Przeciwwskazania

Leków z babką płesznik nie powinno się stosować, gdy ktoś cierpi na zaparcia, ma problemy z przewodem pokarmowym (na przykład wrzody żołądka) lub ma kłopoty z sercem. Nie powinniśmy też ich używać, jeśli mamy alergię na tę roślinę. Dodatkowo jest to lek, którego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią bez konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Babka płesznik przy nieprawidłowym stosowaniu może wywołać biegunkę, nudności i wymioty. W skrajnych przypadkach może prowadzić do utraty elektrolitów, co z kolei wywołuje osłabienie, kołatanie serca i zaburzenia rytmu serca. Długotrwałe stosowanie może spowodować zaburzenia pracy wątroby i nerek.

Surowiec zielarski

Surowiec stanowią nasiona.

Skład chemiczny

Babka płesznik zawiera szereg związków aktywnych, w tym m.in. alkaloidy tropanowe (atropinę i skopolaminę), które mają działanie przeciwwymiotne, przeciwskurczowe i przeciwbólowe. Zawiera również związki uspokajające, a także w niewielkich ilościach substancje działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Działanie

Babka płesznik to roślina, która pomaga regulować prace organizmu. Głównie działa na układ trawienny, poprawiając trawienie i pomagając w usuwaniu toksyn. Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że pomaga w walce z różnymi stanami zapalnymi w ciele. Babka płesznik wpływa także korzystnie na układ immunologiczny, wspomagając naszą naturalną obronę przed chorobami.

Zastosowanie

Leki z babką płesznik są stosowane głównie w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego. Mogą pomóc w przypadku biegunki, bo zapobiegają nadmiernej utracie wody przez organizm. Są też przydatne w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit. Ponadto mogą łagodzić objawy związane z dolegliwościami wątroby czy wrzodami.

Najważniejsze interakcje z lekami

Babka płesznik może niekorzystnie wpływać na działanie niektórych leków. Unikaj jej jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzakrzepowymi, np. warfaryną, bo może zwiększyć ryzyko krwawienia. Również przy lekach przeciwcukrzycowych, np. insulinie, babka płesznik może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi. Dodatkowo może osłabić efekty leków przeciwnadciśnieniowych.