Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) — co to za choroba? | leki.pl
,

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) i jak je leczyć?

SPIS TREŚCI

    Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) — co to za choroba?

    Łojotokowe zapalenie skóry może dotykać osoby w każdym wieku, w tym także niemowlęta i młodzież. Jest to schorzenie przewlekłe, które charakteryzuje się okresami zaostrzenia i wyciszenia. Jak je rozpoznać i leczyć?

    Jak objawia się ŁZS?

    Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą zapalną. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należą rumień, świąd, a także łuszczenie się naskórka. Częściej chorują mężczyźni, a nasilenie objawów choroby obserwuje się szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Symptomy choroby najczęściej można dostrzec na skórze owłosionej głowy. Mogą pojawić się także na twarzy, klatce piersiowej, plecach i w pachwinach. Można pomylić je m.in. z łuszczycą, jednak ŁZS w porównaniu do niej, zazwyczaj występuje na większym obszarze skóry, a także różni się obrazem w badaniu histopatologicznym (czytaj także: Łupież skóry owłosionej głowy — przyczyny i leczenie).

    U niemowląt ŁZS najczęściej pojawia się na skórze owłosionej głowy jako tzw. ciemieniucha, w postaci białych lub żółtych, tłustych łusek. W tym przypadku schorzenie zazwyczaj ustępuje samoistnie  [1].

    Jakie są przyczyny ŁZS?

    Za przyczynę łojotokowego zapalenia skóry uznaje się nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Jednocześnie udział w występowaniu ŁZS ma lipofilny drożdżak, Malassezia furfur, który naturalnie występuje na naszej skórze. Najprawdopodobniej u niektórych osób powoduje on nieswoistą odpowiedź immunologiczną, która uruchamia kaskadę zmian w obrębie skóry.

    Przyczyn łojotokowego zapalenia skóry upatruje się również w czynnikach środowiska takich jak zanieczyszczenie powietrza, podrażnienie skóry przez produkty kosmetyczne czy też nadmierne promieniowanie słoneczne [1,2].

    Jak leczyć ŁZS? 

    Leczenie jest stosunkowo trudne, ponieważ zmiany chorobowe często nawracają. Podstawą jest terapia miejscowa (szampony, maści, kremy, lotiony, roztwory), natomiast w cięższych przypadkach dopuszcza się także stosowanie leków doustnych. Przy wyborze preparatów miejscowych, warto zwrócić uwagę na właściwości zastosowanych w nich podłoży:

    • maści wpływają na uwodnienie warstwy rogowej skóry, dzięki czemu zwiększają penetrację składników aktywnych; szczególnie zaleca się je do stosowania w przypadku ognisk hiperkeratolitycznych (miejsca z nadmiernym rogowaceniem naskórka) ze skłonnością do lichenifikacji (wzmożone zgrubienie i szorstkość skóry),
    • kremy ze względu na swój hydrofilowy charakter, słabiej penetrują, wgłąb skóry; sprawdzą się w przypadku aktywnych stanów zapalnych, gdzie dodatkowo występują wysięki,
    • lotiony, roztwory działają przede wszystkim powierzchownie, sprawdzą się do zastosowania na obszarze skóry owłosionej głowy [3].

    Leczenie miejscowe

    Wśród preparatów, które stosuje się najczęściej, można wyróżnić:

    • Szampony lecznicze stosowane w przypadku pojawienia się objawów w obrębie skóry owłosionej głowy,  mogą zawierać:  ketokonazol o działaniu przeciwgrzybiczym (Nizoral, Zoxin-med, Nizax Activ), siarczek selenu (Selsun blue, Capitis duo), pirokton olaminy (Octopirox).
    • Maści lub kremy o działaniu przeciwgrzybiczym z ketokonazolem (Nizoral) 
    • Leki o działaniu przeciwzapalnym z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, powinno się je stosować przez jak najkrótszy czas;  
      • glikokortykosteroidy klasyczna metoda terapii z wykorzystaniem tej grupy leków polega na stosowaniu początkowo silnego steroidu, a następnie zastąpienie go słabszym (wg klasyfikacji amerykańskiej glikokortykosteroidy podzielono na 7 grup, gdzie I grupa to preparaty najsilniejsze np. Dipropionian betametazonu (Diprolene), a VII grupa to leki najsłabsze np. Hydrokortyzon (Maxicortan)); glikokortykosteroidów nie stosuje się na zmiany występujące w obrębie twarzy, ze względu na często występujące powikłania. Należą do nich m.in. ścieńczenie skóry, rozszerzenie naczyń krwionośnych czy też wykwity w postaci grudek lub krostek.
      • inhibitory kalcyneuryny pimekrolimus (Elidel krem) lub takrolimus (Protopic maść) są lekami drugiego rzutu, dobrze tolerowanymi przez pacjentów, jednak nie posiadają rejestracji przez FDA w terapii tego schorzenia; można je bezpiecznie stosować  m.in. w przypadku pojawienia się zmian zapalnych na twarzy.
    • Preparaty o działaniu keratolitycznym: kwas salicylowy, mocznik pomocne w usunięciu zewnętrznej warstwy nadmiernie namnażającej się warstwy rogowej naskórka,
    • Inne preparaty stosowane w leczeniu ŁZS: olejek z drzewa herbacianego, dziegcie (ExoTar szampon), emolienty (przede wszystkim w przypadku ciemieniuchy u niemowląt, zmiękczają powstałe na skórze łuski, które później można łatwo usunąć) [1,3].

    Leczenie doustne

    Jeśli preparaty miejscowe okażą się nieskuteczne, należy rozważyć terapią doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi. Wśród nich najczęściej stosowane to ketokonazol (Ketoconazole HRA) i itrakonazol (Itrax, Orungal) [1].

    Czy dieta może mieć wpływ na występowanie ŁZS?

    Najnowsze doniesienia wskazują, że sposób odżywiania może wpływać na ryzyko wystąpienia ŁZS. Badania wykazały, że dieta bogata w czerwone mięso, a także produkty o znacznym stopniu przetworzenia, istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia tej choroby. Zależność tę udało się wykazać w grupie badanych kobiet. Natomiast osoby, które spożywały dużo owoców, były mniej podatne na zachorowanie aż o 25% w porównaniu do grupy kontrolnej. Hipoteza związana z korzystnym wpływem diety bogatej w owoce może być uzasadniona faktem, że produkty te są niezwykle zasobne w witaminy oraz minerały, antyoksydanty, a także inne związki bioaktywne, które mogą zredukować stany zapalne [4].

    Bibliografia

    1. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/133307,rozpoznanie-i-leczenie-lojotokowego-zapalenia-skory,1
    2. C. Dessinioti, A. Katsambas, Seborrheic dermatitis: Etiology, risk factors, and treatments: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, Volume 31, Issue 4, July–August 2013, Pages 343-351
    3. A. Kaszuba, M. Pastuszka, A.Kaszuba, Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry — zalecane standardy postępowania,  Klinika Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
    4. Sanders M.G.H., Pardo L.M., Ginger R.S., Kiefte-de Jong J.C., Nijsten T.: Association between Diet and Seborrheic Dermatitis: A Cross-Sectional Study. J Invest Dermatol. 2019 Jan;139(1):108-114

    Omawiane substancje

    • Ketokonazol

      Ketokonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu chorób skóry i paznokci. Substancja ta hamuje wzrost grzybów i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się.
      syntetyczne
    • Kwas salicylowy

      Kwas salicylowy jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach keratolitycznych i przeciwzapalnych. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik i łuszczyca.
      syntetyczne
    • Mocznik

      Mocznik jest białym, krystalicznym związkiem chemicznym o wzorze NH2CONH2. Jest stosowany w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako składnik kremów nawilżających i leków moczopędnych.
      syntetyczne
    • Pimekrolimus

      Pimekrolimus jest substancją stosowaną w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.
      syntetyczne
    • Pirokton olaminy

      Piroctone olamine to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach przeciwłupieżowych oraz w leczeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, hamując rozwój drobnoustrojów i łagodząc objawy chorób skórnych.
      syntetyczne
    • Takrolimus

      Takrolimus jest lekiem immunosupresyjnym stosowanym po przeszczepie narządów. Substancja ta hamuje aktywność układu odpornościowego organizmu.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    • Łojotokowe zapalenie skóry

      Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry, która charakteryzuje się nadmierną produkcją łoju i stanem zapalnym skóry. Objawy łojotokowego zapalenia skóry to m.in. łuszczenie skóry, zaczerwienienie, swędzenie oraz pojawienie się zaskórników i krostek.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .