Związki aktywne biologiczne

W preparatach występuje w postaci entekawiru jednowodnego.

Dostępne postaci leku

Entekawir jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Działanie+mechanizm

Entekawir jest analogiem nukleozydu, a dokładniej analogiem deoksyguanozyny, który należy do klasy nukleozydów karbocyklicznych i hamuje odwrotną transkrypcję, replikację DNA i transkrypcję w procesie replikacji wirusowej. W ten sposób entekawir działa przeciwwirusowo.

Wskazania

Entekawir jest wskazany do stosowania w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B (HBV).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania entekawiru jest nadwrażliwość na substancję czynną.

Działania niepożądane

U niektórych osób stosujących entekawir rozwija się kwasica mleczanowa, która może być śmiertelna. Należy uzyskać pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią nawet łagodne objawy, takie jak:
-nietypowy ból mięśni;
-uczucie zimna;
-trudności z oddychaniem;
-zawroty głowy, światłowstręt, zmęczenie lub bardzo słabe samopoczucie;
-ból brzucha, wymioty;
-szybkie lub nieregularne bicie serca.

Lek ten może również powodować poważne objawy ze strony wątroby. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpią: obrzęk w okolicy śródpiersia, nudności, ból brzucha, utrata apetytu, ciemny mocz, stolce o gliniastym zabarwieniu, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Częste działania niepożądane entekawiru mogą obejmować: mdłości, zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub ból głowy.

Przedawkowanie

Objawami entekawiru jest nasilenie się działań niepożądanych tego leku, takich jak zmęczenie, atypowy ból mięśni, problemy z oddychaniem, ból brzucha oraz nudności.

Środki ostrożności

Pacjent powinien stosować lek dokładnie według zaleceń. Zaleca się przyjmowanie entekawiru na pusty żołądek, co najmniej 2 godziny przed lub 2 godziny po jedzeniu. Dawki leku zależą od masy ciała (zwłaszcza u dzieci i nastolatków).

Przed rozpoczęciem przyjmowania entekawiru może być konieczne przeprowadzenie badań na obecność wirusa HIV. Przyjmowanie leku w celu leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B może spowodować, że zakażenie HIV stanie się oporne na niektóre leki przeciw HIV i AIDS.

Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miał:
-HIV lub AIDS (lub jeśli byłeś narażony na zakażenie wirusem HIV);
-choroby nerek;
-problemy z wątrobą inne niż zakażenie HBV;
-przeszczep wątroby.

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych w przeszłości w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B. Entekawir może nie być właściwym lekiem, jeśli pacjent stosował w przeszłości inne leki przeciw wirusowi HBV.