Przeciwwskazania
Pierwiosnek lekarski to roślina, której ekstrakt stosowany jest w niektórych lekach, np. na kaszel. Ale są osoby, które nie powinny go używać. Jeżeli masz alergię na pierwiosnek lub inne rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, omiń te leki. To samo dotyczy osób z chorobami serca, nerek lub wątroby. Nie zaleca się też stosowania go przez kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem.
Działania niepożądane
Pierwiosnek lekarski rzadko powoduje skutki uboczne, ale mogą one obejmować nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha i reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd, zaczerwienienie skóry, obrzęki. Może również powodować zawroty głowy i zmęczenie.
Surowiec zielarski
korzeń, liście, kwiaty
Skład chemiczny
Pierwiosnek lekarski zawiera wiele związków aktywnych, które przyczyniają się do jego właściwości leczniczych. Zaliczają się do nich:
1. Saponiny – mają działanie wykrztuśne i przeciwzapalne.
2. Flawonoidy – działają przeciwutleniająco, zapobiegają uszkodzeniom komórek.
3. Związki fenolowe – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
4. Karotenoidy – odpowiadają za kolor kwiatów, mają też działanie przeciwutleniające.
5. Alkaloidy – mogą działać przeciwbólowo, uspokajająco czy przeciwzapalnie.
6. Cukry proste — mają działanie nawilżające, łagodzące i regenerujące.
7. Kwasy organiczne – mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
8. Związki mineralne – dostarczają organizmowi niezbędnych mikroelementów.
Działanie
Pierwiosnek lekarski zawiera on wiele związków chemicznych, które działają na organizm człowieka. Przede wszystkim, pomaga w usuwaniu nadmiaru śluzu z dróg oddechowych. Ponadto, związki w niej zawarte rozszerzają naczynia krwionośne, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Pierwiosnek lekarski ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Zastosowanie
Leki zawierające pierwiosnek lekarski stosuje się, gdy mamy problemy z układem oddechowym. Znajdą one zastosowanie na przykład w przypadku kaszlu, astmy czy zapalenia oskrzeli. Pomagają one zwalczyć infekcje, usprawniają wydalanie flegmy oraz łagodzą ból gardła.
Najważniejsze interakcje z lekami
Pierwiosnek lekarski nie powinien być stosowany z lekami na nadciśnienie, jak np. beta-blokerami czy blokerami kanałów wapniowych. Może też wchodzić w interakcje z lekami przeciwpłytkowymi (na krzepliwość krwi), jak aspiryna czy warfaryna. Dodatkowo pierwiosnek może powodować efekty uboczne w połączeniu z lekami nasennymi. Pamiętaj, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.