Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Jakie zastosowanie ma żyworódka? | leki.pl

Poznaj właściwości lecznicze żyworódki

SPIS TREŚCI

    Jakie zastosowanie ma żyworódka?

    Cudowny liść, cud świata, roślina życia – to tylko niektóre ze zwyczajowych określeń żyworódki pierzastej (łac. Kalanchoe pinnata). Ze względu na swoje właściwości lecznicze, roślina jest stosowana w medycynie naturalnej zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

    Jakie właściwości ma żyworódka?

    Choć żyworódka pierzasta pochodzi z Madagaskaru, gatunek ten rozprzestrzenił się i obecnie możemy ją spotkać w naturalnym środowisku w rejonie Ameryki Środkowej, Australii oraz Azji. W Polsce żyworódka pierzasta jest wykorzystywana zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Pozyskuje się z niej sok, syrop oraz olejek, bywa także składnikiem różnego rodzaju kremów, balsamów i odżywek.

    Ta niepozorna roślina obfituje w przeróżne związki chemiczne, które wykazują działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, a nawet antynowotworowe, m.in.:

    • alkaloidy;
    • triterpeny;
    • flawonoidy;
    • lipidy;
    • makroelementy, takie jak: magnez, potas, wapń, sód oraz fosfor;
    • mikroelementy: cynk, żelazo;
    • witaminy: kwas askorbinowy, witaminy z grupy B.

    Żyworódka zawiera również pewną ilość bufadienolidów, związków chemicznych, które aktywnością i strukturą przypominają glikozydy nasercowe (digitoksynę i digoksynę stosowane m.in. w niewydolności serca oraz migotaniu przedsionków). Badania kliniczne wykazały, że owe bufadienolidy wykazują potencjalne działanie przeciwnowotworowe, a także przeciwbakteryjne i owadobójcze.

    Ze względu na działanie nasercowe wyciągu z żyworódki, należy ostrożnie dobierać preparaty doustne, a jeśli już wybierzemy konkretny produkt, zadbajmy o to, aby nie przekroczyć zalecanych dawek [1].

    Która żyworódka jest lecznicza?

    Pamiętajmy, że gatunkiem posiadającym właściwości lecznicze jest żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe pinnata), za trującą uważa się natomiast żyworódkę wąskolistną (łac. Kalanchoe tubiflora) oraz żyworódkę Daigremonta (łac. Kalanchoe daigremontiana) [1].

    Jak stosować żyworódkę na skórę?

    Niemal na całym świecie korzysta się z jej właściwości regenerujących skórę — wyciąg z żyworódki pozwala przyspieszyć gojenie zadrapań, skaleczeń oraz niewielkich oparzeń. Roślina wykazuje także właściwości antybakteryjne, dlatego może okazać się skuteczna w przypadku wystąpienia wyprysków skórnych, a także pomocniczo w terapii trądziku.

    Wyciąg z żyworódki jest również wskazany do stosowania w celu zniwelowania świądu i zaczerwienienia wywołanego przez ukąszenia owadów.

    Jak stosować żyworódkę na skórę? Na niewielkie zadrapania, ukąszenia owadów i wypryski możemy aplikować sok lub świeży miąższ z liści. Możemy również wykorzystać gotowe preparaty dostępne w aptekach, czyli maści, żele, zasypki lub płyny z ekstraktem z żyworódki (np. maść z żyworódki lub płyn wzbogacone ekstraktem z aloesu GorVita, EkaMedica żyworódka pierzasta płyn).

    Zarówno postaci stałe, jak i płynne można aplikować na skórę w zależności od potrzeb (bądź według zaleceń lekarza lub farmaceuty), przy czym unikajmy stosowania preparatów na silnie uszkodzoną skórę, rozległe rany i oparzenia [1,2].

    Na co stosować żyworódkę?

    Żyworódka pierzasta — inne potencjalne zastosowania lecznicze

    Żyworódka pierzasta wciąż jest przedmiotem zainteresowania wielu naukowców. Bada się ją nie tylko pod kątem potencjalnej aktywności antynowotworowej oraz przeciwgrzybiczej, ale również w kontekście działania przeciwdrgawkowego i przeciwpierwotniakowego (uważa się, że wyciąg z żyworódki może być pomocny w przebiegu leiszmaniozy).

    Co więcej, wodny wyciąg z żyworódki pierzastej może zmniejszać odczuwanie bólu oraz działać przeciwzapalnie, a także nefroprotekcyjnie (ochronnie na nerki). Z kolei zagęszczony sok z liści wykazuje prawdopodobny efekt hepatoprotekcyjny (ochronny na miąższ wątroby) [1,2].

    Bibliografia

    1. Quazi Majaz, A., et al. „The miracle plant (Kalanchoe pinnata): a phytochemical and pharmacological review.” Int J Res Ayurveda Pharm 2.5 (2011): 1478-82.
    2. Rajsekhar, P. B., et al. „The “Wonder Plant” Kalanchoe pinnata (Linn.) Pers.” A Review.

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Oparzenie chemiczne I stopnia

      Oparzenie chemiczne I stopnia jest to uszkodzenie skóry spowodowane kontaktem z substancją chemiczną, które objawia się zaczerwienieniem, bólem i obrzękiem. W przypadku oparzenia chemicznego I stopnia zaleca się natychmiastowe przemywanie skóry wodą i stosowanie kremów łagodzących.
    • Ugryzienie lub użądlenie przez owady

      Ugryzienia lub użądlenia przez owady mogą powodować różne reakcje organizmu, od łagodnych do bardzo poważnych, w zależności od rodzaju owada i indywidualnej reakcji organizmu. W niektórych przypadkach konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna, aby uniknąć poważnych powikłań.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .