Co to jest zatrucia pokarmowe?

Zatrucia pokarmowe to inaczej ostre lub gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe wynikające ze spożycia skażonej żywności. Zatrucie może być spowodowane organizmami zakaźnymi oraz toksynami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zatruć pokarmowych?

Wyróżnia się cztery główne przyczyny zatruć pokarmowych: wirusowe, bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Występowania poszczególnych organizmów jest odmienne w różnych produktach spożywczych. Często do zatruć dochodzi po spożyciu: surowego mięsa, niezbadanego mięsa, surowych jaj, surowych warzyw, niedogotowanego mięsa, surowych ostryg lub małż, zanieczyszczonej wody lub nieprawidłowo sporządzonych dań (np. niedogotowanych).

Objawy

Jakie są objawy zatruć pokarmowych?

Zatrucia pokarmowe objawiają się głównie bólem i skurczami brzucha, złym samopoczuciem, nudnościami, wymiotami, mdłości, wodnistą biegunką i gorączką. Czasami może dochodzić do krwawej biegunki, bólów mięśniowych i odwodnienia. Oznaki te pojawiają się w krótkim czasie po spożyciu skażonej żywności.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zatrucia pokarmowe?

Diagnoza zatrucia pokarmowego opiera się głównie na wywiadzie z pacjentem. Ważne jest ustalenie przyczyny zatrucia i ogólnego stanu pacjenta. W celu wykrycia czynnika zakaźnego konieczne są zazwyczaj badania laboratoryjne. Materiałem przeznaczonym do badania może być próbka kału lub wymiocin. Dodatkowo czasami wykonuje się badania krwi.

Leczenie

Jak leczy się zatrucia pokarmowe?

Objawy zatrucia pokarmowego często ustępują samoistnie. Istotne jest, aby pamiętać o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu elektrolitów, aby zapobiec odwodnieniu. Czasami mogą być pomocne probiotyki. W przypadku, gdy pojawią się takie objawy jak krew w stolcu, należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku określonego zakażenia bakteryjnego i ciężkich objawów lekarz może przepisać antybiotyki.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zatruciom pokarmowym?

Istnieje kilka sposobów zapobiegania zatruciom pokarmowym. Należą do nich: oddzielanie surowej żywności od gotowej do spożycia, odpowiednie przechowywanie w żywności (np. zimne produkty należy natychmiast wkładać do lodówki), niespożywaniu produktów, które mają wątpliwą datę ważności, mycie rąk przed przygotowaniem posiłków, niezamrażanie kolejny raz żywności. Należy zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu surowych mięs, jaj lub warzyw.