Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających prawoślaz lekarski, jeśli masz alergię na tę roślinę. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz problemy z układem pokarmowym (jak wrzody żołądka) lub masz planowaną operację, powinieneś najpierw poradzić się lekarza. Niektóre leki mogą też reagować z prawoślazem, co może powodować problemy.

Działania niepożądane

Prawoślaz lekarski jest zazwyczaj dobrze tolerowany i rzadko powoduje skutki uboczne. Niemniej jednak, u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne takie jak wysypka, swędzenie, kłopoty z oddychaniem czy obrzęk twarzy. Inną możliwością są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka czy ból brzucha. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Surowiec zielarski

kwiaty, liście, korzeń, łodyga

Skład chemiczny

Prawoślaz lekarski zawiera głównie śluzy, które są bogate w polisacharydy. Są to związki odpowiedzialne za działanie wykrztuśne i łagodzące podrażnienia błon śluzowych. Dodatkowo prawoślaz lekarski zawiera także flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Znajdziemy w nim również antocyjany, które mają działanie antyoksydacyjne i ochronne dla naczyń krwionośnych, sterole, które uczestniczą w budowie błon komórkowych oraz cukry proste.

Działanie

Prawoślaz lekarski to roślina, która pomaga w leczeniu problemów z oddychaniem i układem pokarmowym. Działa to tak, że tworzy powłokę na śluzówce, chroniąc ją przed drażnieniem. Ta naturalna osłona pomaga zmniejszyć podrażnienia i łagodzić ból.

Zastosowanie

Leki zawierające prawoślaz lekarski stosuje się przede wszystkim jako środek łagodzący podrażnienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych, czyli gardła, krtani czy tchawicy. Pomagają one zwalczać kaszel, zarówno suchy, jak i mokry. Prawoślaz lekarski może być też stosowany do łagodzenia zgagi i ochrony błony śluzowej żołądka.

Najważniejsze interakcje z lekami

Prawoślaz lekarski może wpływać na działanie innych leków, zwłaszcza tych przyjmowanych doustnie. Może bowiem opóźniać ich wchłanianie do organizmu. W szczególności nie powinniśmy łączyć go z lekami na cukrzycę, antybiotykami oraz lekami na serce. W razie wątpliwości zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.