Przeciwwskazania

Niektóre osoby mogą wykazywać alergię na konopię siewną, więc jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowe reakcje, zaprzestań stosowania. Leki te mogą również wpływać na twoją zdolność do jazdy lub obsługi maszyn. Dzieci i kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać konopii siewnej. Jeśli bierzesz inne leki, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ konopia siewna może interferować z niektórymi lekami.

Działania niepożądane

Konopia siewna może powodować problemy z pamięcią, lęki, ataki paniki, szybkie bicie serca, suche usta i oczy, uczucie lenistwa i dezorientacji. U niektórych osób może przyczyniać się do wystąpienia objawów psychotycznych, takich jak halucynacje czy paranoja.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, nasiona

Skład chemiczny

Konopia siewna zawiera wiele związków aktywnych. Główne to kannabinoidy, takie jak cannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), choć THC jest obecny tylko w niewielkich ilościach. Inne kannabinoidy to cannabigerol (CBG), cannabinol (CBN) i cannabichromene (CBC). Konopia siewna zawiera również terpeny, takie jak mircen, limonen, pinen. Dodatkowo konopia siewna jest bogatym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów.

Działanie

Konopia siewna zawiera dwa główne składniki: THC i CBD. THC jest substancją psychoaktywną, która powoduje uczucie odużenia, natomiast CBD nie ma takich efektów. Te składniki wpływają na system endokannabinoidowy w naszym organizmie, który reguluje różne procesy, takie jak nastrój, sen czy apetyt.

Zastosowanie

Leki z konopii siewnej stosuje się przede wszystkim w celu łagodzenia objawów bólowych, np. przy chorobach przewlekłych, nowotworach czy stwardnieniu rozsianym. Pomaga również w łagodzeniu nudności i wymiotów po chemioterapii. Produkty na bazie konopii siewnej wykorzystuje się też w terapii chorób neurologicznych, takich jak epilepsja.

Najważniejsze interakcje z lekami

Konopie siewne nie powinny być stosowane równocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi, antykoagulantami (na przykład warfaryną), lekami na cukrzycę, lekami na nadciśnienie, a także środkami wpływającymi na funkcjonowanie wątroby. Mogą one wzajemnie wpływać na siebie, co może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków.