Co to jest złamanie kości?

Złamanie kości to całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Złamania mogą wystąpić w każdej kości w organizmie. Złamania dzielimy na dwa główne typy — zamknięte i otwarte. Złamanie zamknięte to złamanie kości, które nie uszkadza otaczających tkanek ani nie przebija się przez skórę. Złamanie otwarte to natomiast takie, które uszkadza otaczającą tkankę i przenika przez skórę. Złamania otwarte są zazwyczaj poważniejsze niż złamania proste ze względu na ryzyko infekcji.

Przyczyny

Jakie są przyczyny złamania kości?

Znaczący procent złamań kości występuje z powodu uderzenia z dużą siłą. Jednakże złamanie może być również wynikiem pewnych stanów chorobowych, które osłabiają kości. Należą do nich osteoporoza i niektóre rodzaje raka. Terminem medycznym określającym takie przypadki jest złamanie patologiczne.

Objawy

Jakie są objawy złamania kości?

Objawami złamania kości są: ból, opuchlizna, tkliwość w miejscu urazu, „chrupnięcie” w momencie złamania, deformacja kości, przemieszczenie skóry w okolicy miejsca złamania, nieprawidłowe ruchy kości.

Diagnoza

Jak diagnozuje się złamanie kości?

Rozpoznanie złamania kości opiera się głównie na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem (ustalenie przyczyny i objawów), badań fizykalnych oraz badań obrazowych (zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego).

Leczenie

Jak leczy się złamanie kości?

Leczenie złamań zależy od ich rodzaju i lokalizacji. Zawsze w przypadku podejrzenia złamania niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy, czyli unieruchomienie złamanej kości, zatamowanie krwawienia w przypadku otwartego złamania i wezwanie pomocy. Leczenie prostych złamań polega na unieruchomieniu w opatrunku gipsowym lub w ortezie. Skomplikowane złamania wymagają dodatkowo leczenia operacyjnego. Wspomagająco pacjentom podawane są środki przeciwbólowe. Po okresie unieruchomienia niezbędna jest także właściwa rehabilitacja przyśpieszająca powrót do sprawności.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się złamaniu kości?

Aby zmniejszyć ryzyko złamań kości, należy:
– nosić odzież ochronną podczas uprawiania sportów;
– ostrożnie chodzić i unikać sytuacji zwiększających ryzyko upadków;
– przestrzegać zdrowej diety i regularnych ćwiczeń, aby utrzymać zdrowy stan kości;
– starsze osoby powinny zadbać zimą o buty z antypoślizgową podeszwą, dobre oświetlenie mieszkania i praktyczne uchwyty pomagające zachować równowagę.