Zdjęcie Mel, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej, 7,5 mg

Mel

tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej75 mg

Mel to produkt leczniczy w postaci tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Substancja czynna to meloksykam (Meloxicamum). Produkt leczniczy Mel stosowany jest przy leczeniu stanów zapalnych, gorączki i przy zwalczaniu bólu mięśniowego, kostno-stawowego, w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów.

Spis treści

    Opis leku

    Mel – co to?

    Mel to produkt leczniczy w postaci tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej. Substancja czynna to meloksykam (Meloxicamum). Produkt leczniczy Mel stosowany jest przy leczeniu stanów zapalnych, gorączki i przy zwalczaniu bólu mięśniowego, kostno-stawowego, w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Mel?

    Dorosłym oraz młodzieży powyżej 15 roku życia zaleca się przyjmować 1 tabletkę na dobę. Bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, nie należy stosować leku dłużej niż 1 tydzień. Produkt leczniczy może być także stosowany na zlecenie lekarza jako kontynuacja terapii.

     

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Mel?

    Aby przechowywać ten lek, należy trzymać go w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Ważne jest również, aby przechowywać go w oryginalnym opakowaniu, aby zachować jego skuteczność i bezpieczeństwo. Upewnij się, że lek jest poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

    Forma podania

    Lek Mel to tabletki, które rozpuszczają się w jamie ustnej.

    Działania niepożądane

    Jakie działania niepożądane może powodować Mel?

    Lek Mel to lek, który może wywoływać pewne działania niepożądane. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek z poniższych reakcji, należy natychmiast przerwać stosowanie leku MEL i skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego:

    1. Reakcje alergiczne (nadwrażliwość), które mogą objawiać się m.in. jako:
    – Skórne reakcje, takie jak swędzenie, pęcherze, łuszczenie skóry (np. zespół Stevensa-Johnsona).
    – Obrzęk skóry lub błon śluzowych, np. w okolicach oczu, twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, mogący utrudniać oddychanie.
    – Duszność lub napad astmy.
    – Zapalenie wątroby, które może objawiać się żółtaczką, bólem brzucha i utratą apetytu.

    2. Objawy niepożądane z przewodu pokarmowego, zwłaszcza:
    – Krwawienia, które mogą powodować smoliste stolce.
    – Owrzodzenia przewodu pokarmowego, które mogą objawiać się bólem brzucha.

    Należy pamiętać, że krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacja przewodu pokarmowego mogą mieć ciężki przebieg i być potencjalnie śmiertelne, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku.

    Często obserwowane działania niepożądane to m.in. niestrawność, nudności, wymioty, ból brzucha, zaparcia i luźne stolce.

    Należy pamiętać, że niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym Mel, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedrożność tętnic, obrzęki, nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca.

    Jeżeli stosowanie leku MEL powoduje zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

    Przeciwwskazania

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Mel?

    Lek Mel nie powinien być stosowany w przypadku, gdy pacjent:

    • ma uczulenie na meloksykam lub którykolwiek z pozostałych składników leku;
    • jest w trzech ostatnich miesiącach ciąży lub okresie karmienia piersią;
    • jest dzieckiem lub młodzieżą w wieku poniżej 15 lat;
    • ma uczulenie na aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);
    • ma objawy, takie jak astma, duszność, niedrożność nosa, wysypka skórna lub obrzęk naczynioruchowy, po zastosowaniu aspiryny lub innych NLPZ;
    • miał krwawienia z żołądka lub jelit lub perforację żołądka lub jelit po wcześniejszym leczeniu NLPZ;
    • ma chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy lub wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa lub krwawienia występujące co najmniej dwa razy);
    • ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby;
    • ma ciężką niewydolność nerek;
    • miał ostatnio krwawienia w obrębie mózgu lub jakiekolwiek inne krwawienia;
    • ma ciężką niewydolność serca.

    W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Mel. Niniejsza lista nie zawiera wszystkich możliwych przeciwwskazań do stosowania leku, dlatego ważne jest, aby pacjent przed rozpoczęciem leczenia poinformował lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach.

    Przedawkowanie

    Jakie są objawy przedawkowania leku Mel?

    W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Mel należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Objawy przedawkowania leków przeciwzapalnych niesteroidowych (NLPZ), takich jak Mel, mogą obejmować osłabienie, senność, nudności, wymioty i ból żołądka. Jeżeli wystąpią takie objawy, zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku Mel. Jednak należy pamiętać, że przedawkowanie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, ostre niewydolności nerek, zaburzenia czynności wątroby, spłycenie oddechu lub zatrzymanie oddechu, utrata przytomności, napady padaczkowe, zapaść krążenia krwi, zatrzymanie akcji serca oraz natychmiastowa reakcja uczuleniowa, objawiająca się omdleniem, dusznością i reakcjami skórnymi. Dlatego ważne jest, aby w przypadku przedawkowania leku Mel jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

    Wygląd

    Lek Mel to jasnożółte tabletki w kształcie okręgu, o średnicy 9 mm. Mają one zaokrąglone krawędzie i są wypukłe z obu stron. Tabletki mają charakterystyczny zapach.

    Skład leku

    Składniki zawarte w leku Mel to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Mel zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Mel jest Hasco-Lek.

    Kategorie

    Postać

    Moc

    Tablica pytań o Mel

    Brak pytań.

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Mel to: Opokan, Moilec, Remolexam.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .