

    Pierwsze rozpoznanie CRS

    Pierwsze doniesienia o poważnych powikłaniach choroby występujących u dzieci, których matki podczas ciąży chorowały na różyczkę, pochodzą z 1941 r. Australijski okulista Norman Gregg opisał wiele przypadków zaćmy u noworodków po epidemii różyczki z 1940 r. Był to początek rozpoznania zespołu różyczki wrodzonej (congential rubella syndrome, CRS) [1].

    Kiedy różyczka w ciąży jest najgroźniejsza dla dziecka?

    Najcięższe powikłania występują w przypadku zakażenia się różyczką przez kobietę w ciąży, w pierwszych 4 miesiącach jej trwania. Powikłaniami mogą być wtedy dotknięte praktycznie wszystkie narządy dziecka. Jeżeli zakażenie wystąpiło w pierwszych 11 tygodniach ciąży, wady wrodzone występują nawet u 90% dzieci. Mogą się one pojawić nawet po 2-4 latach od urodzenia dziecka. Z kolei zakażenie po 16. tygodniu ciąży jest znacznie mniej obciążone szansą wystąpienia powikłań u dziecka. Ze względu na odpowiedź immunologiczną płodu i matczyne przeciwciała zakażenie różyczką w III trymestrze ciąży nie wiąże się z reguły z groźnymi powikłaniami dla dziecka [1].

    Różyczka w ciąży – jakie powikłania u dziecka mogą wystąpić?

    Zespół różyczki wrodzonej, określany również jako zespół Gregga, może objawić się wieloma powikłaniami:

    • głuchota;
    • zaćma, jaskra czy uszkodzenie siatkówki;
    • wady układu sercowo-naczyniowego;
    • zaburzenia neurologiczne;
    • upośledzenie umysłowe;
    • małogłowie;
    • zaburzenia zachowania;
    • problemy z tarczycą;
    • cukrzyca;
    • niedobór hormonu wzrostu;
    • przedwczesne urodzenie się dziecka lub zbyt niska masa nowonarodzonego dziecka;
    • śmiertelność wynosi ok 15% [1,2].

    Jak zdiagnozować wirusa różyczki w ciąży?

    Aż 90% kobiet, które przeszły różyczkę lub zostały zaszczepione, jest odporne, a ryzyko zakażenia płodu jest niewielkie. Jeżeli jednak kobieta ciężarna miała kontakt z osobą chorująca na różyczkę lub stwierdzono u niej objawy różyczki (w szczególności charakterystycznej wysypki), należy wykonać badania laboratoryjne. W przypadku kobiet nieuodpornionych należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać badania. Wirusa można wykryć we krwi, moczu czy wydzielinie z nosogardzieli. Najczęściej jednak wykonuje się badania przeciwciał klasy IgM i IgG [1,3].

    Jak postępować po wykryciu wirusa różyczki w ciąży?

    Stosuje się standardowe leczenie objawowe jak w przypadku normalnego zachorowania na różyczkę (link). Należy być pod kontrolą lekarza i stosować się do jego zaleceń. Często można:

    • ustalić dokładny wiek płodu oraz stan odporności matki;
    • rozpoznanie CRS u płodu jest trudne przy pomocy metod nieinwazyjnych (np. USG);
    • stosuje się metody inwazyjne jak badanie próby kosmówki, płynu owodniowego czy krwi płodu w zależności od wieku dziecka [2,3].

    Jak zapobiec różyczce wrodzonej u niemowląt?

    Najlepszą metodą, aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, jest wykonanie szczepienia. Szacuje się, że ok. 5-10% młodych kobiet jest nieuodpornionych na tego wirusa, co może prowadzić do poważnych powikłań w przypadku zakażenia w ciąży. Szczepienia dokładnie opisano w tym artykule (link). Kobiety planujące ciążę powinny przemyśleć wykonanie szczepienia nawet jeżeli były szczepione jako dzieci. Zaleca się, aby co najmniej przez miesiąc od wykonania szczepienia kobiety nie zachodziły w ciążę [3].

    Do zapamiętania

    • przebyta różyczka w większości przypadków uodparnia na wirusa;
    • jeżeli kobieta planująca ciążę nie jest pewna czy przeszła chorobę w dzieciństwie lub była szczepiona, powinna wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał;
    • z wynikiem warto zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o ewentualnym szczepieniu;
    • jeżeli kobieta nie chorowała oraz z różnych względów nie może się zaszczepić, powinna unikać (w szczególności w początkowej fazie ciąży) kontaktów z osobami potencjalnie zakażonymi;
    • w przypadku kontaktu ze znajomymi, którzy mają dzieci, warto zapytać, czy dzieci już chorowały lub były szczepione;
    • kobiety ciężarne mające kontakt z osobą chorą powinny jak najszybciej udać się do lekarza [3].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/65627,rozyczka-u-kobiet-w-ciazy (05.09.2021 15:21)
    2. https://www.nowafarmacja.pl/blog/rozyczka-w-ciazy (05.09.2021 16:34)
    3. https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-nie-zarazic-sie-rozyczka (05.09.2021 18:32)

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Różyczka

      Różyczka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa, która charakteryzuje się wysypką na skórze oraz gorączką. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań u płodu.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .