Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
LongCOVID-19 — jak pomóc długodystansowcom? | leki.pl

Czym jest LonCOVID-19?

SPIS TREŚCI

    LongCOVID-19 — jak pomóc długodystansowcom?

    Codziennie chronimy siebie i najbliższych, by zminimalizować ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Co jednak gdy już dojdzie do zachorowania? Musimy się liczyć z chorobą, która pozostawia u niektórych trwały ślad.

    Czy koniec COVID-19 to koniec problemów?

    Ozdrowieńcy skarżą się na kaszel, duszność, skrajne zmęczenie, ucisk w klatce piersiowej i problemy z pamięcią [1].  Niestety mogą się też pojawić problemy ze słuchem [17] i zmysłem węchu. Parosmia, czyli zmiany odczuwania zapachów, może dotknąć aż 47% ozdrowieńców [18]. Przejście tej choroby pozostawia problemy: kardiologiczne, pulmonologiczne, neurologiczne i psychiatryczne. Zjawisko to jest powszechne i nie powinno wzbudzać strachu, ale ważne, by szukać fachowej pomocy i nie wstydzić się, pytać. To może być longCOVID.

    Jak często pojawiają się długotrwałe objawy?

    Kończąc fazę ostrych objawów zakażenia COVID-19 mamy nadzieję na szybki powrót do pełnej sprawności. Niestety u wielu rekonwalescentów występują dolegliwości ograniczające ich codzienne, normalne funkcjonowanie. Dane angielskie pokazują, że jeden na pięciu ozdrowieńców ma objawy jeszcze pięć tygodni po zakażeniu SARS-CoV-2, co określa się mianem długotrwałego COVID-19 (longCOVID). Natomiast jeden na dziesięciu uskarża się na takie dolegliwości jeszcze ponad dwanaście tygodni od ostrych objawów COVID-19 (zespół postCOVID) [1]. Ten adaptacyjny podział charakteryzuje się zmiennymi objawami i rzutuje w różny sposób na codzienność chorych.

    Skąd się bierze to „long”?

    W chwili obecnej nie mamy jeszcze jasnej odpowiedzi na pytanie, co powoduje takie długie występowanie objawów. Prawdopodobnie jest to proces autoimmunizacyjny, który aktywuje zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Autoprzeciwciała atakują własne tkanki organizmu i wywołują reakcję podobną do przewlekłej infekcji [5]. Możliwe jest jednak, że wirus znajduje rezerwuar w organizmie albo usuwanie jego resztek ciągle stymuluje nasz układ odpornościowy. Ostatecznie daje to zmęczenie i ogólnoustrojowe nieprzyjemne objawy longCOVID [6].

    Problemy z głosem

    Zakażenie SARS-CoV-2 prowadzi często do zapalenia górnych dróg oddechowych, a objawy płucne mogą utrzymywać się długo i ograniczać sprawność chorego. Spłycenie oddechu, męczliwość i duszność można próbować minimalizować, stosując ćwiczenia oddechowe.

    Dysfonia, chrypka czy utrata głosu pojawiają się w katalogu objawów często, a mogą dotkliwie odbijać się na codziennych czynnościach [7].

    Angielska Opera Narodowa uruchomiła dla osób z problemami oddechowymi po COVID-19 program ENO Breathe [4]. Obejmuje on wspólne, zdalne zajęcia wokalno-głosowe. Może nauka śpiewu po przejściu zakażenia SARS-CoV-2 będzie dobrym pomysłem ? Kto wie, może warto spróbować kuracji nie tylko dla ciała?

    Gdzie szukać pomocy?

    Angielski National Health Service utworzył 68 klinik, które mają się zająć leczeniem i rehabilitacją osób z długotrwałym COVID-19 [1]. W Polsce pacjenci mogą liczyć na dedykowane programy uzdrowiskowe i opiekę w organizowanych ośrodkach specjalistycznych [2,12]. Prowadzone są też badania naukowe, które mają ocenić długotrwały wpływ przebytego COVID-19 na zdrowie [2].

    Ciekawą formą rehabilitacji jest program Kopalni Soli Wieliczka. Pacjenci mogą tu skorzystać z kilkudniowych pobytów leczniczych pod ziemią. Wyjątkowy mikroklimat tego miejsca wpływa korzystnie na parametry oddechowe i przyspiesza regenerację [3]. Z konkretnymi problemami zdrowotnymi longCOVID, warto udać się do specjalisty. Zlecone badania pozwolą określić indywidualny tok potrzebnego leczenia.

    A może nowoczesne technologie?

    Aby wspomóc proces leczenia, wykorzystuje się nowoczesne technologie tj. wirtualna rzeczywistość VR TierONE. Metoda ta jest wykorzystywana m.in. w Głuchołazach przez profesora Jana Szczegielniaka, który oprócz rehabilitacji ruchowej zapewnia pacjentom też wsparcie w problemach psychicznych [8,13]. Z kolei dr Michał Chudzik włącza do terapii długodystansowców terapię światłem, aby wykorzystać w rehabilitacji efekt fotobiomudulacji [9,10].

    Co możemy zrobić dla siebie sami?

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa kraje do gromadzenia danych, analiz i dzielenia się doświadczeniami z innymi w sprawie longCOVID [11]. Specjaliści będą opracowywać wytyczne, jak należy wspierać chorych w dążeniu do zdrowia, ale dużo możemy zrobić też sami. Warto wykorzystać wskazówki Krajowej Izby Fizjoterapeutów opracowane we współpracy z WHO i zadbać o zdrową dietę.

    To może wydawać się banalne, ale składniki owoców i warzyw mają istotne działanie przeciwzapalne. Musimy dbać o zbilansowaną dietę bogatą w kwasy OMEGA-3 (czytaj także: Kwasy Omega-3 i wpływ na zdrowie psychiczne) i świeże składniki roślinne, tak by wspierać serce i układ krążenia [14] (czytaj także: COVID-19 a dieta).

    Działania ogólnoświatowe

    Rok po pojawieniu się wirusa SARS-CoV-2, Amerykańska Agencja Zdrowia (NIH) przeznacza miliard dolarów na badanie długotrwałego wpływu COVID-19 na zdrowie oprócz 4,75 miliarda już wydanych na badania COVID-19 [15]. Koncentrując się na walce ze śmiertelnością, zapominamy często o długotrwałych skutkach przechorowania tego zakażenia. Jeśli znamy jakiegoś ozdrowieńca i widzimy trudności, z jakimi boryka się w swojej codzienności, starajmy się pomóc. Długofalowe skutki COVID-19 mogą być przecież kosztowne dla nas wszystkich [16].

    Bibliografia

    1. 1. https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(21)00031-X/fulltext
    2. 2. http://www.stop-covid.pl/
    3. 3. https://www.kopalnia.pl/uzdrowisko/cennik/cennik-leczenia-pod-ziemia
    4. 4. https://eno.org/eno-breathe/
    5. 5. https://journals.lww.com/ajnonline/Fulltext/2021/03000/NewsCAP__Autoantibody_reactivity_implicated_in.11.aspx
    6. 6. https://www.bbc.com/news/health-54296223
    7. 7. https://blogs.bmj.com/bmj/2021/02/19/we-need-to-do-more-to-understand-chronic-vocal-symptoms-of-covid-19/
    8. 8. https://www.money.pl/gospodarka/depresja-pocovidowa-specjalisci-ostrzegaja-przed-kolejnym-powaznym-schorzeniem-6603497176414752a.html
    9. 9. https://portal.abczdrowie.pl/najpierw-pojawiaja-powiklania-dotyczace-serca-i-pluc-trzy-miesiace-pozniej-neurologiczne-chorzy-potrafia-zapomniej-jezyk-w-ktorym-wczesniej-mowili-biegle
    10. 10. https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/photob.2020.4984?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org&rfr_dat=cr_pub++0pubmed&
    11. 11. https://www.bmj.com/content/372/bmj.n405.long
    12. 13. https://uzdrowisko-konstancin.pl/na-czym-polega-rehabilitacja-po-covid-19/
    13. 13. https://vrtierone.com/pl/covid19-vr-tierone-by-zlapac-oddech/
    14. 14. https://www.medicalnewstoday.com/articles/320233#foods-to-eat
    15. 15. https://www.nature.com/articles/d41586-021-00586-y
    16. 16. https://link.springer.com/article/10.1007/s00408-021-00423-z
    17. https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(20)30458-6/pdf
    18. https://www.nature.com/articles/s41404-021-0652-4

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    • COVID-19

      COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .