Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy i leczenie | leki.pl
, , ,

7 rzeczy, które warto wiedzieć o chorobie Alzheimera

SPIS TREŚCI

    Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy i leczenie

    Choroba Alzheimera jest jednym z najpoważniejszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Jest to choroba mózgu, objawiająca się zaburzeniami pamięci i zachowania. Kto może na nią zachorować? Jakie są przyczyny choroby? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź poniżej.

    Choroby neurodegeneracyjne należą do jednych z najpoważniejszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Jedną z nich jest choroba Alzheimera — zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego o niepoznanym w pełni mechanizmie powstawania. Choroba ta jest bardzo podstępna — rozwija się powoli, często nie dając wcześniej żadnych objawów. Z biegiem czasu jej symptomy stają się bardzo nasilone — do tego stopnia, że utrudniają, a wręcz uniemożliwiają, normalne funkcjonowanie [1].

    Przyjrzyjmy się tematowi nieco bliżej — poniżej znajduje się lista 7 najczęściej zadawanych pytań dotyczących choroby Alzheimera wraz z odpowiedziami.

    1. Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?

    W trakcie rozwoju choroby Alzheimera dochodzi do odkładania się w mózgu białek o nieprawidłowej strukturze. Są to głównie złogi beta-amyloidu oraz białka tau. Ich obecność w mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. W wyniku tego dochodzi do zmniejszenia liczby neuronów oraz ilości neuroprzekaźników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niestety do tej pory nie ustalono, jaka jest bezpośrednia przyczyna odkładania się tych patologicznych białek w obrębie mózgu [2].

    2. Czym objawia się choroba Alzheimera?

    Charakterystycznym objawem choroby Alzheimera jest stopniowy zanik pamięci z towarzyszącymi zaburzeniami procesów poznawczych, takich jak poprawne liczenie, mowa i orientacja przestrzenna. W zaawansowanej chorobie Alzheimera objawy te są na tyle nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Pacjent staje się niesamodzielny i całkowicie uzależniony od opiekuna. Co więcej, w trakcie trwania choroby dochodzi także do zaburzeń funkcji układu odpornościowego, spada także masa ciała oraz zwiększa się ryzyko infekcji [3].

    3. Czy można zachorować w młodym wieku?

    Choroba Alzheimera występuje głównie u osób starszych — po 65. roku życia. Według statystyk dotyczy ona około 20 milionów pacjentów na całym świecie, co jest poniekąd odzwierciedleniem wydłużenia się okresu życia i starzenia się społeczeństwa. Jest to tzw. późna postać choroby. Niemniej, może się ona pojawić również u osób młodszych — wówczas mówimy o wczesnej postaci choroby. Takie przypadki zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie [3].

    4. Jakie leki stosuje się w chorobie Alzheimera?

    Chociaż medycyna rozwija się coraz prężniej, to do tej pory leczenie Alzheimera opiera się wyłącznie na łagodzeniu jego objawów, a nie na zwalczaniu przyczyny. W terapii objawowej stosuje się głównie leki:

    • zwiększające stężenie neuroprzekaźników w mózgu, takie jak rywastygmina (Rivaldo, Evertas) i donepezil (Donepex, Cogiton);
    • poprawiające krążenie mózgowe, takie jak nicergolina (Nilogrin), piracetam (Memotropil, Lucetam), winpocetyna (Vicebrol, Cavinton);
    • przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwlękowe — jeśli istnieje taka potrzeba [1-3].

    Obecnie trwają badania nad lekiem, który miałby zwalczać przyczynę choroby. Przeciwciało monoklonalne aducanumab zmniejsza liczbę szkodliwych złogów białkowych w mózgach chorych. Zahamowanie gromadzenia się tych białek może skutkować zatrzymaniem procesu niszczenia mózgu. Chociaż wyniki badań nad tym lekiem są bardzo obiecujące, nie został on jeszcze wprowadzony do obrotu [4]. (Czytaj także: Aducanumab – lek zwalczający przyczynę choroby Alzheimera)

    5. Czy da się ją całkowicie wyleczyć?

    Tak jak wspomniano powyżej, terapia choroby Alzheimera opiera się wyłącznie na minimalizowaniu uciążliwych objawów. Chociaż są prowadzone badania nad lekiem zwalczającym przyczynę tej choroby, to na jego powszechną dostępność musimy niestety jeszcze poczekać.

    Nasze aktualne narzędzia do walki z chorobą Alzheimera nie są wystarczająco skuteczne, co powoduje, że jest ona aktualnie nieuleczalna. 

    6. Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?

    Liczne badania wskazują, że dieta bogata w antyoksydanty (przeciwutleniacze) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe może stanowić formę profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Antyoksydanty umożliwiają walkę ze stresem oksydacyjnym, który jest jedną z przyczyn rozwoju tej choroby. Do przeciwutleniaczy należą: witaminy A, E i C, flawonoidy, glutation, koenzym Q10, kurkumina. Występują one w dużych ilościach w owocach i warzywach, dlatego tak ważna jest ich codzienna podaż. Co więcej, zaleca się także spożywanie produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie te z rodziny omega-3 (DHA). Codziennie menu warto wzbogacić o tłuste ryby morskie i oleje roślinne [5].

    7. Czy choroba Alzheimera to to samo co choroba Parkinsona?

    Chociaż oba schorzenia należą do chorób neurodegeneracyjnych, to nie są sobie tożsame (Czytaj także: Choroba Parkinsona – czy istnieje skuteczna terapia?). Mają inne przyczyny, a więc i objawy. Główne różnice między nimi to:

    • w chorobie Alzheimera dominują następujące objawy: zaburzenia pamięci, uwagi i świadomości;
    • w chorobie Parkinsona dominują głównie objawy motoryczne, takie jak drżenie ciała, sztywność i spowolnienie ruchów;
    • choroba Parkinsona zazwyczaj zaczyna się objawiać po 50. roku życia, zaś choroba Alzheimera po 65. roku życia [1,6].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/74441,choroba-alzheimera (dostęp z dnia 07.07.2021)
    2. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera (dostęp z dnia 07.07.2021)
    3. A. M. Kubis, M. Janusz, Choroba Alzheimera — nowe możliwości terapeutyczne oraz stosowane modele eksperymentalne, Postepy Hig Med Dosw 2008;62:372-392.
    4. https://mgr.farm/aktualnosci/fda-dopuszcza-do-uzytku-nowy-lek-na-chorobe-alzheimera/ (dostęp z dnia 07.07.2021)
    5. M. Dochniak, K. Ekiert, Żywienie w prewencji i leczeniu choroby Alzheimera i choroby Parkinsona, Piel Zdr Publ 2015,5(2):199-208.
    6. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151060,choroba-parkinsona (dostęp z dnia 07.07.2021)

    Omawiane substancje

    • Nicergolina

      Nicergolina jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego. Substancja ta poprawia przepływ krwi w mózgu i zwiększa jego tlenowanie.
      syntetyczne
    • Piracetam

      Piracetam jest substancją nootropową, która poprawia funkcje poznawcze mózgu. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń pamięci i koncentracji.
      syntetyczne
    • Riwastygmina

      Riwastygmina to substancja chemiczna stosowana w leczeniu chorób neurologicznych. Riwastygmina działa poprzez zwiększenie ilości neuroprzekaźników w mózgu, co poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.
      syntetyczne
    • Winpocetyna

      Winpocetyna to substancja nootropowa, która poprawia funkcje poznawcze mózgu. Może pomóc w poprawie pamięci i koncentracji.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Choroba Alzheimera

      Choroba Alzheimera to postępujące schorzenie neurologiczne, które powoduje stopniową utratę funkcji poznawczych i pamięci. Jest to choroba przewlekła, która dotyka głównie osoby starsze.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .