Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków na bazie goryczki żółtej, jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jeżeli masz problemy z wątrobą. Zazwyczaj nie jest też zalecane dla dzieci, chyba że pod nadzorem lekarza. Jest to związane z tym, że substancje zawarte w goryczce mogą wpłynąć negatywnie na te grupy osób.

Działania niepożądane

Goryczka żółta może powodować nieprzyjemne efekty uboczne. Niektóre osoby mogą doświadczyć bólów głowy, mdłości, wymiotów, biegunki lub utraty apetytu. W niektórych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie, obrzęki, duszności czy trudności z przełykaniem. Jeśli zaobserwujesz którekolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Surowiec zielarski

korzenie, liście, ziele, kwiaty

Skład chemiczny

Goryczka żółta zawiera wiele związków aktywnych, są to między innymi: goryczki — amarogentyna, goryczka nikotyna, goryczka oraz alkaloidy, takie jak gentiopikryna czy gentianina. Inne związki aktywne to flawonoidy, w tym izowiteksyna, skoparina, witeksyna, oraz triterpeny i polisacharydy. Często występuje też w niej olejek eteryczny, kwas gentiowy, karotenoidy i witamina C.

Działanie

Goryczka żółta to roślina, która działa jak naturalny antybiotyk i pomaga w walce z różnego rodzaju infekcjami. Poprawia także apetyt i trawienie. Działa przeciwzapalnie, może również pomóc w walce z gorączką. Jej składniki aktywne pomagają organizmowi walczyć z drobnoustrojami i wzmacniają układ odpornościowy.

Zastosowanie

Leki z goryczką żółtą stosuje się przede wszystkim dla poprawy trawienia. Pomagają przy problemach z apetytem, bo zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Są przydatne także wtedy, kiedy czujemy ciężkość po jedzeniu, ból brzucha, nudności czy wzdęcia. Ponadto mogą być pomocne przy rekonwalescencji po przebytych chorobach, ponieważ wzmacniają organizm.

Najważniejsze interakcje z lekami

Goryczka żółta może oddziaływać negatywnie z niektórymi lekami. Należą do nich między innymi leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), które mogą zintensyfikować ich działanie i zwiększyć ryzyko krwawienia. Goryczka może jednak również osłabiać działanie leków na nadciśnienie czy cukrzycę. Zawsze konsultuj przyjmowanie ziół z lekarzem lub farmaceutą.