Co to jest zespół śluzówkowo-skórno-węzłowy [choroba kawasaki]?

Choroba Kawasaki (skórno-śluzówkowy zespół węzłów chłonnych) jest rzadką chorobą wieku dziecięcego. Jest to zapalenie naczyń krwionośnych charakteryzujące się zapaleniem tętnic, szczególnie tętnic wieńcowych. Zapalenie naczyń może prowadzić do powstawania tętniaków i ewentualnie do zawału serca. Szybkie leczenie pozwala uniknąć poważnych powikłań kardiologicznych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu śluzówkowo-skórno-węzłowego [choroby kawasaki]?

Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Prawdopodobnie choroba związana jest z nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego na różne czynniki środowiskowe (np. różne przebyte infekcje). Przypuszcza się, że nadmierna odpowiedź immunologiczna jest uwarunkowana genetycznie. Proces ten prowadzi do naciekania ścian naczyń przez komórki zapalne układu odpornościowego.

Objawy

Jakie są objawy zespołu śluzówkowo-skórno-węzłowego [choroby kawasaki]?

Objawy w przebiegu zespołu śluzówkowo-skórno-węzłowego różnią się w zależności od fazy choroby. W fazie ostrej pojawia się nagle gorączka niejasnego pochodzenia (trwająca dłużej niż trzy dni), która często nie ustępuje pod wpływem środków przeciwgorączkowych i antybiotyków. Może wtedy wystąpić także zapalenie spojówek, zmiany skórne i błon śluzowych (przekrwienie, wysypki), twarde obrzęki rąk i stóp, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, drażliwość, wymioty oraz zapalenie mięśnia sercowego. W fazie podostrej gorączka powoli ustępuje, a powtarzalnym objawem jest płatowate łuszczenie skóry, ból i zapalenie stawów, biegunki i wymioty. W tej fazie mogą rozwinąć się tętniaki naczyń wieńcowych. W ostatniej fazie (okres zdrowienia) większość objawów ustępuje, a na paznokciach można zauważyć bruzdy poprzeczne Beau.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół śluzówkowo-skórno-węzłowy [choroba kawasaki]?

Diagnostyka zespołu śluzówkowo-skórno-węzłowego obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, ocenę objawów klinicznych, badania laboratoryjne krwi, elektrokardiografię (EKG), echokardiografię (Echo serca), angiografię naczyń wieńcowych oraz inne zlecone przez lekarza badania.

Leczenie

Jak leczy się zespół śluzówkowo-skórno-węzłowy [choroba kawasaki]?

Postępowanie terapeutyczne ma na celu ograniczenie stanu zapalnego oraz zapobieganie wystąpienia niebezpiecznych powikłań sercowo-naczyniowych (w szczególności tętniaków). Leczenie ostrej choroby polega na podawaniu dożylnych preparatów immunoglobulin oraz kwasu acetylosalicylowego, w razie braku odpowiedzi podawaniu GKS, leków immunomodulujących lub leków biologicznych. Postępowanie długookresowe polega na leczeniu rozwiniętych zmian i zależy od rodzaju oraz ciężkości zmian w naczyniach wieńcowych. Wymagana jest wtedy opieka kardiologiczna oraz może być wskazane długotrwałe leczenie antykoagulacyjne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi śluzówkowo-skórno-węzłowemu [chorobie kawasaki]?

Niestety obecnie nie są znane metody zapobiegania chorobie Kawasakiego.