1. Akcesoria związane z laktacją
1.1. Wkładki laktacyjne
Do wyboru mamy wkładki jednorazowe lub wielorazowego użytku, które można prać. Mają one za zadanie wchłaniać mleko, które może wyciekać z piersi przed lub po karmieniu, dzięki czemu pozwalają zachować czystą bieliznę oraz komfort. Szczególnie przydadzą się na samym początku karmienia piersią, kiedy laktacja nie jest jeszcze unormowana i często zdarza się spontaniczny wypływ mleka (np. Canpol, Lansinoh wkładki laktacyjne jednorazowe).
1.2. Muszle laktacyjne
Zbierają nadmiar pokarmu, który gromadzi się w nich w między kolejnymi karmieniami. Mają także chronić piersi przed obrzękami, wywierając na nie niewielki, kontrolowany ucisk. Wykonane są z silikonu, a więc są wielorazowego użytku. Posiadają niewielkie otwory, dzięki którym powietrze stale dopływa do piersi, dzięki czemu przyspieszają gojenie się poranionych brodawek. Chronią także piersi przed bezpośrednim kontaktem z ubraniem, dzięki czemu pozwalają na zagojenie się ewentualnych ran.
1.3. Nakładki do karmienia
Pomogą w sytuacjach, kiedy brodawki będą poranione i obolałe, co zdarza się zwłaszcza na początku karmienia piersią. Wykonane są z silikonu. Mogą okazać się niezbędne dla mam, które mają wklęsłe lub płaskie brodawki, ponieważ ułatwią dziecku ich uchwycenie i tym samym ssanie. Często są pomocne u dzieci urodzony przedwcześnie, które mają zaburzony odruch ssania, a dzięki osłonkom uchwycenie piersi jest łatwiejsze, a ssanie nie wymaga od nich dużego wysiłku.
1.3. Maść na poranione brodawki
W składzie najczęściej zawierają lanolinę (większość takich maści to 100% wysokooczyszczonej lanoliny), która przyspiesza gojenie ran, a także tworzy warstwę ochronną na powierzchni naskórka. Dzięki temu idealnie nadaje się na poranione podczas karmienia brodawki. Maści zawierających czystą lanolinę nie trzeba zmywać przed karmieniem (np. Lano-maść Ziaja, Lansinoh — lanolina).
1.4. Laktator
Sprawdzi się w przypadku kiedy mama karmiąca będzie chciała wyjść na dłużej z domu i zostawić dziecko pod opieką innej osoby. Będzie także zbawienny podczas tzw. nawału mlecznego w pierwszych dobach po porodzie. Pozwala odciągnąć mleko z piersi, dzięki czemu możliwe jest łączenie karmienia piersią oraz butelką pokarmem mamy. Dostępne są modele ręczne oraz elektryczne, a także laktatory, które łączą w sobie te dwa rozwiązania, tzw. 2w1 (np. Medela Harmony — laktator ręczny, Medela Swing — laktator elektryczny, Esperanza — laktator 2w1).
Czytaj także: 7 powodów, dla których warto karmić dziecko piersią.
2. Plastry przyspieszające gojenie blizn (w przypadku rozwiązania poprzez cięcie cesarskie).
Silikonowe plastry na blizny (Sutricon, Sikatris), przyspieszają proces gojenia się rany po cesarskim cięciu. Plastry można zastosować po zdjęciu szwów, kiedy rana po operacji będzie już zagojona. Plastry można dzielić na kawałki tak, aby dopasować ich wielkość do rozmiaru blizny. Jeden plaster może być stosowany przez kilka dni, aczkolwiek raz dziennie należy go zdjąć i dokładnie umyć bliznę, osuszyć ją, po czym można znów przykleić na nią plaster.
3. Preparat do mycia okolic intymnych.
Zarówno w przypadku rozwiązania przez cesarskie cięcie jak siłami natury, niezbędny jest delikatny preparat do mycia okolic intymnych. Dobrze sprawdzą się preparaty z nanosrebrem lub sprawdzony preparat do higieny intymnej. Z pewnością w tym przypadku nie należy eksperymentować i postawić na produkt, którego używaliśmy wcześniej, w ciąży i przed nią, aby nie narażać się na ewentualne alergie i podrażnienia (np. Vinsvin Mydełko naturalne z nanosrebrem — można je stosować także do mycia rany po cesarskim cięciu).
4. Majtki poporodowe i podkłady poporodowe.
Najlepiej sprawdzą się majtki poporodowe siateczkowe dostępne w aptekach. Są one wielorazowego użytku, dlatego też wystarczy kilka sztuk, które można będzie wyprać. Siateczka, z której są wykonane, zapewnia dostęp powietrza, co sprzyja gojeniu się ran i blizn.
Podkłady poporodowe, pozwolą zachować higienę i komfort podczas połogu, wchłaniając tzw. odchody połogowe (np. Bella podkłady poporodowe, Canpol podkłady poporodowe).
5. Podkłady na łóżko
W niektórych przypadkach, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie, krwawienie podczas połogu może być bardzo obfite. Dlatego też warto zaopatrzyć się w pokłady, które można rozłożyć na łóżku, aby zapobiec ewentualnym zabrudzeniom pościeli (np. Seni podkłady higieniczne, dostępne w różnych rozmiarach).
Sprawdź na liście rzeczy do kupienia czy wszystko masz!
Możesz także pobrać listę w wersji do wydruku: Wyprawka_dla_mamy
Czy to wszystko jest absolutnie niezbędne?
Oczywiście każda mama wyprawkę powinna, skompletować biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Mamy, które nie chcą karmić piersią, nie będą potrzebowały akcesoriów związanych z laktacją. Warto również dowiedzieć się, czy szpital, w którym będziemy rodzić, nie zapewnia przypadkiem niektórych artykułów. W wielu przypadkach rzeczy takie jak podkłady czy też majtki poporodowe są standardem i mamy nie muszą mieć ich ze sobą. Najlepiej skontaktować się z wybranym oddziałem ginekologiczno-położniczym, aby dobrze skompletować swoją wyprawkę.