Amisan

tabletki powlekane400 mg

Amisan to lek stosowany w leczeniu ostrej, jak i przewlekłej schizofrenii. Wpływa na czynność komórek nerwowych, które funkcjonują za pośrednictwem dopaminy. Lek łagodzi zarówno objawy pozytywne- urojenia, omamy, zaburzenia myślenia, niepokój i występujące z przewagą objawy negatywne – stępienie uczuć, lęk, wycofanie społeczne i emocjonalne.

Spis treści

    Opis leku

    Amisan – co to?

    Amisan to lek stosowany w leczeniu ostrej, jak i przewlekłej schizofrenii. Wpływa na czynność komórek nerwowych, które funkcjonują za pośrednictwem dopaminy. Lek łagodzi zarówno objawy pozytywne- urojenia, omamy, zaburzenia myślenia, niepokój i występujące z przewagą objawy negatywne – stępienie uczuć, lęk, wycofanie społeczne i emocjonalne.

    Dawkowanie

    Jak dawkować Amisan?

    Lek jest stosowany w leczeniu ostrej i przewlekłej schizofrenii z objawami wytwórczymi (m.in. urojeniami, omamami, zaburzeniami myślenia, wrogością, nieufnością) i/lub negatywnymi (m.in. stępienie uczuć, wycofanie emocjonalne i socjalne). Dawka leku powinna być dostosowana indywidualnie, w zależności od reakcji chorego na lek. W leczeniu podtrzymującym stosować najmniejszą skuteczną dawkę.

    Lek jest podawany doustnie, niezależnie od posiłków. Tabletki można dzielić na połowy. Dawki do 400 mg/d można podawać 1 ×/d, >400 mg/d w 2 daw. podz. Objawy wytwórcze wymagają dawki 400–800 mg/d, niekiedy do 1200 mg/d. Objawy negatywne wymagają dawki 50–300 mg/d.

    U osób w podeszłym wieku należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość zmniejszenia ciśnienia tętniczego lub wystąpienia nadmiernej sedacji. U osób z niewydolnością nerek dawkę należy dostosować w zależności od klirensu kreatyniny: 30–60 ml/min – dawkę zmniejszyć o 1/2, 10–30 ml/min – do 1/3, <10 ml/min zachować szczególną ostrożność (brak doświadczenia stosowania w tej grupie chorych). Nie ma konieczności modyfikacji dawki w przypadku niewydolności wątroby.

    Lek hamuje również wtórne objawy negatywne w stanach przebiegających z objawami pozytywnymi oraz zaburzenia afektywne, takie jak depresyjny nastrój lub ociężałość umysłowa. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania u dzieci i młodzieży.

    Przechowywanie

    Jak przechowywać Amisan?

    Lek Amisan w postaci tabletek powlekanych 400 mg powinien być przechowywany w suchym i chłodnym miejscu, z dala od światła i wilgoci. Należy go trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

    Forma podania

    Lek Amisan to tabletki powlekane o dawce 400 mg. Lek ten należy połykać doustnie, popijając wodą.

    Pytania i odpowiedzi

    Pytanie Odpowiedź
    Czy można stosować lek Amisan w ciąży.Leku Amisan nie należy stosować w okresie ciąży.
    Gdzie znajdę ulotkę leku Amisan?https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22237/leaflet
    Jakie są możliwe działania niepożądane, które mogą wystąpić po zażyciu leku Amisan?Działania niepożądane odnotowane bardzo często:<br /><br />
    Drżenie, sztywność lub skurcze mięśni, spowolnienie ruchów, zwiększenie wydzielania śliny lub niezdolność do pozostania w bezruchu.<br /><br />
    Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce.
    Czy Amisan jest refundowany?Tak, Amisan jest lekiem refundowanym.
    Kiedy nie należy stosować leku Amisan?<br />
    -Jeśli pacjent ma uczulenie na amisulpryd lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku <br />
    -Jeśli pacjent przyjmuje lewodopę w leczeniu choroby Parkinsona<br />
    -U dzieci przed okresem pokwitania.<br />
    Pełna lista przeciwwskazań do stosowania znajduje się w ulotce.

    Ulotka

    Ulotka leku Amisan dla pacjenta

    Pobierz ulotkę PDF

    Skład leku

    Składniki i substancje czynne zawarte w leku Amisan to:

    Zalecenia stosowania

    Lek Amisan zaleca się stosować w przypadku:

    Producent

    Producentem leku Amisan jest PRO.MED.CS Praha.

    Kategorie

    Postać

    Tabletki powlekane

    Moc

    400 mg

    Zamienniki i produkty podobne

    Zamieniki i produkty podobne do Amisan to: Solian, Amipryd, ApoSuprid.

    Brak zamienników w naszej bazie leków na receptę.

    Poradniki

    Wyświetlane poradniki pochodzą z działów: , .