Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć? | leki.pl
, , , ,

Poznaj domowe sposoby na mroczki przed oczami

SPIS TREŚCI

    Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć?

    Wielu pacjentów bagatelizuje tzw. mroczki przed oczami, jako niegroźny efekt np. zmęczenia. W rzeczywistości mogą one być efektem poważnej choroby. Jakie mogą być przyczyny ich wystąpienia? Czy zawsze są groźne? Czy jest szansa, że przejdą samoistnie? Kiedy należy udać się do lekarza? W jaki sposób leczy się to nieprzyjemne zjawisko?

    Kiedy można mówić o mroczkach przed oczami?

    Mroczki przed oczami przez wielu pacjentów są określane jako „muszki”, „pajęczyny”, „plamki”, „męty”, „błyski” czy „punkty”. Są to ubytki występujące w polu widzenia, ciemne lub czarne, które przesuwają się wraz z ruchami gałki ocznej. Najczęściej pojawiają się w chwili skierowania wzroku w jasne miejsce, np. na białą ścianę. Często tzw. mroczkom przed oczami towarzyszą inne dolegliwości np. swędzenie czy ból oka, spadek ostrości widzenia lub zawroty głowy [1].

    Mroczki przed oczami — przyczyny. Skąd się biorą?

    W przypadku pojawiania się tego typu dolegliwości nie należy od razu panikować. Nie zawsze są one oznaką poważnej choroby, a mogą być spowodowane chociażby zmęczeniem. Również u starszych osób dochodzi z czasem do kurczenia i rozpadania się ciała szklistego, a pływające w cieczy szklistej odłamki zmniejszają ilość światła, które dociera do siatkówki, co powoduje wystąpienie mroczków przed oczami. Mogą być one również objawem niektórych chorób, takich jak np.:

    • guz wewnątrzgałkowy, który naciska na nerw wzrokowy i powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego;
    • nadciśnienie tętnicze — mroczkom mogą towarzyszyć kołatanie serca, szumy uszne czy zawroty głowy;
    • migrena — przed atakiem migreny może dochodzić do tzw. błysków;
    • cukrzyca — jeżeli dojdzie do retinopatii cukrzycowej, mogą się one pojawić wraz z postępującym upośledzenie wzroku;
    • siatkówka oka w przypadku oderwania się od naczyniówki, prowadzi do przedostawania się do ciała szklistego komórek krwi objawiających się jako mroczki przed oczami [2,3].

    Oprócz powikłań po wymienionych chorobach mroczki mogą się pojawić również w przypadku obecności ciała obcego w oku. Jednocześnie może pojawić się łzawienie, ból, zaburzenie pola widzenia czy podrażnienie oka [3].

    Jakie są przyczyny mroczków przed oczami?

    Jak się pozbyć mroczków przed oczami?

    Jeżeli mroczki przed oczami utrzymują się przez dłuższy czas, to koniecznie należy udać się do lekarza. Mogą być one spowodowane przez groźne choroby, dlatego należy wykluczyć taką ewentualność. Z reguły lekarz zleca badanie pola widzenia, ostrości wzroku, dna oka oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Z kolei w przypadku podejrzenia, że mroczki mogą mieć podłoże neurologiczne, wykonuje się tomografię komputerową, rezonans głowy czy USG tętnic szyjnych [1,3].

    Nie istnieje leczenie objawowe, z tego względu kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie ich przyczyny i następnie zaordynowanie odpowiedniego leczenia. Może być konieczna np. operacja, w przypadku gdy mroczki przed oczami są powodowane przez jaskrę czy guz wewnątrzgałkowy. Jeżeli są one objawem powikłań cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego, to stosuje się przede wszystkim leki mające na celu ustabilizowanie tych schorzeń. W wielu innych przypadkach może wystarczyć zmiana trybu życia, diety czy zwiększenie aktywności fizycznej. Z kolei gdy występują zmiany w ciele szklistym bez znanej etiologii, nie stosuje się żadnego leczenia [1,2].

    Jakie są domowe sposoby na mroczki przed oczami?

    Jak wspomniano, nie ma bezpośredniego sposobu pozbycia się mroczków przed oczami. Wszystko zależy od przyczyny ich powstawania. Niemniej jednak w wielu przypadkach, pomocna może być zmiana trybu życia. Odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pozwolą na poprawę stanu zdrowia. Jako że mroczki przed oczami często są związane z zaburzeniami widzenia, to warto rozważyć suplementację odpowiednich preparatów poprawiających wzrok czy odpowiednich kropli do oczu [1,2].

    Jakie są tabletki na mroczki przed oczami?

    Mroczki przed oczami są z reguły związane z problemami z ciałem szklistym lub siatkówką i mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia widzenia. Z tego względu warto skonsultować z lekarzem, czy nie warto suplementować produktów wspomagających pracę wzroku i działających antyoksydacyjne, np. zawierających witaminę A, witaminę E, luteinę, zeaksantynę czy kwasy omega-3 np. Resvega, Nutrof Total czy Super Optic [1,2].

    Jakie są krople na mroczki przed oczami?

    Tak jak w przypadku wymienionych powyżej preparatów doustnych, tak samo i krople do oczu nie będą bezpośrednio pomocne w pozbyciu się mętów pod oczami. Pewną ulgę w przypadku odczuwania dyskomfortu mogą dać krople typu Iana, Zabak czy HialEye [1,2].

    Podsumowanie

    Niestety w przypadku mroczków przed oczami nie istnieje żadne leczenie objawowe. Jeżeli są one związane z niedoborami żywieniowymi, stosuje się odpowiednio zbilansowaną dietę, jeżeli spowodowane są jaskrą, to konieczna może być nawet operacja. W każdym przypadku wystąpienia mroczków pod oczami warto udać się do lekarza, aby poszukać ich przyczyny. W niektórych przypadkach mogą być spowodowane groźnymi chorobami, dlatego nie warto czekać z diagnostyką.

    Bibliografia

    1. Mulak M., Misiuk-Hojło M., Zaburzenia widzenia – złudzenia i halucynacje wzrokowe, Przegląd Okulistyczny, Górnicki Wydawnictwo Medyczne.
    2. Lyssek-Boroń A., Dobrowolski D., Migacz-Ruchlewicz D., Wylęgała E., Nawrotowe odwarstwienie siatkówki w wysokiej krótkowzroczności, Przegląd Okulistyczny, Górnicki Wydawnictwo Medyczne.
    3. Sabel B.A., Wang J., Cárdenas-Morales L., Faiq M., Heim C., Mental stress as consequence and cause of vision loss: the dawn of psychosomatic ophthalmology for preventive and personalized medicine, EPMA J, 2018.

    Omawiane substancje

    • Kwasy omega-3

      Kwasy omega-3 są niezbędne dla zdrowia człowieka. Można je znaleźć w rybach, orzechach i nasionach lnu.
      syntetyczne
    • Witamina A

      Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
      Witaminy i mikro- i makroelementy
    • Witamina E

      Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
      syntetyczne
    • Zeaksantyna

      Zeaksantyna to substancja lecznicza, która jest naturalnym barwnikiem występującym w roślinach i ma działanie przeciwutleniające.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .