Co to jest zespół guillaina-barrégo?

Zespół Guillaina-Barrégo (GBS) to ostry, autoimmunologiczny proces zapalny obejmujący obwodowy układ nerwowy i korzenie nerwowe. Jego skutkiem jest demielinizacja nerwów obwodowych w wyniku komórkowej odpowiedzi immunologicznej przeciwko składnikowi mieliny.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zespołu guillaina-barrégo?

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia zespołu Guillaina-Barrégo jest nieprawidłowa reakcja przeciwciał, które zamiast bronić organizm, zaczynają uszkadzać osłonki nerwowe. Najczęściej powodem zainicjowania takiej reakcji jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Może także wystąpić na skutek zabiegu chirurgicznego, szczepienia lub ekspozycji na toksyny.

Objawy

Jakie są objawy zespołu guillaina-barrégo?

Pierwszym objawem jest zwykle osłabienie lub uczucie mrowienia w nogach. Uczucie to może rozprzestrzeniać się na górne partie ciała. Powszechnymi objawami klinicznymi są postępujące osłabienie, utrata czucia i zanik głębokich odruchów ścięgnistych. Może wystąpić osłabienie mięśni oddechowych i dysfunkcja autonomiczna. Innymi częstymi symptomami są niedowład mięśni twarzy czy niedowłady mięśni gałkoruchowych. Objawy zwykle nasilają się w ciągu kilku tygodni, po czym się stabilizują.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zespół guillaina-barrégo?

Objawy zespołu Guillaina-Barrégo nie są bardzo charakterystyczne, dlatego wywiad z pacjentem i badanie fizykalne nie są wystarczające w rozpoznaniu tej choroby. W celu zdiagnozowania wykonuje się zazwyczaj badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, elektromiografię oraz badanie przewodnictwa nerwowego.

Leczenie

Jak leczy się zespół guillaina-barrégo?

W leczeniu zespołu Guillaina-Barrégo wykorzystuje się terapię immunologiczną, która może polegać na wymianie osocza lub dożylnym wlewie preparatu immunoglobulin ludzkich. Wymiana osocza pozwala na usunięcie szkodliwych przeciwciał, natomiast wlew immunoglobulin ludzkich pozwala na unieszkodliwienie niepożądanych przeciwciał. Najczęściej łączy się dwie metody. W powrocie do formy dużą rolę odgrywa rehabilitacja.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zespołowi guillaina-barrégo?

Zespół Guillaina-Barrégo to choroba o podłożu autoimmunologicznym, której nie da się zapobiec. W przebiegu choroby warto zapobiegać jej powikłaniom, takim jak zapalenie płuc lub odleżyny. Pacjenci powinni być rehabilitowani.