Przeciwwskazania
Szafran nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ może on prowadzić do poronienia. Osoby z chorobą serca, wysokim ciśnieniem krwi, zaburzeniami psychicznymi albo alergią na szafran także powinny go unikać. Szafran może też zaszkodzić osobom z chorobami wątroby i nerek. Pamiętaj, zawsze przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku skonsultuj się z lekarzem.
Działania niepożądane
Szafran, choć zdrowy, może powodować niepożądane efekty, szczególnie przy nadmiernym spożyciu. Może wywołać nudności, bóle głowy, zawroty głowy czy nawet wymioty. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć również reakcji alergicznych. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może prowadzić do żółtej skóry. Uciążliwe mogą być problemy z zasypianiem, bo szafran działa pobudzająco.
Surowiec zielarski
znamię, kwiat
Skład chemiczny
Szafran zawiera wiele różnych aktywnych związków chemicznych, które są odpowiedzialne za jego unikalne właściwości. Należą do nich: krocytyna, krocyn, szafranal, pikrokrocyna oraz różne karotenoidy, takie jak zeaksantyna, luteina i alfa- i beta-karoten. W szafranie występują również minerały takie jak potas, wapń, magnez, żelazo oraz witaminy z grupy B i C.
Działanie
Szafran zawiera przeciwutleniacze, które chronią nasze komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ponadto szafran wpływa na nasz mózg, zwiększając poziom serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój. Działa także relaksująco i uspokajająco.
Zastosowanie
Leki zawierające szafran stosuje się przede wszystkim dla poprawy nastroju i zwalczania objawów depresji. Pomagają również przy problemach z zasypianiem. Niekiedy używa się ich w stanach lękowych. Szafran ma też właściwości przeciwzapalne, więc może być używany w leczeniu stanów zapalnych np. w układzie pokarmowym.
Najważniejsze interakcje z lekami
Szafranu nie powinniśmy łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak aspiryna czy warfaryna. Ten ziołowy dodatek ma właściwości przeciwkrzepliwe, więc może wzmocnić działanie tych leków, zwiększając ryzyko krwawienia. Dodatkowo szafran może wpływać na poziom cukru we krwi, więc osoby zażywające leki na cukrzycę powinny być ostrożne.