Przeciwwskazania

Owoc kleiszcza to jeden ze składników niektórych leków. Należy go unikać, jeśli jesteś uczulony na ten składnik. Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące, gdyż nie ma wystarczających badań na temat jego bezpieczeństwa w tych okolicznościach. Dodatkowo, osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak wrzody żołądka, również powinny się go wystrzegać. Pamiętaj, zawsze konsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku.

Działania niepożądane

Owoc kleiszcza nie wykazuje specyficznych skutków ubocznych.

Surowiec zielarski

owoc

Skład chemiczny

Owoc kleiszcza zawiera znaczne ilości witaminy A i C oraz garbniki, alkaloidy, sterole, kumarynę i olejki eteryczne. Normują one pracę jelit oraz pobudzają przemianę materii. Zapobiegają również przeziębieniom oraz infekcjom górnych dróg oddechowych.

Działanie

Leki zawierające owoc kleiszcza normują pracę jelit oraz pobudzają przemianę materii. Zapobiegają również przeziębieniom oraz infekcjom górnych dróg oddechowych. Pomagają w walce z astmą i katarem. Z korzeni tej rośliny wyrabia się preparaty, które wspomagają leczenie bólu stawów i mięśni oraz reumatyzmu. Z liści natomiast produkuje się substancje na nadkwasotę oraz preparaty pomocne w leczeniu infekcji dróg moczowych. Wywar z kory kleiszcza wspomaga leczenie epilepsji. Olejek z nasion usuwa z organizmu chorobotwórcze bakterie oraz grzyby.

Zastosowanie

Kleiszcze smakowite skutecznie reguluje poziom cukru we krwi i zwalcza powikłania cukrzycowe. Roślina ma również działanie przeciwbiegunkowe.

Najważniejsze interakcje z lekami

Owoc kleiszcza nie powinien być łączony z lekami na cukrzycę (insulina, metformina) oraz lekami przeciwzakrzepowymi (np. aspiryna, warfaryna), ponieważ może zwiększyć ich działanie. Również nie jest zalecane łączenie go z lekami na wysokie ciśnienie krwi, bo może to prowadzić do zbyt dużego obniżenia ciśnienia.