Co to jest Keto-diastixⓇ?
Keto-diastixⓇ jest testem do oznaczania w moczu glukozy i ciał ketonowych (czytaj także: Glukometr — jak przeprowadzić pomiar glikemii). Dodatkowo wskazuje ich przybliżone stężenia. Jest łatwy w użyciu, pomiar wykonuje się w warunkach domowych. Najczęściej korzystają z niego osoby chore na cukrzycę, szczególnie typu 1. Warto wspomnieć, że po Keto-diastixⓇ coraz częściej sięgają amatorzy diety ketogenicznej.
Keto-diastixⓇ jest wyrobem medycznym, kupisz go bez recepty w aptece. Jeśli chorujesz na cukrzycę, lekarz zdecyduje o wypisaniu recepty z przysługującą zniżką. Przyznam, że zainteresowanie testem jest niewielkie. Jeśli dobrze pamiętam, w ciągu roku wydaję 1-2 opakowania Keto-diastixⓇ.
Test ma wiele zalet, przede wszystkim jest:
- szybki,
- wygodny,
- wskazuje stężenie zarówno dla glukozy, jak i ketonów,
- pomaga ostrzec o stanach zagrażających życiu [1].
Kiedy używa się Keto-diastixⓇ?
Test używa się w stanie zagrożenia życia, który występuje w przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. W moczu zdrowego człowieka nie występują ani glukoza, ani ciała ketonowe. Jeśli stężenie glukozy we krwi przekroczy tak zwany próg nerkowy (180 mg/dl) wtedy organizm się pozbywa nadwyżki cukru z moczem (glikozuria).
Objawy hiperglikemii — wysokiego stężenia cukru we krwi, które powinny Cię zaniepokoić to:
- wielomocz,
- suchość w ustach,
- senność i osłabienie,
- wzmożone pragnienie,
- świąd w okolicy układu moczopłciowego.
Przewlekła hiperglikemia może także wywoływać:
- zaburzenia widzenia
- bóle kończyn dolnych,
- utratę masy ciała.
Do hiperglikemii dochodzi z powodu niskiego stężenia lub braku wydzielania insuliny. W takiej sytuacji glukoza, zamiast trafiać do komórek, krąży we krwi, a nadwyżkę wychwytują nerki i wydalają z moczem. Natomiast organizm zaczyna produkować energię z tłuszczu zapasowego. Wtedy powstają ciała ketonowe. Nagromadzenie ketonów we krwi prowadzi do kwasicy ketonowej [1].
Kwasica ketonowa — stan zagrożenia życia
Kwasica ketonowa może być pierwszym objawem dotychczas nierozpoznanej cukrzycy, zwykle typu 1 (całkowity brak wydzielania insuliny). Występuje także u osób leczonych na cukrzycę typu 2. Sytuacje, w których mogą gromadzić się we krwi ciała ketonowe:
- zaprzestanie stosowania insulinę (np. z powodu awarii pompy insulinowej),
- nieprawidłowe stosowanie insuliny,
- ciężkie zakażenia (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze),
- zawał serca,
- udar mózgu,
- zapalenie trzustki,
- inne ostre stany chorobowe, które zwiększają zapotrzebowanie na insulinę,
- nadużywanie alkoholu,
- ciąża.
Kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia. Dlatego bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie [2].
Jak i kiedy używać Keto-diastixⓇ?
Paski Keto-diastixⓇ używa się przy objawach hiperglikemii (podwyższony poziom cukru we krwi) lub gdy kontrolny wynik badania glukometrem przekroczy wartość ustaloną przez lekarza. Badanie Keto-diastixⓇ pozwoli ocenić, czy istnieje zagrożenie kwasicą ketonową. Warto być przygotowanym, ponieważ kwasica wywołuje śpiączkę cukrzycową i zagraża życiu.
W opakowaniu Keto-diastixⓇ znajduję się 50 pasków. Przed użyciem zapoznaj się ze sposobem użycia i ostrzeżeniami [3].
Jak wykonać test?
Aby wykonać test, postępuj zgodnie z instrukcją:
- Do czystego pojemnika pobierz próbkę moczu. Możesz także skierować mocz bezpośrednio na pasek z oznaczonymi miejscami, wtedy pomiń punkt 2. i 3. instrukcji.
- Z opakowania Keto-diastixⓇ wyjmij pasek i niezwłocznie zamknij pudełko. Pasek trzymaj za wolny koniec. Nie dotykaj miejsc oznaczonych.
- Zanurz miejsca oznaczone testu paskowego w moczu na 2-3 sekundy.
- Po 15 sekundach od zwilżenia paska moczem odczytaj stężenie ciał ketonowych. Porównuj kolor zabarwienia z paska ze skalą z opakowania. Jeśli w moczu znajduje się glukoza, pasek Keto-diastixⓇ zabarwia się na odcienie niebieskiego.
- Dokładnie po 30 sekundach porównaj zabarwienie paska z polem oznaczonym dla ciał ketonowych. Jeśli w moczu znajdują się ciała ketonowe, pasek zabarwia się od różu do bordo.
Obydwa oznaczenia wykonaj do 30 sekund. Nie bierz pod uwagę zmiany kolorów pasków Keto-diastixⓇ po upływie tego czasu.
Badanie wykonuj rano około godziny po obudzeniu lub w przypadku podejrzenia hiperglikemii. Obydwa paski Keto-diastixⓇ powinny wskazać wynik negatywny. Glukoza może pojawić się także w moczu podczas infekcji dróg moczowych. Warto wiedzieć, że dopuszcza się niewielką ilość ketonów w moczu, ponieważ powstają one także w procesach fizjologicznych [4].
Środki ostrożności
- Testy paskowe Keto-diastixⓇ są przeznaczone badania moczu. Nie stosuj ich doustnie.
- Zapisz na opakowaniu datę otwarcia pojemnika Keto-diastixⓇ, ponieważ paski należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od pierwszego otwarcia butelki.
- Nie dotykaj miejsc oznaczonych na paskach Keto-diastixⓇ.
- Po użyciu pasek bezpiecznie utylizuj.
- Przestrzegaj terminu ważności wydrukowanej na etykiecie buteleczki pasków Keto-diastixⓇ
- Szczelnie zamknięte opakowanie Keto-diastixⓇ
- Przechowuj w zakresie temperatur od 15°C-30°C [4].