Teleporada w cukrzycy — warto wiedzieć
Teleporada w cukrzycy to dla większości jedyna możliwość kontaktu zarówno z lekarzem podstawowej opieki medycznej, jak i specjalistą z poradni diabetologicznej. Już przeszło rok wizyty odbywają się za pośrednictwem nowych technologii. Najczęściej lekarze rozmawiają z pacjentami telefonicznie. Jednak i tutaj obowiązuje rejestracja, czasem utrudniona. Jak powinna przebiegać teleporada w cukrzycy, ustalił minister w rozporządzeniu oraz lekarze z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Nie każdy wie, że chory na cukrzycę ma prawo wyboru sposobu kontaktu z lekarzem. I dlatego warto zapoznać się z zasadami prowadzenia teleporady w cukrzycy. Poniżej przedstawiam okoliczności, kiedy przysługuje Ci bezpośrednia wizyta w poradni.
Twoja pierwsza wizyta w poradni diabetologicznej
Jeśli otrzymałeś skierowanie i czeka Cię pierwsza wizyta w poradni diabetologicznej — spotkasz się bezpośrednio z lekarzem. Po pierwsze poznasz go, a po drugie lekarz przeprowadzi badanie fizykalne. W warunkach teleporady jest to oczywiście niemożliwe. Pielęgniarka diabetologiczna zademonstruje jak korzystać z glukometru. Ewentualnie zademonstruje, jak podawać insulinę.
Nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy
Jeśli od dawna jesteś pod opieką poradni diabetologicznej i nagle zaobserwowałeś niepokojące objawy, pogorszenie stanu lub wahania glikemii, skontaktuj się z przychodnią. Przysługuje Ci prawo do bezpośredniej wizyty u diabetologa.
Nie wyrażasz zgody na teleporadę w cukrzycy
Bez względu na to, która to wizyta lub w jakim jesteś stanie, poradnia nie ma prawa odmówić Ci bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Jeśli nie wyrażasz zgody na teleporadę, otrzymasz możliwość wizyty w przychodni. Jadnak przygotuj się na dłuższy czas oczekiwania.
Poza wymienionymi przypadkami wizyta może odbyć się w formie teleporady. Lekarz na podstawie zebranych informacji decyduje ostatecznie o formie spotkania [1].
Teleporady w poradni diabetologicznej
Trzeba przyznać, że teleporada w cukrzycy sprawdziła się dobrze w pandemii. Rozwiązanie chwalą pacjenci poradni diabetologicznej. Pomoc nowych technologii, dobrze oceniają również lekarze. Dlatego, w okresie pandemii zachęcają pacjentów do jak najczęstszego korzystania z teleporad. W specjalnym dokumencie Polskie Towarzystwo Diabetologiczne określiło warunki odbywania wizyt z pomocą internetu lub telefonu. Zapoznaj się z nim, abyś wiedział, czego możesz oczekiwać.
Po pierwsze Twoja poradnia diabetologiczna powinna posiadać komputer z odpowiednim oprogramowaniem, które pozwala na połączenie się za pomocą sieci internetowej lub telefonicznej. Natomiast do wideporad wymagane są specjalna platforma lub aplikacja. Za pośrednictwem poczty mailowej, otrzymasz jedynie link, który otworzy okienko wideo. Nie będziesz musiał instalować dodatkowych programów na swoim komputerze. Dzięki wideoporadzie lekarz rozmawia i utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy. Najczęściej jednak rozmowa ogranicza się do kontaktu głosowego za pośrednictwem telefonu.
Po drugie zarówno lekarz, jak i pielęgniarka powinni dysponować wiedzą i umiejętnościami obsługi oprogramowania do prowadzenia teleporad w cukrzycy.
Po trzecie pracownicy poradni powinni wspierać pacjentów w korzystaniu z aplikacji, platform. Zachęcać do telefonicznego kontaktu ze specjalistą. Zrobić wszystko, aby pacjent odbył zaplanowaną wizytę.
Po czwarte zdalnie możesz się skontaktować z lekarzem nie tylko w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Także w przypadku utrudnionego dojazdu, zdarzeń losowych lub złego samopoczucia. Gdy stan pogarsza się i uważasz, że kontakt z lekarzem jest niezbędny, przysługuje Ci wizyta bezpośrednia [2].
Gdzie znajdziesz informację o teleporadach w cukrzycy?
Komunikat o poradniach, które prowadzą teleporady w cukrzycy znajdziesz na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia. Poza tym poradnie są zobowiązane do udostępnienia pełnej informacji o świadczeniach. Szukaj ich:
- w miejscu leczenia — w widocznym miejscu np. na drzwiach przychodni,
- na stronie internetowej przychodni,
Na twoją prośbę wszelkie informacje uzyskasz telefonicznie.
Gdy połączysz się z poradnią, zapytaj:
- W jaki sposób lekarz się z Tobą skontaktuje?
- Kiedy odbędzie się teleporada i jak się o tym dowiesz?
- Co jeśli z różnych przyczyn nie dojdzie do teleporady?
- W jakich okolicznościach możesz skontaktować się bezpośrednio z lekarzem?
Jeśli masz problem z połączeniem, sprawdź jeszcze raz zasady udzielania porad na stronie internetowej przychodni lub poproś członka rodziny o pomoc [1].
Przebieg teleporady w cukrzycy
Teleporada w cukrzycy przebiega według ustalonego przez Ministerstwo Zdrowia schematu. Poznaj go, aby dobrze przygotować się i w pełni wykorzystać kontakt z lekarzem.
- Potwierdzenie tożsamości
Przygotuj dowód osobisty, bo lekarz zweryfikuje Twoje dane z dokumentacją medyczną. Zadbaj o dobre warunki rozmowy z lekarzem:
- naładuj telefon,
- zadbaj o ciszę i dyskrecję w pomieszczeniu,
- zachowaj spokój i cierpliwość,
- przygotuj kartkę i długopis.
- Przeprowadzanie wywiadu
- Przygotuj wyniki badań, notatki i niezbędne informacje.
- Opowiedz lekarzowi o rezultatach wizyt u innych specjalistów np. kardiologa, nefrologa, okulisty.
- Najlepiej posłuż się wcześniej przygotowanymi notatkami.
- Jeśli czegoś nie usłyszałeś lub nie rozumiesz, poproś o powtórzenie.
- To dobry moment na zgłoszenie problemów z działaniem glukometru, pena lub pompy insulinowej. Lekarz przekaże informacje pielęgniarce.
- Ustalenie jednostki chorobowej
W tym punkcie lekarz określi, na co chorujesz i jaki jest Twój stan.
- Wdrożenie leczenia
Lekarz ustali leczenie i zaordynuje leki. Przekaże kody dostępu do recepty i ewentualnych skierowań.
Otrzymasz informację o diecie, aktywności fizycznej oraz postępowaniu w sytuacjach hipo- lub hiperglikemii. Dokładnie zapisz rodzaj, liczbę jednostek insuliny, pory i dawki leków. Zadawaj jak najwięcej pytań, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
- Ocena teleporady w cukrzycy
Na końcu lekarz zapyta Cię, czy wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe i poprosi o ocenę teleporady w cukrzycy. Zwróć uwagę czy połączenie przebiegło bez zakłóceń. Czy wszystko usłyszałeś i wiesz jak stosować leki, insulinę i o jakich porach kontrolować poziom cukru? Spytaj także o kolejną wizytę [1,3].