Leki ziołowe mogą stanowić skuteczną formę profilaktyki i leczenia infekcji dróg moczowych o łagodnym przebiegu. Mądrze wykorzystane preparaty roślinne mogą pomóc pacjentowi uniknąć antybiotykoterapii, która ciągnie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Jakie zioła mogą pomóc w przypadku bakteryjnego zakażenia dróg moczowych?
Infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych rodzajów chorób wywoływanych przez bakterie. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet, które są narażone 30-krotnie bardziej na bakteryjne zakażenie pęcherza i moczowodów od mężczyzn, a infekcje te w ich przypadku mają często charakter nawracający. Prowadzi to do nadużywania antybiotyków, co może prowadzić do długoterminowych negatywnych konsekwencji, takich jak uszkodzenie naturalnej mikroflory i rozwój szczepów bakterii antybiotykoopornych. Z tego względu warto rozważyć leki ziołowe jako formę leczenia infekcji dróg moczowych lub ich profilaktykę [1,2].
Leki ziołowe zawierające mącznice lekarską
Liść mącznicy lekarskiej (Uva-ursi folium) zawiera substancje bioaktywne, które wspomagają leczenie stanów zapalnych dróg moczowych i pęcherza wywołanych przez bakterie. Związki te w zasadowym środowisku moczu przejawiają aktywność przeciwbakteryjną. Przy stosowaniu tego zioła nie należy przyjmować środków zakwaszających mocz, takich jak duże dawki witaminy C. Takie połączenie zniesie aktywność związków antybakteryjnych znajdujących się w mącznicy lekarskiej. Co ciekawe ziele to od wieków było wykorzystywane do zwalczania infekcji dolnych dróg moczowych w medycynach tradycyjnych ludów zamieszkujących Europę i Amerykę [3].
Najważniejszym terapeutycznie składnikami suszonych liści mącznicy jest arbutyna. Wybierając ziołowy preparat z Uva-ursi folium należy zwrócić uwagę na to, czy jest on standaryzowany pod względem zawartości tej substancji [3].
Skuteczne zioła w infekcjach, czyli leki roślinne zawierające liść mącznicy lekarskiej:
- LABOFARM Liść mącznicy, saszetki do przygotowywania naparu;
- Urofort, płyn doustny.
Suplementy zawierające owoc żurawiny
Żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus) to krzewinka rosnąca na torfowiskach i terenach bagiennych. Zioła w infekcjach pęcherza stosowane są od wieków. W przeszłości zajmowała ważne miejsce w polskiej medycynie ludowej. Jej owoce zawierają działający przeciwzapalnie kwas askorbinowy, garbniki o właściwościach ściągających oraz przeciwbakteryjną arbutynę. Zarówno sok jak i wywar z tego surowca zielarskiego działają napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Ekstrakty z żurawiny zakwaszają mocz i wykazują aktywność antyseptyczną w układzie wydalniczym. Dzięki temu przeciwdziała stanom zapalnym dróg moczowych. Preparaty oparte na owocu żurawiny zalecane są do stosowania jako profilaktyka często nawracających infekcji pęcherza [3].
Suplementy diety zawierające ekstrakt z owocu żurawiny:
- Solgar żurawina, kapsułki
- Urofem Żurawina, tabletki powlekane
- Żurawina Herbapol, kapsułki
Leki ziołowe zawierające liść brzozy
Substancje pomocne w zwalczaniu infekcji dróg moczowych znajdują się w liściach (Betulae folium) dwóch gatunków brzozy: brodawkowatej i omszonej. Zioła te działają poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu, co wspiera usuwanie bakterii z pęcherza i moczowodów. Dodatkowo liść brzozy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Zapobiega również tworzeniu się złogów kamieni w układzie wydalniczym. Surowiec ten zawiera składniki bioaktywne takie jak flawonoidy, saponiny, kwasy organiczne, żywice, garbniki i olejki eteryczne. To dzięki nim zioła w infekcjach są skuteczne [3].
Leki roślinne oparte na liściu brzozy:
- Urosept, tabletki
- Succus Betulae Phytopharm, płyn
- Zielnik Apteczny liść brzozy, zioła do zaparzania.
Leki ziołowe zawierające ziele skrzypu
Ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense) kojarzy się głównie pacjentom z suplementami diety wspierającymi dobry stan włosów i paznokci, jednak surowiec ten dzięki właściwościom moczopędnym może wpływać korzystnie na stan dróg moczowych. Przepłukuje je i usuwa zalegające bakterie. Z tego względu preparaty zawierające ziele skrzypu stosowane są w zakażeniach bakteryjnych dróg moczowych oraz w kamicy nerkowej. Surowiec ten zawiera duże ilości krzemionki, alkaloidy, saponiny (ekwizetoninę) i flawonoidy (izokwercytrynę), a składniki te nadają mu właściwości moczopędne, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne [3].
Leki zawierające ziele skrzypu:
- Zielnik Apteczny ziele skrzypu, zioła do sporządzania naparu.