Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Keto-diastixⓇ — domowa diagnostyka w cukrzycy | leki.pl
,

Czym są paski Keto-diastix?

SPIS TREŚCI

    Keto-diastixⓇ — domowa diagnostyka w cukrzycy

    Keto-diastixⓇ jest testem do oznaczania w moczu glukozy i ciał ketonowych. Dodatkowo wskazuje ich przybliżone stężenia. Jest łatwy w użyciu, a pomiar wykonuje się w warunkach domowych. Najczęściej korzystają z niego osoby chore na cukrzycę, szczególnie typu 1. Warto wspomnieć, że coraz częściej po test sięgają amatorzy diety ketogenicznej. Keto-diastix pomaga w diagnostyce kwasicy ketonowej…

    Co to jest Keto-diastix?

    Keto-diastix jest testem do oznaczania w moczu glukozy i ciał ketonowych (czytaj także: Glukometr — jak przeprowadzić pomiar glikemii). Dodatkowo wskazuje ich przybliżone stężenia. Jest łatwy w użyciu, pomiar wykonuje się w warunkach domowych. Najczęściej korzystają z niego osoby chore na cukrzycę, szczególnie typu 1. Warto wspomnieć, że po Keto-diastixcoraz częściej sięgają amatorzy diety ketogenicznej.

    Glukometr — jak przeprowadzić pomiar glikemii?

    Keto-diastix jest wyrobem medycznym, kupisz go bez recepty w aptece. Jeśli chorujesz na cukrzycę, lekarz zdecyduje o wypisaniu recepty z przysługującą zniżką. Przyznam, że zainteresowanie testem jest niewielkie. Jeśli dobrze pamiętam, w ciągu roku wydaję 1-2 opakowania Keto-diastix

    Test ma wiele zalet, przede wszystkim jest:

    • szybki,
    • wygodny,
    • wskazuje stężenie zarówno dla glukozy, jak i ketonów,
    • pomaga ostrzec o stanach zagrażających życiu [1]. 
    Keto-diastix skala
    Rys. 1. Skala kolorymetryczna z opakowania pasków Keto-diastixⓇ. Wykonanie własne.

    Kiedy używa się Keto-diastix

    Test używa się w stanie zagrożenia życia, który występuje w przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. W moczu zdrowego człowieka nie występują ani glukoza, ani ciała ketonowe. Jeśli stężenie glukozy we krwi przekroczy tak zwany próg nerkowy (180 mg/dl) wtedy organizm się pozbywa nadwyżki cukru z moczem (glikozuria). 

    Objawy hiperglikemii — wysokiego stężenia cukru we krwi, które powinny Cię zaniepokoić to: 

    • wielomocz,
    • suchość w ustach, 
    • senność i osłabienie, 
    • wzmożone pragnienie,
    • świąd w okolicy układu moczopłciowego.

    Przewlekła hiperglikemia może także wywoływać:

    • zaburzenia widzenia
    • bóle kończyn dolnych,
    • utratę masy ciała.

    Do hiperglikemii dochodzi z powodu niskiego stężenia lub braku wydzielania insuliny. W takiej sytuacji glukoza, zamiast trafiać do komórek, krąży we krwi, a nadwyżkę wychwytują nerki i wydalają z moczem. Natomiast organizm zaczyna produkować energię z tłuszczu zapasowego. Wtedy powstają ciała ketonowe. Nagromadzenie ketonów we krwi prowadzi do kwasicy ketonowej [1]. 

    Kwasica ketonowa — stan zagrożenia życia 

    Kwasica ketonowa może być pierwszym objawem dotychczas nierozpoznanej cukrzycy, zwykle typu 1 (całkowity brak wydzielania insuliny). Występuje także u osób leczonych na cukrzycę typu 2. Sytuacje, w których mogą gromadzić się we krwi ciała ketonowe:

    • zaprzestanie stosowania insulinę (np. z powodu awarii pompy insulinowej),
    • nieprawidłowe stosowanie insuliny, 
    • ciężkie zakażenia (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze),
    • zawał serca,
    • udar mózgu,
    • zapalenie trzustki,
    • inne ostre stany chorobowe, które zwiększają zapotrzebowanie na insulinę,
    • nadużywanie alkoholu,
    • ciąża.

    Kwasica ketonowa jest stanem zagrożenia życia. Dlatego bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub wezwij pogotowie [2]. 

    Jak i kiedy używać Keto-diastix?

    Paski Keto-diastixużywa się przy objawach hiperglikemii (podwyższony poziom cukru we krwi) lub gdy kontrolny wynik badania glukometrem przekroczy wartość ustaloną przez lekarza. Badanie Keto-diastix pozwoli ocenić, czy istnieje zagrożenie kwasicą ketonową. Warto być przygotowanym, ponieważ kwasica wywołuje śpiączkę cukrzycową i zagraża życiu.

    W opakowaniu Keto-diastix znajduję się 50 pasków. Przed użyciem zapoznaj się ze sposobem użycia i ostrzeżeniami [3]. 

    Jak wykonać test?

    Aby wykonać test, postępuj zgodnie z instrukcją: 

    1. Do czystego pojemnika pobierz próbkę moczu. Możesz także skierować mocz bezpośrednio na pasek z oznaczonymi miejscami, wtedy pomiń punkt 2. i 3. instrukcji.
    2. Z opakowania Keto-diastix wyjmij pasek i niezwłocznie zamknij pudełko. Pasek trzymaj za wolny koniec. Nie dotykaj miejsc oznaczonych.
    3. Zanurz miejsca oznaczone testu paskowego w moczu na 2-3 sekundy.
    4. Po 15 sekundach od zwilżenia paska moczem odczytaj stężenie ciał ketonowych. Porównuj kolor zabarwienia z paska ze skalą z opakowania. Jeśli w moczu znajduje się glukoza, pasek Keto-diastix zabarwia się na odcienie niebieskiego.
    5. Dokładnie po 30 sekundach porównaj zabarwienie paska z polem oznaczonym dla ciał ketonowych. Jeśli w moczu znajdują się ciała ketonowe, pasek zabarwia się od różu do bordo.
    Keto-diastixⓇ - odczyt
    Rys. 2. Porównania zabarwienia paska Keto-diastixⓇ ze skalą kolorymetryczną z opakowania. Schemat własny

    Obydwa oznaczenia wykonaj do 30 sekund. Nie bierz pod uwagę zmiany kolorów pasków Keto-diastix po upływie tego czasu.   

    Badanie wykonuj rano około godziny po obudzeniu lub w przypadku podejrzenia hiperglikemii. Obydwa paski Keto-diastixpowinny wskazać wynik negatywny. Glukoza może pojawić się także w moczu podczas infekcji dróg moczowych. Warto wiedzieć, że dopuszcza się niewielką ilość ketonów w moczu, ponieważ powstają one także w procesach fizjologicznych [4]. 

    Środki ostrożności 

    • Testy paskowe Keto-diastixsą przeznaczone badania moczu. Nie stosuj ich doustnie.
    • Zapisz na opakowaniu datę otwarcia pojemnika Keto-diastix, ponieważ paski należy zużyć w ciągu 6 miesięcy od pierwszego otwarcia butelki. 
    • Nie dotykaj miejsc oznaczonych na paskach Keto-diastix.
    • Po użyciu pasek bezpiecznie utylizuj.
    • Przestrzegaj terminu ważności wydrukowanej na etykiecie buteleczki pasków Keto-diastix
    • Szczelnie zamknięte opakowanie Keto-diastix
    • Przechowuj w zakresie temperatur od 15°C-30°C [4].

    Bibliografia

    1. DR. HAB. MED. MICHAŁA WSZOŁA & PROF. EWY PAŃKOWSKA. (b.d.). OGARNIJ CUKIER. chrome-extension://oemmndcbldboiebfnladdacbdfmadadm/https://fundacjabirn.pl/wp-content/uploads/2018/03/Ebook_Ogarnij_Cukier.pdf
    2. Kwasica ketonowa. (b.d.). Pobrano 1 czerwiec 2021, z http://www.mp.pl/social/article/65985
    3. Magiera, J. mojacukrzyca.org – O cukrzycy: Testy paskowe KETO-DIASTIX®. mojacukrzyca.org. Pobrano 1 czerwiec 2021,
    4. ulotka pasków Keto-diastixⓇ

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • Cukrzyca

      Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, nerwów, oczu oraz serca.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .