Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Tabletka ODT — czym jest ta innowacyjna postać leku? | leki.pl

Czym jest tabletka ODT?

SPIS TREŚCI

    Tabletka ODT — czym jest ta innowacyjna postać leku?

    Najprostszą i najwygodniejszą formą podania leku jest droga doustna. Klasyczne doustne tabletki i kapsułki to najpowszechniejsze postaci leku. Mimo szeregu niewątpliwych zalet “standardowa” tabletka posiada również pewne wady. Taka sytuacja skłoniła naukowców do rozpoczęcia poszukiwań nowych metod podawania leków — równie prostych w użyciu, ale jednocześnie bardziej skutecznych i efektywnych. Modyfikacja klasycznej tabletki doprowadziła do…

    Tabletka ODT (ang. orally disintegrating tablet, orodispersible tablet), czyli ulegająca rozpadowi w jamie ustnej to niepowlekana tabletka, która po umieszczeniu w jamie ustnej ulega szybkiemu rozpadowi w kontakcie ze śliną. Farmakopea Europejska, (najważniejsza księga farmaceutów) dopiero w 2002 roku po raz pierwszy wprowadziła tabletkę ODT do swoich monografii. Jest to zatem „świeża sprawa”, niemniej niezwykle skuteczna. Taka tabletka, zgodnie z wymaganiami farmakopealnymi, rozpada się w maksymalnie 3 minuty. Jednocześnie najnowsze wytyczne FDA sugerują, aby czas ten skrócić nawet do 30 sekund [1].

    Co jest złego w klasycznej tabletce?

    Zwykła, prosta tabletka jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem. Niemniej, nie można zapominać o pacjentach, dla których jej stosowanie stanowi źródło problemu. Zdarzają się sytuacje, gdy rozmiar takiej postaci leku utrudnia lub wręcz uniemożliwia jej połknięcie. Co więcej, jeśli dochodzi do tego kilkukrotne dawkowanie w ciągu doby, problem osiąga naprawdę duże rozmiary. Jest to wówczas prosta droga do niepowodzenia terapii i nasilenia choroby. Publikacje naukowe sugerują, że problem połykania tabletek dotyczy prawie połowy populacji, w tym głównie dzieci i osób starszych, ale także pacjentów leżących oraz podróżujących. Aby zmniejszyć trudności z przyjmowaniem leków doustnych, do lecznictwa zaczęto wprowadzać różnego rodzaju modyfikacje (czytaj także: Najnowsze formy leków stosowanych w terapii). Są to między innymi proszki i granulaty do sporządzania zawiesin i roztworów, a także tabletki, które nie wymagają połknięcia — tabletki ODT [1].

    Tabletka ODT — jakie ma zalety?

    Tabletka ODT została wprowadzona na rynek farmaceutyczny, aby ułatwić pacjentom przyjmowanie kolejnych dawek leku. To z kolei przekłada się na poprawę skuteczności terapii. Taka forma podania niesie ze sobą szereg korzyści:

    • Szybki rozpad tabletki w kontakcie ze śliną eliminuje konieczność popijania leku wodą.Może to być  szczególnie ważne np. w podróży.
    • Nie ma konieczności uprzedniego przygotowywania preparatu przed podaniem, jak ma to miejsce np. w przypadku tabletek i proszków do sporządzania zawiesin.
    • Taka forma nie wymaga żucia, co jest częstą przeszkodą u osób starszych.
    • Dzięki braku konieczności połykania tabletki, jest ona idealną formą dla pacjentów z uporczywymi nudnościami, urazami szyi oraz głowy, a także z zaburzeniami neurologicznymi, które ograniczają zdolność połykania.
    • Jest to dyskretna forma podania leku. Bywa to dużą zaletą dla osób, które cierpią na przewlekłe choroby i mimo niechęci, muszą systematycznie przyjmować leki.
    • Wykazują szybkie działanie — to niezwykle istotne w przypadku migreny, silnego bólu czy biegunki [1,2] (Czytaj także: Jakie są przyczyny i jak leczyć zatrucie pokarmowe?).

    Tabletka ODT i jej zastosowanie

    Liczne zalety, na czele z powyższymi doprowadziły do sytuacji, gdzie na rynku jest już ponad 145 leków w tej postaci. Są to nie tylko leki oryginalne, ale również generyczne (tzw. „odpowiedniki”). Taka forma stosowana jest w leczeniu wielu chorób przewlekłych, ale nie tylko. Mogą być używane również w stanach nagłych i ostrych. Stosuje się je między innymi w: schorzeniach przewodu pokarmowego (loperamid — Imodium Instant [3]), chorobach nowotworowych, chorobach psychicznych (risperdion — Torendo Q-Tab [4], olanzapina — Anzorin [5]), migrenie, alergii (desloratadyna — Hitaxa Fast [6]), czy chorobie Alzheimera (Czytaj także: Leki na uspokojenie — bezpieczeństwo stosowania). W Polsce do tej pory zarejestrowano kilkanaście leków dostępnych w formie tabletki ODT [1,2].

    Jak prawidłowo używać tabletek ODT?

    Przed zastosowaniem leku w formie tabletki ODT należy przeczytać informację umieszczoną na opakowaniu bądź na ulotce. Taka postać leku bywa niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego tak ważne jest jej prawidłowe użycie. Tabletkę ODT należy wyjąć z blistra bezpośrednio przed użyciem — nie wcześniej. Może ona szybko chłonąć wilgoć z powietrza i przechodzić w postać półpłynną. Naruszona tabletka ODT może wówczas uwalniać lek w nieprawidłowy sposób, co przekłada się na negatywne efekty terapii [3-6]. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z farmaceutą (Czytaj także: Przeterminowane leki — przygotowanie i utylizacja).

    Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej to postać leku zaprojektowana z myślą o pacjentach z trudnościami w połykaniu. Coraz większa pula leków formułowana jest w postaci tabletek ODT, co potwierdza teorię, że wśród pacjentów rzeczywiście istnieje taka potrzeba.

    Bibliografia

    1. R. Jachowicz, A. Krupa, Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Kierunki badań, technologie. Część I, Farm Pol, 2010,66(6):443-447.
    2. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/tabletki-ulegajace-szybkiemu-rozpadowi-lub-rozpuszczeniu-w-jamie-ustnej-odt-2/ (dostęp z dnia 16.02.2021)
    3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Imodium Instant
    4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Torendo Q-Tab
    5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Anzorin
    6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Hitaxa Fast

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .