Dostępne postaci leku

Folikulotropina występuje jako roztwór do wstrzykiwań.

Działanie+mechanizm

Folikulotropina, znana też jako FSH, jest hormonem wytwarzanym w mózgu. Jej zadaniem jest kontrolowanie pracy jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. U kobiet, stymuluje jajniki do produkcji i dojrzewania pęcherzyków, które zawierają jajeczka. U mężczyzn, pomaga w produkcji plemników. Bez FSH, te procesy nie mogłyby przebiegać prawidłowo.

Wskazania

Folikulotropina to hormon, który w organizmie kobiety odpowiada za wzrost i rozwój pęcherzyków jajnikowych. Leki zawierające folikulotropinę stosuje się przede wszystkim w terapii niepłodności. Mogą przyjmować je kobiety, które mają problem z owulacją lub są poddawane procedurze zapłodnienia in vitro. W przypadku mężczyzn, leki z folikulotropiną są używane w leczeniu niektórych form niepłodności.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających folikulotropinę, jeśli masz problemy z tarczycą lub nadnerczami, które nie są odpowiednio leczone. Jeśli masz nowotwory jajników, piersi, macicy, mózgu lub przysadki mózgowej, nigdy nie używaj tych leków. Dodatkowo, jeżeli masz duże krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie lub jeśli twoje jajniki nie są w stanie odpowiednio reagować na leczenie folikulotropiną, nie powinieneś jej stosować.

Działania niepożądane

Folikulotropina, podawana w formie leku, może powodować pewne skutki uboczne. Możemy odczuwać ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić objawy takie jak biegunka, wymioty, bóle brzucha, nagłe przybieranie na wadze, czy trudności z oddychaniem. Przy długotrwałym stosowaniu mogą pojawić się też problemy z układem krążenia.

Przedawkowanie

Przedawkowanie folikulotropiny może powodować ból brzucha, nudności, wzdęcia, ból głowy, zmiany nastroju, wymioty. W poważniejszych przypadkach może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników — objawia się to gwałtownym przyrostem masy ciała, bólem w klatce piersiowej, trudnościami w oddychaniu, biegunką, wymiotami, brakiem apetytu. Jeśli zauważysz takie objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Środki ostrożności

Folikulotropina to lek, który może powodować reakcje alergiczne. Jeżeli zauważysz objawy, takie jak wysypka, świąd, obrzęk twarzy czy trudności z oddychaniem, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie używaj tego leku, jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Może on również zwiększać ryzyko powstania skrzepów krwi, dlatego poinformuj lekarza, jeżeli masz problemy z układem krwionośnym.