Przeciwwskazania
Cytryniec chiński nie powinien być stosowany przez osoby, które mają alergię na tę roślinę. Nie jest on także zalecany dla kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci, ponieważ nie ma wystarczających badań na temat jego bezpieczeństwa dla tych grup. Osoby z problemami z sercem, wątrobą lub nerkami powinny omówić z lekarzem możliwość stosowania cytryńca chińskiego.
Działania niepożądane
Cytryniec chiński może powodować reakcje alergiczne, biegunkę, nudności i wymioty. Możesz też odczuwać ból brzucha lub zawroty głowy. U niektórych osób może wystąpić senność, więc być może nie powinieneś go brać przed prowadzeniem samochodu lub obsługą ciężkiego sprzętu. W rzadkich przypadkach może dojść do zmniejszenia liczby płytek krwi, czyli trombocytów, co zwiększa ryzyko krwawienia.
Surowiec zielarski
liście, kwiaty, owoce, korzenie, nasiona, pędy
Skład chemiczny
Cytryniec chiński zawiera wiele związków aktywnych, które mają korzystne działanie na organizm. Do najważniejszych należą: synepfrynę, która przyspiesza przemianę materii i pobudza układ nerwowy; naringeninę, która działa antyoksydacyjnie i przeciwnowotworowo; hesperydynę, która działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo; oraz nobiletynę, która wykazuje potencjalne działanie przeciwcukrzycowe i neuroprotekcyjne. Cytryniec chiński jest także źródłem witamin, w tym witaminy C, oraz minerałów.
Działanie
Cytryniec chiński to roślina, która ma właściwości ochronne dla organizmu. Działa jak naturalny antyoksydant, co oznacza, że chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników — cząsteczek, które mogą powodować starzenie się i choroby. Dodatkowo cytryniec wspomaga pracę naszego układu immunologicznego, dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na infekcje.
Zastosowanie
Leki zawierające cytryniec chiński stosuje się przede wszystkim w celu pomocy w leczeniu trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu. Mogą one pomóc w przypadku bezsenności związanej ze stresem. Ponadto cytryniec chiński jest używany w leczeniu niepokoju i nerwowości, ponieważ ma właściwości uspokajające. Pamiętaj jednak, że każdy lek powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem.
Najważniejsze interakcje z lekami
Cytryniec chiński nie powinien być stosowany równocześnie z lekami na depresję, zwłaszcza z grupy inhibitorów MAO. Może to prowadzić do niebezpiecznych interakcji. Leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, też mogą reagować z cytryńcem, zwiększając ryzyko krwawień. Ponadto, jeśli bierzesz leki na cukrzycę lub leki obniżające ciśnienie, pamiętaj o skonsultowaniu się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować cytryniec.