Dostępne postaci leku
– Activase
– Novoseven
– 4F-PCC
– Kcentra
– Bebulin
– Profilnine
– Recombinant Factor VIIa
– Factor VIIa
Popularne połączenia
Lek „Czynnik krzepnięcia VII” może być łączony z następującymi substancjami: …, albumina ludzka, albumina surowicza, sól sodowa albuminy surowiczej, alanina, arginina, mleczan argininy, aminokwas azytromycyny, lizyna, lizyna acetanhydrynowa, leuc
Działanie+mechanizm
Czynnik krzepnięcia VII (FVII) to białko, które pomaga naszemu organizmowi zatrzymać krwawienie, gdy jesteśmy skaleczeni. Można to porównać do zasłaniającej dziurę w balonie. Kiedy nasze ciało jest skaleczone, FVII działa jak sygnalizator, który wzywa inne pomocne białka, aby stworzyć „korek” z skrzepu krwi. Ten „korek” zatrzymuje krwawienie i daje organizmowi czas na naprawę uszkodzenia.
Wskazania
Leki zawierające czynnik krzepnięcia VII, stosuje się głównie u osób z hemofilią (chorobą, która powoduje problemy z krzepnięciem krwi) lub innymi zaburzeniami krzepnięcia. Są również używane w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba szybkiego zatrzymania krwawienia, na przykład po poważnych urazach czy operacjach.
Przeciwwskazania
Leki zawierające czynnik krzepnięcia VII nie powinny być stosowane, gdy osoba jest uczulona na składniki leku. Jeżeli występują u niej poważne problemy z sercem, płucami albo nerkami, też nie powinna ich brać. Tak samo, jeśli niedawno miała poważne krwawienie w mózgu. Zawsze przed rozpoczęciem kuracji powinniśmy skonsultować się z lekarzem.
Działania niepożądane
Podanie Czynnika krzepnięcia VII może powodować różne działania niepożądane. Najczęściej mogą to być reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, pokrzywka, czy trudności z oddychaniem. Może wystąpić także gorączka lub dreszcze. Często zdarza się, że po zastrzyku boli głowa, jesteśmy zmęczeni, mdli nas. W trudniejszych przypadkach może dojść do skurczu naczyń krwionośnych, a nawet do zawału serca.
Przedawkowanie
Przedawkowanie czynnika krzepnięcia VII może powodować problemy z tworzeniem się skrzepów krwi, co z kolei prowadzi do poważnego ryzyka zakrzepów. Objawy mogą obejmować ból, opuchliznę, zaczerwienienie skóry, a także niezwykłe krwawienia lub siniaki. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub szpitalem, by ocenili oni ryzyko i zalecili odpowiednie leczenie.
Środki ostrożności
Przy stosowaniu leków z czynnikiem krzepnięcia VII pamiętaj o regularnych kontrolach krzepliwości krwi. Leków tych nie powinny używać osoby z historią zakrzepicy lub chorobą serca. Jeśli doświadczysz silnych bólów brzucha, nagłych zmian w widzeniu lub mowy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj o prawidłowym przechowywaniu leku.