Związki aktywne biologiczne

cytrynian magnezu, chlorek magnezu, glukonian magnezu, siarczan magnezu

Dostępne postaci leku

tabletki, kapsułki, saszeteki do sporządzania roztworu

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających magnez, jeśli masz problemy z nerkami, ponieważ one są odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru magnezu z organizmu. Zbyt duża dawka magnezu może być szkodliwa dla osób z niewydolnością nerek. Leki z magnezem mogą również reagować z niektórymi innymi lekami, w tym z niektórymi antybiotykami i lekami na nadciśnienie. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania magnezu mogą obejmować nudności, biegunkę, brak apetytu, osłabienie, trudności z oddychaniem, niskie ciśnienie krwi, nieprawidłowy rytm serca czy też utratę świadomości. W przypadku podejrzenia przedawkowania magnezu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać na izbę przyjęć najbliższego szpitala, podając ilość i czas przyjęcia magnezu. Nie należy samodzielnie próbować leczyć objawów.

Środki ostrożności

Stosując leki z magnezem, pamiętaj aby nie przekraczać zalecanej dawki. Magnez może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc jeśli przyjmujesz inne środki, powiedz o tym lekarzowi. Należy unikać jednoczesnego spożycia magnezu z alkoholem, kawą czy herbatą, gdyż mogą one utrudniać jego przyswajanie. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak biegunka, zmęczenie, skurcze mięśni czy niepokój, skontaktuj się z lekarzem.

Rola w organizmie człowieka

Magnez to bardzo ważny składnik naszego ciała, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym serca. Jest on też potrzebny do produkcji energii oraz dla zdrowych kości i zębów. Magnez wpływa na nastrój, pomaga w walce ze stresem i poprawia jakość snu. Bez niego nasz organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować.

Objawy niedoboru

Niedobór magnezu może objawiać się uczuciem ciągłego zmęczenia i braku energii, problemami z koncentracją, bólami mięśni, skurczami, drętwieniem kończyn i palpitacjami serca. Możesz odczuwać także kłopoty z zasypianiem, nerwowość, a nawet lęki i ataki paniki. Może pojawić się również zaparcia i problemy z trawieniem.

Źródła pokarmowe

Magnez można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Dużo tego pierwiastka zawierają wszelkiego rodzaju orzechy, szczególnie migdały, a także pestki dyni. Wybierając zboża, warto sięgnąć po różnego rodzaju kasze oraz brązowy ryż. Bogatym źródłem magnezu są też kakao, banany, szpinak oraz awokado. Natomiast wśród mięs warto zwrócić uwagę na makrelę.