Dostępne postaci leku

Baklofen jest dostępny w postaci tabletek, roztworu do wstrzykiwań oraz roztworu do infuzji.

Działanie+mechanizm

Baklofen zmniejsza uwalnianie pobudzających neuroprzekaźników w neuronach przedsynaptycznych i stymuluje hamujące sygnały neuronalne w neuronach postsynaptycznych, co w rezultacie przynosi ulgę w stanach spastycznych.

Wskazania

Baklofen jest wskazany do stosowania w przypadku występowania stanów spastycznych związanych ze stwardnieniem rozsianym, urazami rdzenia kręgowego, udarami naczyniowymi mózgu, porażeniem mózgowym, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych oraz urazami głowy.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować baklofenu, jeśli jesteś na niego uczulony. Aby upewnić się, że ten lek jest dla Ciebie bezpieczny, powiedz lekarzowi, jeśli kiedykolwiek miałeś: chorobę psychiczną lub psychozę; zaburzenia układu nerwowego; padaczkę lub inne zaburzenie napadowe; choroby nerek; udar mózgu lub zakrzep krwi. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Działania niepożądane

Częste działania niepożądane baklofenu obejmują:
-senność,
-zawroty głowy,
-osłabienie,
-zmęczenie,
-ból głowy,
-bezsenność,
-nudności,
-zaparcia lub częstsze niż zwykle oddawanie moczu.

Przedawkowanie

Przedawkowanie baklofenu może prowadzić do wystąpienia senności, utraty przytomności, zahamowania oddechu, a nawet do śpiączki.

Środki ostrożności

Nie należy stosować baklofenu w czasie, gdy napięcie mięśni jest potrzebne do bezpiecznego utrzymywania równowagi i poruszania się podczas wykonywania pewnych czynności.

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać ciężkich maszyn, dopóki nie dowiesz się, jak ten lek na Ciebie wpływa.